سخنرانی آیت‌الله میرباقری پیرامون مقام والای پیامبر اعظم(ص)
بهمن ۱۰, ۱۳۹۴
روزنامه ایتالیایی: پهپاد ایرانی امنیت آمریکا را کیش و مات کرد
بهمن ۱۰, ۱۳۹۴

 

کشورهایی همچون کره، چین و ژاپن با ساخت سریال های موفق انیمیشنی به تدریج میان دیگر کشورهای جهان جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند اما در این میان پرسشی مطرح می شود که جایگاه ایران در زمینه صنعت انیمیشن چگونه است؟
حامد جعفری تهیه کننده انیمیشن شاهزاده روم روز شنبه در نشست صنعت انیمیشن اظهار داشت: حوزه انیمیشن در سینمای کشور زیاد مهم و جدی به حساب نمی آید و مورد توجه نیست. وی ادامه داد: ساخت انیمیشن در ایران نوپا است و به صورت تجربی دنبال می شود.در صنعت انیمیشن گردش مالی برای تولید کنندگان باید اتفاق بیفتد ولی این موضوع در حوزه انیمیشن کشور شکل نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه انیمیشن بهترین شکل انتقال پیام به کودکان است، بیان کرد: انیمیشن به طور خاص برای کودکان ساخته می شود و البته به دلیل حضور کودکان به همراه خانواده در سینما می تواند پیام هایی نیز برای خانواده ها داشته باشد.
وی بیان داشت: امیدواریم حوزه انیمیشن در سینمای کشور مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه بهرام عظیمی کاریکاتوریست و انیمیشن ساز معتقد است که صنعت انیمیشن در ایران نداریم اگر این صنعت شکل گرفته بود باید تیمی که برای ساخت یک انیمیشن در نظر گرفته می شد همه تحصیل کرده بودند. خروجی هنرستان های و دانشگاه ها در این رشته خوب نیست و اکثر افرادی که در این هنر کار می کنند اغلب افرادی علاقه مند به این هنر بوده اند.
انیمیشن ساز تهران ۱۵۰۰ ادامه داد: نوع تدریس و نوع آموزش در زمینه انیمیشن درست نیست. عظیمی با اشاره به انیمیشن های که امسال در جشنواره فجر حضور دارند افزود: ۸ فیلم انیمیشن در این دوره است که همه سیاسی است باید حداقل فیلمی ساخته شود که زندگی ایرانی اسلامی را نشان بدهد، روابط خانوادگی رانشان دهد نه جنگ آمریکا و ایران و نه جنگ با کشورهای دیگر.

وی گفت: انیمیشن ذاتش برای کودک است ولی متاسفانه در ایران برای کودک نمی نویسیم و هیچ کس به این موضوع عمل نمی کند.
وی گفت: انیمیشن شاهزاده روم و تهران ۱۵۰۰ از انیمیشن های موفق در ایران بوده اند، صداقتی که در پشت این کارها بوده از عوامل موفقیت است امیدوارم که این خلا که در صنعت انیمیشن ایران داریم را برطرف کنیم چرا که ایران می تواند در زمینه انیمیشن پیشرفت های خوبی داشته باشد.
وی ادامه داد: دولت باید همواره از انیمیشن حمایت کند چرا که کلاً انیمیشن ایران دولتی است. اما در کنار این حمایت باید به هنرمندان انیماتور خود هم اعتماد کند.

این کارگردان انیمیشن درباره تمرکز مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای حمایت از انیمیشن نیز اظهار داشت: این خیلی خوب است که یک مرکز به عنوان متولی اصلی حمایت از انیمیشن انتخاب شده است و خوشبختانه امروز در مرکز گسترش کارشناسان خوبی در حوزه انیمیشن حضور دارند.
علی اسکویی انیماتور و کارگردان ایرانی در ادامه افزود: وقتی صحبت از صنعت انیمیشن می کنیم راجع به یک ویژگی از سینما کشورمان صحبت می کنیم. صنعت سینمای انیمیشن در کشور شکل گرفته است ولی کامل نشده است.

وی افزود: قدرت ذاتی انیمیشن برای تسخیر گیشه غیر قابل انکار است وانیمیشن درکشورمان در حال تولید است.
و می توانیم صنعت انیمیشن را گسترش و رشد دهیم.

 

 

 

 

مرجع:خبرگزاری ایرنا

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz