ایران و دنیا به کدام سو می روند؟ ثبات، تنش یا ظهور؟

تولید نرم افزار “عنکبوت های دکان دار” در نقد ادعای احمد الحسن
اسفند ۱۸, ۱۳۹۴
نیروی های مخصوص لشکر امام عصر (عج) در قیام جهانی
اسفند ۱۸, ۱۳۹۴

پاسخ دادن به این پرسش در عین حال که سخت و دشوار است، می تواند در نوع نگاه ما به آینده و آمادگی برای مواجهه با آن تاثیر بگذارد. اصولا مولفه های آینده از نظر آینده پژوهی، عبارت است از:

پیچیدگی، آشوب، عدم قطعیت، بی ثباتی و ابهام!! حال کسی که می خواهد درباره آینده، مطالعه و ایده ای داشته باشد، بدون توجه به این مولفه ها ره به جایی نخواهد برد! پس ما در موقعیت فعلی با آینده ای رو به رو هستیم که مبهم و پیچیده و غیر قطعی است و بی ثباتی مهم ترین بعد و ویژگی آن است! بر این اساس می توانیم وضعیت آینده جهان را روز به روز بی ثبات تر و نامتعین تر بدانیم و به این نتیجه برسیم که جهان در وضعیت فعلی، روی آرامش و ثبات و امنیت را نخواهد دید و بازیگرانی جدید، هر روز رویدادی نو و حادثه و اتفاقی را رقم خواهند زد! بازیگرانی شر با رفتارهایی اشرارگونه و پیامدهای شرارت بار برای بشریت!!

پس به احتمال زیاد ما وارد بدترین عصرهای زندگی خود شده ایم که مهم ترین بعد آن نا امنی، عدم ثبات و آرامش و وجود تنش های فراوان است. وضعیت چند دهه اخیر خاورمیانه موید این دیدگاه است! خاورمیانه پنجاه سال اخیر، کانون مهم ترین التهابات سیاسی، جنگ ها، کشتارها، اختلافات قومی و مذهبی و … بوده است و این روند ادامه خواهد داشت تا …. احتمالا این وضعیت به زودی به سایر نقاط آسیا و آفریقا و اروپا نیز سرایت کند!

روایتی از پیامبر اکرم(ص)، بیانگر این وضعیت نابسامان دنیا است که دوره های بعدی، بدتر و بدتر و بدتر خواهد بود: “هر زمانی که بر شما وارد شود، زمانی بدتر از آن پیش روست (لا یاتی علیکم زمان الا الذی بعده شرّ منه)» (یوم الخلاص ، ج۱ ، ص ۴۸۳) و

همچنین در روایتی، پیامبر(ص) به دختر بزرگوارشان می فرمایند: «اذا صارت الدنیا هرجاً و مرجاً و تظاهرت الفتن و انقطعت السبل و اغار بعضهم علی بعض … فبعث الله عند ذلک … من یفتح حصون الضلالۀ … یقوم بالدین فی آخر الزمان؛وقتی دنیا هرج و مرج شود و فتنه ها آشکار گردد و راه ها بسته شود و عده ای عدۀ دیگر را فریب دهند، خداوند کسی را که دژهای گمراهی را فتح می کند، برمی انگیزد و او در آخرالزمان، قیام به امر دین می کند.» (بحار، ج ۱۵، ص ۷۸ )

شیخ مفیددر کتاب ارشاد به نقل از امام کاظم(عج) روایت نموده که فرمود: “تَکْثُرُ الْفِتَنُ فِی آفَاقِ الْاَرْضِ وَ الْمَسْخُ فِی اَعْدَاءِ الْحَقِّ ؛ فتنه‌های فراوان در جهان پدیدار شده و در میان دشمنان حق و حقیقت «مسخ» زیاد اتفاق می‌افتد.”( ارشاد، ص‌۳۳۸)

علّامه مجلسی در کتاب بحارالانواربه نقل از حضرت مهدی(عج) روایت نموده که فرمود: «عَلاَمهُ ظُهُورِ اَمْرِی، کَثْرَۀُ الْهَرَجِ وَ الْمَرَجِ وَ الْفِتَنِ؛نشانه ظهور من، فراوانی هرج و مرج و آشوب و فتنه هاست».(بحارالانوار، ج‌۵۱، ص‌۳۲۰،)

حال پرسش این است: آیا این وضعیت اصلاح شده و جهان – به خصوص خاورمیانه امن خواهد شد؟ وضعیت ایران چطور؟ آیا این امنیت و آرامش در آن حفظ خواهد شد؟

این بحث را پی خواهیم گرفت تا بتوانیم رویکردهای مناسبی برای آینده اتخاذ کنیم …

منبع: یادداشت اختصاصی دکتر رحیم کارگر، مدیر گروه آینده پژوهی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برای پرسمان مهدویت

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz