امام عصر فقط امام ما نیست،او برهمه عالم وجود امامت دارد

بزرگترین دشمن صاحب الامر (عجل الله تعالی فرجه)کیست؟
فروردین ۱۵, ۱۳۹۵
هر روز که یاد امام زمان(عج) و منتظر فرج باشیم نوروز است
فروردین ۱۵, ۱۳۹۵

اسد الله مصطفوی، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی اهل البیت علیه السلام در گفت و گو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان تصریح کرد: میان امام زمان علیه السلام و بهار طبیعت شباهت هایی را می توان لحاظ کرد. از جمله این که وقتی بهار طبیعت فرا می رسد اگر به دشت و صحرا بروید می بینید که همه جا سرسبز و خرم است، درختان شکوفه داده و به ثمر رسیده اند، نهرها و چشمه سارها جاری است و.. در یک جمله آمدن بهار طبیعت، شکوفایی حیات است. درباره امام زمان نیز روایتی داریم که وقتی حضرت ظهور می کنند « یَخْرُجُ فِی آخِرِ أُمَّتِی الْمَهْدِیُّ، یَسْقِیهِ اللَّهُ الْغَیْثَ، وَ تُخْرِجُ الأَرْضُ نَبَاتَهَا… زمین نباتات خود را می رویاند.» یعنی می توان شباهتی میان بهار طبیعت با بهارعالم وجود مشاهده کرد.

وی افزود: اما این بهار چند روزه است و بعد تبدیل به پاییز و زمستان می شود که برگ ریزان و سرما و سردی و خواب طبیعت است. در حالی که بهارعالم هستی اینگونه نیست. وقتی امام زمان علیه السلام تشریف می آورند علاوه بر این که عالم به آنچه وعده داده شده می رسد، این وصل، مستمر و ادامه دار است. منقطع و چند روزه نیست که باز به سردی و سرما و خواب تبدیل شود. وقتی انسان ها بیدار شوند، وقتی عقول آنها کامل شود، وقتی عالم به آن روز موعود خود برسد دیگر بازگشتی به عقب نخواهند داشت بلکه رو به جلو و رو به رشد حرکت می کنند.

همکار مرکز تخصصی مهدویت در ادامه خاطرنشان کرد: از دیگر شباهت ها میان بهار و حضرت حجت علیه السلام این است که در حدیث شریفی از امام هشتم علیه السلام در اصول کافی (کتاب الحجه) که از درر اخبار و روایات درباره امام شناسی است حضرت امام رضا علیه السلام در معرفی و بیان مقام امامت می فرمایند: «الامام السحاب الماطر و …» مثل امام مثل همان باران فراوانی است که از آسمان می بارد و سرتاسر، نعمت و برکت است. اگر بهار طبیعت فصل رویش گیاهان و فصل نزول باران رحمت و نعمت الهی است در مودر حضرت حجت علیه السلام نیز، نفس آمدن ایشان برکت و رحمت و نعمت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی اهل البیت گفت: همچنان که بارش باران زمین را احیا می کند وجود امام زمان نیز انسان ها را احیا می کند و به نعمت و کمال فراوان می رساند. ما در روایات داریم که در عصرظهور همه ی گنج های زمین آشکار می شود. امروز می بینید که انسان های زیادی در اثر کار در معادن و استخراج معادن و …جان خود را از دست می دهند اما در زمان ظهور امام زمان علیه السلام کلیه این نعمت ها در دسترس مردم قرار می گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: این جمله در آموزه های مرتبط با امام عصر علیه السلام بسیار آشنا و پرکاربرد است که م یفرماید:«السلام علی ربیع الانام و نضره الایام» سلام بر امامی که بهار مردمان و دوران خوش ایام و روزگاران است. امام تنها برای ما امام نیست، بلکه بر همه ی عوالم وجود، امامت دارد. آمدن ایشان فقط برای انسان ها بهار نیست بلکه برای همه ی عوالم وجود بهار است. چرا که هم دوران خوشی و خرمی زمین و زمان وهم بهارهمه ی موجودات عالم است .

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz