حضور خانوادگی در پیاده روی اربعین برای تحقق حکومت جهانی

برنامه پیشنهادی برای حلقه های کانون مهدویت اعلام شد
آبان ۳۰, ۱۳۹۴
نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌
آذر ۸, ۱۳۹۴

حجت الاسلام محمد رضایی در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستان، با اشاره به هدف در سبک زندگی شیعی، گفت: سبک زندگی شیعی یعنی انتظار پیوسته، یعنی همیشه چشم به ندای امام زمانت داشته باشی. چه دستور به قیام دهد، چه دستور به قعود.

وی با بیان اینکه در سبک زندگی شیعی بر خلاف تمام سبک های دینی، ارتباط با انسان کامل قطع است، خاطرنشان کرد: در مکتب تشیع، انسان کامل حضور و وجود پیوسته در بستر تاریخ دارد. به این معنی که وجود دارد ولی در ظاهر حضور ندارد.

حجت الاسلام رضایی اظهارداشت: انسان کامل در حال حاضر و در پس پرده غیب ناظر به نیازها، دعوت ها و خواست مردم، پیام هایی دارد که مستقیم یا غیرمستقیم منتقل می شود و براساس درک و معیاری که برای خود داریم، از این پیام ها بهره می گیریم.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه ما وظیفه داریم، بخشی از زندگی را در انتظار غیر متعین نگه داریم، تصریح کرد: بر این اساس نباید زندگی را با حساب و کتاب تعریف شده و روزمره ببندیم. بلکه باید برای خود یک متغیر براساس آرمان های جهانی لحاظ کنیم.

وی با طرح یک سوال مبنی بر اینکه اگر کسی به زیارت اربعین می رود، تنها برود یا با خانواده خود، گفت: شیعه در برابر این پرسش با دغدغه های زیادی مواجه می شود. اینکه اگر با خانواده بروم، چه اتفاقی می افتد؟ با امنیت، تغذیه، سرما، خستگی و . . . چگونه برخورد کنم؟ زنان چه نیازهایی دارند؟ بچه ها چه نیازهایی دارند؟ چه وسایل ضروری باید با خود همراه داشته باشم؟

حجت الاسلام رضایی با تاکید بر اینکه ناظر به پیاده روی زیارت اربعین باید ببنیم اگر در گذشته بودیم، در زمان عاشورا و اگر در آینده باشیم، در ندای ظهور، اقدام لازم را می انجام می دادیم؟ ادامه داد: وقتی ندای دعوت و طلب یاری بیاید، نمی گویند چه وضعیتی داشتی؟ بلکه می گویند چه حرکت و اقدامی داشتی؟

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه اربعین راحت ترین و آسان ترین سفر است، خاطرنشان کرد: این سفر بار سفر نمی خواهد، پوشش خاصی لازم نیست، برای تغذیه و اسکان هیچ مشکلی وجود ندارد. فقط مهمترین مساله در این سفر اقدام، حرکت و خواستن است.

وی تصریح کرد: این اقدام ممکن است فردی باشد، مانند زن زهیر بن قین که به شوهرش گفت، از سر راه تو کنار می روم تا تو به امام حسین(ع) ملحق شوی. یا می تواند خانوادگی باشد که در این صورت لطافت و زیبایی هایش بیشتر می شود.

حجت الاسلام رضایی ادامه داد: امام حسین(ع) در مسیر رسیدن به کربلا و قبل از محرم که با حر و سپاهیانش روبرو شدند، بعد از آنکه آنان را سیراب می کند، نماز ظهر می شود، حر ادب کرده و در نماز شرکت می کند. بعد از نماز امام خطبه می خواند و یکی از نکاتی که در این خطبه می فرماید، این است که در این قیام به شما یادآوری می کنم که من با خانواده و تمام دارایی ام آمده ام.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه پیاده روی اربعین، سختی های پیاده روی را دارد، افزود: ولی این پیاده روی در جمع حسینیان و مهدویان و در اوج لذت ها و لطافت هاست. چرا که پاسخ به “هل من ناصر ینصرنی” امام حسین(ع) در عاشور و امام عصر(ع) در قیام جهانی است.

وی به خانواده ها در این سفر زیارتی توصیه کرد که خانواده برای این سفر دور هم جمع شوند و در یک تصمیم مشترک بدون قصد مزاحمت و ممانعت برای یکدیگر، تصمیم بگیرند که جمعی بروند. مانند کاروان امام حسین(ع) که جمعی بود، تا این تجربه زیبا در ذهن ها ماندگار شود.

حجت الاسلام رضایی اربعین را سلوکی دانست که همه می توانند در آن شریک شوند و بیان داشت: همه در این سفر می توانند به اندازه قابلیت ها و ظرفیت های خود بهره ببرند چرا که فضای اربعین به گونه ای است که همه می توانند از آن استفاده کنند.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه در حال حاضر حضرت حجت همه را برای پیاده روی فرا می خواند، گفت: دعوت به زیارت اربعین را امام حسن عسکری(ع) در آستانه شهادت و با علم به اینکه غیبت فرزندشان آغاز می شود، پایه گذاشتند و به این ترتیب فرهنگی را بنا نهادند که امام زمان(ع) تنها نباشد.

وی با اشاره به حرکت خانوادگی برای پیاده روی اربعین، تصریح کرد: بیاییم پیاده روی اربعین را تبدیل به یک تصمیم، انتخاب، اقدام، حرکت و قیام فردی و خانوادگی حتی ملی و جهانی برای رسیدن به بهشت زمینی ظهور کنیم. انشاالله. .

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz