زیباترین جمله درباره امام زمان(عج)/بیشترین دعای امیرمومنان(ع) چه بود؟!
فروردین ۲۱, ۱۳۹۵
ابتدا برجام آفتاب تابان بود، حالا شده فرصت شتابان! پس چرا از این فرصت استفاده نمی کنید؟
فروردین ۲۴, ۱۳۹۵

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد، استاد حوزه و کارشناس مذهبی در سخنرانی پیش از قرائت دعای پُرفیض ندبه در مسجد مقدس جمکران گفت: ماه رجب از ماه‏ های بزرگ و حرام خداوند متعال بوده که حرمت آن فوق العاده است.

استاد حوزه علمیه قم ابراز کرد: در ماه های حرام حتی با دشمنی که روی ما شمشیر کشیده نباید جنگ کنیم؛ در این ماه ‏ها حتی اتفاقات غیر عمد، مثل تصادف نیز جریمه و دیه دو برابر دارد و باید دقت کنیم که مرتکب آن نشویم.

وی اظهار کرد: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می‏فرمایند که در ماه رجب ریزش رحمت ‏های الهی بیش از ماه‏ های عادی است؛ خداوند متعال ماه رجب را وسیله اتصال خود و بنده ‏اش قرار داده است و هر کس به اعمال ماه رجب عمل کند، با خدا ارتباط محکمی برقرار می‏ کند.

حجت الاسلام فرحزاد بیان کرد: از جمله اعمال مهمی که در این ماه وارد شده روزه گرفتن است که در روایات آمده که هر کس سه روز در ماه رجب روزه بگیرد، بهشت بر او واجب و آتش جهنم بر او سرد می ‏شود.

وی ادامه داد: دعاهایی که در هر روز ماه رجب وارد شده از دیگر اعمال این ماه بزرگ است که در یکی از این دعاها از خداوند متعال درخواست می ‏شود تا نکیر و منکر از انسان دور شوند و  و بشیر و مبشر جای آن‏ها بیایند.

استاد حوزه علمیه قم افزود: صدقه دادن از دیگر اعمال ماه رجب و دیگر ماه‏ های حرام است؛ انسانی که در راه خدا از مالش انفاق نکند، رستگار نمی‏ شود؛ امام صادق (علیه السلام) دعا می‏ کردند که خداوندا! مرا از بخل و خصاصت حفظ بفرما و همچنین فرموده ‏اند که کسی که بخل نفسش را بگیرد، به فلاح و رستگاری رسیده است.

وی بیان کرد: فردی که برای خانواده خود خرج می ‏کند نیز نوعی صدقه داده است؛ خداوند متعال در قرآن کریم می‏ فرمایند که صدقه را خودم می ‏گیرم؛ امام صادق(علیه السلام) زمانی که صدقه می‏ دادند دست خود را می‏ بوسیدند و می‏ فرمودند که این صدقه را پیش از این که نیازمند بگیرد، خداوند می ‏ستاند.

حجت الاسلام فرحزاد تأکید کرد: ماه رجب، ماه توبه و استغفار است و در این ماه، هم اسغفار لفظی و هم استغفار عملی لازم است؛ اگر کسی تشنه باشد، با تکرار کردن کلمه آب، سیراب نمی‏ شود؛ کسی که یک بار با اخلاص «لا اله الا الله» بگوید، به بهشت می‏ رود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در ماه رجب خلأهای آخرتی خود را با انجام اعمال این ماه پُر کنید؛ حق الناس ‏هایی که بر گردنتان است را بر طرف کنید، از پدر و مادر خود حلالیت بطلبید و استغفار فراوان بکنید که این ماه، ماه استغفار است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz