اقامه نماز نخستین نشانه حکومت مهدوی

خروج قوم ترک در آخرالزمان
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴
ولایت مداری یعنی انسان برای امام زمان خود کار زهرایی کند
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴

حجت الاسلام عباس رمضان علیزاده، با اشاره به عبارتَ “اَلسَّلامُ عَلَیْکَ حینَ تُصَلّى وَتَقْنُتُ، سلام بر تو هنگامى که نماز مى‌خوانى و قنوت می‌گیری” با اشاره به معنی صلوه گفت: نخستین معنی صلوه دعا است. یعنی مطلق دعا و تسبیح را می گویند صلوه، اما در شرع به قرائت و دعا در قالب خاص، صلوه گفته می شود که با کیفیت و کمیت خاص است که همان نماز است.

وی خاطرنشان کرد: نماز در راس عبادات است و ترک کننده آن کافر است، اینجا تصلی سلام به نماز امام زمان(ع) از باب اسم گذاری کل به جز است یعنی چون بخشی از نماز، دعا در قالب قنوت است. مثل اینکه ما کل نماز را به نام قنوت که جزیی از آن است، بدانیم.

حجت الاسلام رمضان علیزاده با بیان اینکه قنوت نیز دو معنای لغوی و اصطلاحی دارد، اظهارداشت: از حیث لغت اطاعتی که دو شاخصه دارد را قنوت می گویند؛ یکی دوام یعنی پیوسته باشد. یکی خضوع همراه با خشوع است، قرآن نیز فرموده است: پیوسته مطیع خدا باشید، بنابراین قنوت اطاعتی است که همراه با دوام، پیوستگی و خضوع باشد.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه قنوت از جهت اصطلاحی همان دعا کردن در نماز بعد از قرائت و قبل از رکوع رکعت دوم است، تصریح کرد: اگر صلوه نسبت به خدا باشد، همان رحمت است. یعنی خدا صلوات به آل پیامبر(ص) می فرستد. یعنی رحمت می فرستد، صلوه نسبت به فرشتگان همان استغفار است اما نسبت به مردم، دعا است.

وی جامع ترین و عالی ترین روش و شیوه ارتباط با خدا را نماز دانست و بیان داشت: اقامه نماز نخستین نشانه حکومت مهدوی است. به طوری که در آیه ۴۱ سوره حج آمده است: “کسانی که سلطنت به آنها دادیم، کسانی هستند که اقامه نماز می کنند، زکات می دهند، امر به معروف و امور پسندیده می کنند و نهی از منکر می کنند و عاقبت همه امور برای خداست.”

حجت الاسلام رمضان علیزاده گفت: امام باقر(ع) در ذیل این آیه فرمودند؛ این آیه برای آل محمد(ص) و امام زمان(ع) و یارانش نازل شده است، خدا شرق و غرب زمین را در مالکیت حضرت مهدی و یارانش در می آورد و دین اسلام را آشکارا می کند. غلبه بر همه ادیان می دهد، خداوند متعال به واسطه حضرت مهدی(ع) و یارانش بدعت ها و باطل ها را می میراند. همان طور که سفیهان حق را کشته بودند. امام ظهور می کنند تا هیچ اثری از ظلم روی زمین نماند.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه نماز مایه قرب الهی است، ادامه داد: امام علی(ع) در خطبه ۱۹۹ نهج البلاغه فرمودند؛ امر نماز را برعهده بگیرید و بر آن محافظت کنید و زیاد نماز به جای آورید و با نماز به خداوند تقرب جویید زیرا که نماز یک واجب وقت گذاری شده بر مومنان است.

وی مهدی(ع) را مقتدای حضرت مسیح خواند و افزود: کامل ترین نماز از انسان کامل حضرت بقیه الله(عج) به منصه ظهور می رسد، در روایات شیعه و سنی آمده است که پیامبر فرمودند؛ “آن گاه که عیسی بن مریم در میان شما فرود آید و امام شما از خود شما باشد، چه احساسی خواهید داشت.” این روایت که در  کتب مهم و اول اهل سنت آمده است. یک افتخار برای شیعیان است که شافعی گفته است؛ این روایات صحیح است و مورد اتفاق ماست؛ امام باید افضل از ماموم باشد. اگر امام عصر(ع) بداند که حضرت عیسی افضل است، جایز نیست که بر او مقدر شود. لذا از امامت امام مهدی(ع) بر حضرت عیسی(ع) در نماز معلوم می شود که حضرت مهدی(ع) از عیسی افضل است.

حجت الاسلام رمضان علیزاده گفت: در ادامه همین روایت آمده که امام مهدی(ع) به حضرت عیسی(ع) می گوید: “جلو بایستید و نماز را به مردم امامت کنید.” ولی حضرت عیسی می فرماید: “نماز برای شما مهیا شده است” و پیامبر(ص) فرمودند: “نهایتا حضرت عیسی پشت سر فرزندم مهدی نماز خواهد خواند.”

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه استثنایی ترین نماز در عالم توسط امام زمان(ع) اقامه می شود، اظهارداشت: امام صادق(ع) در ذیل آیه ۶۲ سوره نمل به این معنی که چه کسی است که اجابت کند مضطر را؟ زمانی که دعا می کند و بدی ها را برطرف می کند، فرمودند: “این آیه درباره مهدی آل محمد(ع) نازل شده است. به خدا قسم که مضطر در این آیه امام مهدی(ع) است. زمانی که در مقام ابراهیم دو رکعت نماز می خواند و دعا می کند و خدا دعایش را مستجاب می کند و بدی ها را برطرف می کند و نهایت آن را به عنوان خلیفه خدا روی زمین قرار می دهد.

وی ادامه داد: احدی این نماز را نخوانده است و تا قیامت کسی مثل این نماز را نمی خواند یعنی بعد از این نماز است که دستور قیام و نهضت ازسوی خداوند متعال برای امام زمان(ع) می رسد، خداوند می فرماید؛ ای ولی خدا برخیز نهضت کن و ظهور بنما و از دشمنان خدا انتقام بگیر. این دو رکعت نماز حد فاصل بین زمان غیبت و زمان ظهور است، این دو رکعت نماز که اقامه شد غیبت بریده می شود و زمان ظهور فرا می رسد.

حجت الاسلام رمضان علیزاده با اشاره به دو نمونه از قنوت امام زمان(ع) گفت: امام عصر(ع) در قنوت نمازشان می فرمایند: “خدایا درود بفرست بر محمد و آل محمد، دوستان خود را بر برآوردن وعده خود گرامی بدار و ایشان را به آرزوی هایشان برسان که همان یاری دین توست.”

این پژوهشگر مهدوی ادامه داد: امام زمان(ع) در دعای قنوت خود می فرمایند: “ای خدا که مالک هستی و حکومت و سلطنت هستی. به هر کس که بخواهی حکومت و سلطنت را اعطا می کنی و از هر کس که بخواهی می گیری، محقق کن برای من وعده هایی را که دادی، یاران مرا جمع کن و به آنها صبر ده و مرا بر دشمنان خودت و رسولت پیروز کن.

مرجع : خبرگزاری شبستان

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz