حجت‌الاسلام سیدعلی طالبی: دلیل غربت امام زمان(عج) چیست؟

افزایش معرفت و بصیرت زمینه ساز ظهور است
دی ۱۲, ۱۳۹۵
انتخابی برای عصر ظهور، «شهید رکاب امام» یا «تواب»
دی ۱۲, ۱۳۹۵

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از زنجان، حجت‌الاسلام سیدعلی طالبی، امام جمعه قیدار، ظهر دیروز ۱۰ دی‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه شهر قیدار اظهار کرد: در میان مخلوقات خدا از ابتدای خلقت تا انتهای آن هیچ کس به اندازه پیامبر اکرم و امامان اطهار (ع) بر گردن مردم حق ندارند.

وی با اشاره به اینکه ایشان مالک و واسطه همه نعمت‌های مادی و معنوی هستند، تصریح کرد: اگر انسان از نعمت وجودی ایشان محروم ماند تفاوتی با حیوان و گیاه ندارد. با این همه حق این سرچشمه فیض الهی هیچ‌گاه ادا نشده است و بدین علت «مکفر» نامیده شده‌اند.

چرا حضرت مهدی(ع) را غریب مینامند و منظور از غربت ایشان چیست؟!

حجت‌الاسلام طالبی تاکید کرد: برای پاسخ به این سئوال معانی مختلفی از غربت ایشان را مورد توجه قرار می‌دهیم.

امام ناشناخته:

«قدر ناشناخته بودن» یکی از معانی رایج غربت است. اگر معرفتی که شایسته و بایسته شخصی است وجود نداشته باشد او را می‌توان غریب دانست.به همین ترتیب اگر یک واسطه خیر شناخته نشود و مردم ندانند که نعمت‌ها و برکات از جانب چه کسی به آنها رسیده است، شکر نعمت او را چنانکه شایسته است ادا نمی‌کنند و لذا او غریب می‌ماند.

وی افزود: از طرف دیگر اگر ولی نعمت شناخته شود ولی به خاطر بی‌توجهی یا به عمد از او قدرشناسی لازم نشود، کفران نعمات صورت می‌گیرد و این کفران نعمت به نوعی دیگر به غربت او می‌انجامد. در حال حاضر بر روی کره زمین، اکثر مردم اصلاً امام زمان را نمی‌شناسند، یعنی نمی‌دانند میزبان و ولی نعمت آنها کیست؟ بر سر سفره او نشسته و نان و نمک او را می‌خورند اما هیچ‌گونه شکرگزاری نسبت به ایشان انجام نمی‌دهند.

امام از یاد رفته:

گاهی غریب به کسی اطلاق می‌شود که از یادها رفته است، یعنی آنچنانکه شایسته اوست از او یاد نمی‌شود. این معنا از غربت در مقابل ذکر است که گاهی قلبی و گاهی زبانی است. امام زمان (ع) نعمتی هستند که جایگزین ندارند و خلأ ناشی از عدم شناخت ایشان به هیچ صورتی پر نمی‌شود. بنابراین این انسان عاقل و فهمیده به هر بهانه‌ای از امام زمان خویش یاد می‌کند و می‌کوشد که ایشان در قلب او جای داشته و دل سراپرده محبت او باشد و هیچ‌گاه فراموش نشود.

وی افزود: امام عصر (ع) به خواست خداوند متعال ولی نعمت اصلی همه مخلوقات هستند، پس بیشترین حق را بر مردم دارند و باید در بالاترین حد ممکن ایشان را یاد کرد. اگر امام عصر(ع) یاد نشود، در واقع خدای متعال مورد کفران قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام طالبی در ادامه به اشاره به گرامیداشت حماسه ۹ دی گفت: دشمنان ملت ایران در سال ۸۸ تلاش کردند که زمینه افزایش تحریم‏ها علیه ملت ایران را ایجاد کنند تا از این طریق مردم را از پیمودن راه اسلام باز دارند.

وی افزود: آنچه قابل توجه و عبرت‌آموز است نامه‌ای هشت صفحه‌ای است که در نهم آذرماه سال ۸۸ از سوی بعضی افراد فعال در فتنۀ سبز از ایران به آمریکا فرستاده شده، این نامه در پاسخ این سؤال وزارت امور خارجۀ آمریکا از رهبران جنبش سبز است که «ما باید چه کاری انجام دهیم و چه کاری نباید انجام دهیم».

امام جمعه قیدار تاکید کرد: برخى از دست‏اندر‏کاران و یا مدافعان این فتنه‏گران هنوز به خودشان نیامده‏اند و هنوز هم عده‏اى تشکیک و به آن اشکال مى‏کنند، به نظام ایراد وارد مى‏کنند و از آن طلبکارند. و از بیان این حقایق ناراضی و ناراحتند از برگزاری برنامه ۹ دی ناراحتند و بیان این حقایق را اختلاف افکنی می دانند باید این حقایق گفته شود و تکرار شود و مایه عبرت شود اگرچه عده ای ناراحت شوند در این عصبانیت بمیرند. «قل موتوا بغیظکم».

وی با اشاره به اینکه چیزى که محرز است و صریح قرآن است فتنه از قتل بدتر است که قرآن آن را با دو تعبیر بیان می کند، تصریح کرد: از دیدگاه حقوقى هیچ جرمى بالاتر از قتل نیست. به‏طورى که در قرآن،می‌فرماید هرکس یک نفر را بکشد مانند این است که تمام مردم را کشته است. و مجازات هیچ جرمى مانند مجازات قتل نفس سنگین نیست مجازات آن قصاص است در همین قرآن کریم با توجه به آیه «الفتنه اشد من القتل» و «اکبر من القتل» جرمى شدیدتر از قتل هم وجود دارد و آن فتنه است. علت این که فتنه اشدتر از دیگر جرائم فتنه در زمره جرائم سیاسى است و خطرش براندازى حکومت است موجب از بین رفتن امنیت و آسایش مردم است.

وی افزود: این عمل چه از راه افساد فى‌الارض و محاربه و یا به هر شکل دیگری صورت گیرد. چون به قصد اختلال در حکومت اسلامى و خارج شدن از امر ولى مسلمین همکارى با دشمنان جمهورى اسلامى ایران مانند آمریکا است طبق قانون مجازات اسلامى ایران مصوب ۱۳۷۵بر اساس ماده ۵۰۸ به مجازات محارب محکوم مى‏گردد.

حجت‌الاسلام طالبی ۱۶ دی‌ماه روز شهدای دانشجو را گرامیداشته و گفت: روز ۱۶ دی ۱۳۵۹ دانشجویان بسیجی در هویزه تا آخرین نفر و آخرین نفس مقاومت کردند و الگویی برای مقاومت ملت ایران ارائه کردند. شهدای دانشجو که در راس آن‏ها شهید حسین علم‏الهدی قرار دارد در آغازین روزهای جنگ توانستند درس مقاومتی که در دانشگاه انقلاب آموخته بودند به ثبت راساندند و به یک الگوئی برای ملت بزرگ ایران برای مبارزه با تجاوزگران بعثی شدند بزرگداشت نام شهدای دانشجو در حقیقت بزرگداشت ایثار و فداکاری و مقاومت است که همواره این انقلاب به این ارزش‌ها نیاز دارد که همه دانشجویان ما باید این شهدا را الگوی خود قرار دهند.

امام جمعه قیدار گفت: ۱۵ دی ۱۳۷۳ شهادت تیمسار سرلشکر ستاری فرمانده نیروی هوایی است، شهید تیمسار سر لشکر ستاری افسرى مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود. طرح‏ها و ابتکارهاى زیادى در تجهیز سیستم‏هاى رادارى، پدافندى به اجرا گذاشت که در طول جنگ تحمیلى توان نیروى هوایى را در سرنگونى هواپیماهاى متجاوز دشمن دو چندان کرد. در عملیات خیبر در محاصره بمباران شیمیایى ماسک خود را تقدیم به پیرمردى که راننده لودر بود کرد براثر این اقدام وى تا زمان شهادت از شامه بویایى‏ بى‏بهره شده بود هرچند تا پایان عمر این موضوع را مخفى‏کرد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz