رجب و اعمالش مسیر انتظار را هموار می کند

ایرانیان خارج نشین چه تصویری از مهدویت به غرب نشان می دهند؟
فروردین ۲۴, ۱۳۹۵
شیوه صحیح دعا از زبان حجت الاسلام ماندگاری
فروردین ۲۵, ۱۳۹۵

حجت الاسلام والمسلمین زهیر دهقانی آرانی، مدرس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم در گفت و گو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان درباره ارتباط ماه رجب با انتظار تصریح کرد: سه ماه رجب، شعبان و رمضان را باید همچنان که در لسان علما آمده است فصل بندگی خدا نام نهیم و آماده شویم تا از بستر فیض الهی در این ماه ها بهره مند شویم.

وی افزود: نکته ی قابل توجه و قابل تامل در این جا، آن است که درست در میانه و وسط این فصل میلاد باسعادت حضرت حجت علیه السلام قرار دارد که هم از نظر جایگاه عقیدتی این روز و هم از جهت اعمالی که در آن وارد شده بسیار مهم است.

مسئول گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت اظهار کرد: موارد مختلفی درباره ارتباط ماه رجب با حضرت ولی عصر علیه السلام می توان مطرح کرد که از جمله این موارد مناسبت های ماه رجب است. اول ماه رجب مصادف است با ولادت امام محمد باقر علیه السلام که از این امام همام (ع) حدیثی در ارتباط با وظایف ما در عصر غیبت نقل شده است. چنانکه امام صادق علیه السلام می فرمایند: «من همراه با پدرم وارد مسجد پیامبر صل الله علیه و آله شدیم و دیدیم برخی از اصحاب پدرم در بین منبر و مزار رسول خدا (ص) نشسته و مشغول صحبت هستند؛ پدرم نزد آنها ایستاد و .. .»

حجت الاسلام دهقانی ضمن تبیین این روایت شریف گفت: امام باقر عیله السلام در این نقل جملاتی را نسبت به شیعیان خود می فرمایند که این جملات تنها مختص امام (ع)‌ و اصحاب ایشان در آن دوره نیست، بلکه اگر لایق باشیم می تواند نسبت به ما و امام عصر و زمان ما نیز صادق باشد. این جملات تامل بسیار می طلبد. حضرت (ع) پس از سلام و احوال پرسی از اصحاب، خطاب به آنها فرمودند: «قسم به خدا که من شما شیعیانم را دوست می دارم و نه فقط شما، که بوی شما را نیز دوست می دارم و ارواح تان را نیز».

وی افزود: این عاطفی ترین، زیباترین و قابل تامل ترین عباراتی است که امام باقر علیه السلام می فرمایند و جالب آن است که  تاکیدات فراوانی نیز در این جمله عربی نهفته است «قسم به خدا، بی تردید، من شما را دوست دارم» این نشان می دهد که امام شیعیان (در هر عصر و در هربستری حتی زمان کنونی) به شیعیانش محبت دارد و این محبت را در موقعیت های مختلف ابراز می کند.

مدرس مرکز تخصصی مهدویت در ادامه بیان کرد: امام (ع) سپس چنین ادامه می دهند که: «فاعینونا علی ذلک بالورع و الاجتهاد»؛ «در این مسیر (محبت و ولایت) ما را با دو چیز کمک و یاری دهید.» یعنی اگر می خواهید شما نیز در مسیر محبت، گامی بردارید دو صفت را کسب کنید؛ نخست ورع (درجه ی بالای تقوا) – یعنی شیعه باید خداترس باشد-  دوم اجتهاد (البته نه به معنای مرسوم آن) بلکه به معنای تلاش کردن.

حجت الاسلام دهقانی در توضیح مفهوم اجتهاد در این بیان گرانقدر امام باقر (ع) گفت: یعنی در این مسیر کوشش داشته باشیم، در مسیرمحبت و ولایت، ما بی کار ننشینیم، کوشش و تلاش داشته باشیم، از خود فعالیتی نشان دهیم.

مسئول گروه غرب و مهدویت ابراز کرد: یک جمله ی کلیدی در پایان این عبارت وجود دارد که می فرماید: «هر کس پیرو امامی باشد، عمل آن امام را انجام می دهد» یعنی پا جای پای امام قرار می دهد، هرچه او بخواهد عمل می کند. این نکته ی کلیدی است که می تواند به ما رنگ و بوی امامی بدهد و الان امام معصوم ما حضرت حجت (عج)، غایب است.

وی با اشاره به جنس ارتباط مامومین با امام در نماز جماعت تاکید کرد: دقت کرده اید در نماز جماعت ماموم باید در پی ولی باشد، یعنی باید از هر کاری که امام جماعت می دهد پیروی کند نه جلوتر و نه خیلی دیرتر از امام. محبت و علاقه ی واقعی اهل بیت (ع) نیز اینچنین است.

این کارشناس مهدوی تصریح کرد: مناسبت دوم در ماه رجب، شهادت امام هادی علیه السلام است. ارتباط امام هادی (ع) با بحث مهدویت زیارت بسیار شریفی است که از ایشان نقل شده و آن هم زیارت جامعه کبیره است. زیارتی که اساس نامه و مرام نامه واقعی امام شناسی است و اگر کسی می خواهد امام را به صورت کامل بفهمد و درک کند و بشناسد باید این زیارت را بخواند و بفهمد.

وی افزود: در این زیارت شریفه در قسمت های مختلف به مباحث مرتبط با حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه اشاره شده است. به عنوان مثال بحث «دوران غیبت» مورد اشاره قرار گرفته و در فرازی از زیارت آمده است «مومن بسرکم و علانیتکم» من نسبت به سر و پنهان شما مومن هستم و به آشکار و ظاهر شما؛ و به آن کس که می بینم و آن کس که نمی بینم (به غیبت اشاره دارد) همچنین به موضوع انتظار اشاره شده است. عبارتی در متن زیارت جامعه وجود دارد که می فرماید: «منتظرلامرکم»؛ من منتظر امر شما هستم که هر چه فرمودید انجام دهم تفاوتی هم در دوران غیبت و ظهور نیست.

حجت الاسلام دهقانی با اشاره به دیگر فرازهای این زیارت مقدسه تاکید کرد: فراز «مرتقب لدولتکم» یعنی روزشماری می کنم و انتظار سختی می کشم برای آن که دولت شما را ببینم؛ این زیارت مقدسه حتی به واقعه ظهور نیز اشاره کرده آنجا که می فرماید: «حتی یحیی الله تعالی دینه بکم… » زمانی می رسد که خداوند دین خود را به واسطه ی شما اهل بیت (ع) احیا می کند که همان زمان ظهور است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابر این باید تلاش کنیم که حداقل یک بار این زیارت شریف را در ماه رجب به نیت همه اهل بیت علیهم السلام مخصوصا حضرت ولی عصر علیه السلام بخوانیم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz