سرنوشت دو گمشده مشهور ایرانی همچنان در ابهام بین‌المللی

عشق مسیحیان شیعه شده به امام زمان عجل الله تعالی فرجه
فروردین ۲۸, ۱۳۹۵
انقلاب باید نشان بدهد که می‌تواند مشکلات اقتصادی را برطرف کند
فروردین ۲۹, ۱۳۹۵

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، یکی از ماموریت‌های شاخص جمعیت هلال احمر براساس وظایف ذاتی که دارد، پیگیری سرنوشت مفقودان و گمشدگان بین المللی در مواقع جنگ‌ها و همچنین در زمان صلح است.

در این رابطه سید امیر محسن ضیایی – رئیس جمعیت هلال احمر ایران به عنوان رئیس تنها نهاد مرجع گمشدگان ایرانی‌ها در جهان درباره جدیدترین وضعیت امام موسی صدر و احمد متوسلیان به تسنیم اظهار داشت: سرنوشت گمشدگان یکی از ماموریت‌های صلیب سرخ و هلال احمرهای دنیا است.

 

 

رئیس جمعیت هلال احمر ایران ادامه داد: این جمعیت در زمان جنگ نیز برای پیگیری مفقودین، هماهنگی‌های لازم در سطح بین المللی را صورت می‌داد.

ضیایی عنوان کرد: ولی به طور اختصاصی درباره سرنوشت این دو عزیز خبر جدیدی وجود ندارد و هم اکنون درباره آنها خبر تازه ای نداریم.

مسؤل تنها نهاد مرجع گمشدگان ایرانی‌ها در جهان خاطرنشان کرد:‌ ولی با این وجود، بخش بین الملل جمعیت هلال احمر درباره سرنوشت این دو ایرانی، پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد و بنده نیز بار دیگر پیگیری لازم را انجام خواهم داد.

سید موسی صدر

به گزارش wikipedia – سید موسی صدر معروف به امام موسی صدر (زادهٔ ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ در قم)، مرجع دینی و سیاسی شیعیان بود که پس از هجرت از ایران به لبنان، مجلس اعلای شیعیان لبنان را تأسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را عهده‌دار شد. او در میان شیعیان به «امام موسی صدر» مشهور است.

او در ۹ شهریور ۱۳۵۷، طی سفری رسمی به لیبی به دعوت معمر قذافی، ناپدید شد. در حالیکه بسیاری گزارش‌ها حاکی از قتل او در همان زمان توسط قذافی است، برخی گزارش‌ها حاکی از وجود او در زندان‌های لیبی بوده است.

احمد رمضان یکی از نزدیکان معمر قذافی روز چهارشنبه ۱۳۹۰،۰۸،۱۸ طی مصاحبه ای با یک شبکه خبری در دبی باز گو کرد. وی معتقد است که امام موسی صدر در سفرش به لیبی در سال ۱۳۵۷ بعد از ملاقاتش با قذافی به دستور قذافی کشته شده است. آخرین خبر از وضعیت وی را وزیر اطلاعات قذافی در شهریورماه ۱۳۹۱ مبنی بر کشته شدن او بلافاصله پس از مشاجره‌اش با قذافی و دفن او در حومه پایتخت ارائه داد.

احمد متوسلیان

احمد متوسلیان – فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در جنگ هشت ساله ایران و عراق بود. وی یکی از ۴ دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان در سال ۱۳۶۱ است. او در اواخر خرداد سال ۱۳۶۱ در مأموریتی به همراه هیأتی رسمی از مسئولین سیاسی-نظامی ایران راهی سوریه شد تا راه‌های مساعدت به مردم لبنان علیه حمله و اشغالگری صهیونیست‌ها را بررسی کند.

براین اساس در ۱۴ تیر سال ۱۳۶۱، اتومبیل سفارت ایران که حامل مسئولین سیاسی – نظامی کشورمان بود در مسیری در لبنان توسط فالانژیست‌ها، متوقف و توسط نیروهایی اسرائیل ربوده و گروگان گرفته شدند.

سمیر جعجع یکی از رهبران فالانژها پس از آزادی از زندان اعتراف کرد که گروگان‌های ایرانی به نیروهای وی تحویل داده شد و سپس توسط آنان کشته شدند، با این وجود مقامات ایرانی این ادعا را مشکوک می‌دانند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz