شناخت حجت خدا؛ تنها راه رهایی از حیات جاهلانه

گزارش تصویری مراسم دعای ندبه کوه صفه(عهد آدینه)
اسفند ۱۱, ۱۳۹۴
هر مسیری خارج از اسلام خارج از اعتدال و میانه روی است
اسفند ۱۲, ۱۳۹۴
برنامه “خانه مهر” رادیو معارف به روش های ایجاد “زندگی مهدوی” می پردازد. این برنامه جوانان و زمینه سازی برای ظهور را با حضور دکتر مریم معین الاسلام بررسی می کند:

مضامین روایی ما نمایانگر این است که بیشتر یاران امام زمان (عج) از جوانان هستند به طوری که در روایات آمده؛ وجود افراد مسن و سالمند در لشکر امام عصر به اندازه نمک غذاست، این در حالی است که بر اساس روایات بیشترین یاران امام (ع) از ایران هستند، بنابراین جوانان کشور ما سهم عمده ای در بستر سازی ظهور دارند.

امام خمینی (ره) نیز یک ماموریت بسیار بزرگ را به دوش ملت ایران گذاشتند و مطرح کردند که انقلاب ما بستر ساز ظهور است و به شکل جدی به این مساله اشاره کردند که انقلاب ما مخصوص ایران نیست و مردم عزیز باید سختی ها را برای خدا پذیرا باشند و به مسئولان برای نشر اسلام در جهان کمک کنند که این نشان می دهد یکی از مهمترین وظایف کشور ما نشر اسلام در جهان است، بنابراین جوان ما ماموریت دارد که این آرمان بلند امام خمینی (ره) را محقق کند.

با توجه به بیانات امام خمینی، جوانان باید چه سازو کارها و ویژگی هایی را برای بستر سازی ظهور داشته باشند، یک جوان منتظر باید یک سری شاخصه های شناختی را در خود ایجاد کند زیرا لازمه پیدا کردن ایمان یک سری شناخت است، مهمترین شاخصه شناختی شناختن خود امام زمان (عج) است چراکه تا خود حضرت حجت را نشناسیم نمی توانیم وارد یاوری حضرت بشویم.

این شناخت در مکیال المکارم خیلی زیبا بیان شده مبنی بر اینکه دو شناخت برای همه منتظران واجب است یک شناخت نام و نسب امام است و شناخت دوم شناخت نسبت به ویژگی ها و صفات حضرت است، با این دو شناخت، شناخت ما کامل می شود.

بنابراین، اولین وظیفه ما این است که این شناخت را نسبت به حضرت پیدا کنیم، آیت الله جوادی آملی در این زمینه می گوید؛ اگر بخواهیم از حیات جاهلی جدا شویم و یک زندگی عقلانی داشته باشیم باید حتما امام زمان خود را بشناسیم و اگر این شناخت را نداشته باشیم زندگی ما سراسر جاهلانه است و عقلانیت ندارد و اگر عقلانیت نباشد یاوری امام عصر معنی پیدا نمی کند.

وقتی معرفت ذهنی نسبت به امام زمان (عج) پیدا کردیم این شناخت را به جان خود گره می زنیم تا تبدیل به باور و ایمان شود زیرا تا زمانی که معرفت ما ذهنی باشد تبدیل به ایمان نمی شود، همچنین، لازمه حرکت جدی برای ظهور شکل گیری ایمان و باور در وجودمان است و این شکل گیری با گره خوردن شناخت امام زمان (عج) با جانمان صورت می گیرد.

بنابراین، وقتی شناخت امام زمان (عج) را با جان خود گره زدیم در ما باور ایجاد شده و وقتی باور ایجاد شود عمل صالح صورت می گرد و اگر می خواهیم فردی مسئول نسبت به وظایف مهدوی خود باشیم باید تمام این مراحل را طی کنیم.

باید اهمیت شناخت را خوب درک کنیم تا جایی که تاکید شده در عصر غیبت این دعا را زیاد بخوانید که شیخ صدوق در کمال الدین ذکر کردند، “اللهم عرفنی نفسک …” خدایا حجت خود را به من بشناسان زیرا اگر من حجت تو را در روی زمین نشناسم نتیجه اش این می شود که از دین تو گمراه می شوم.

با توجه به اینکه شناخت حجت خدا با دینداری من گره جدی خورده، لازمه حفظ سلامت دینی من که در آخرالزمان بسیار سنگین و سخت است، این است که حجت خدا را بشناسم که اگر نشناسم مرگم جاهلی و حیاتم جاهلانه خواهد بود و وقتی امام خود را شناختم و با جان من گره خورد من مسئولانه و متعهدانه تر به دنبال انجام وظایف بعدی می روم.

این در حالی است که نیاز من و عالم به امام زمان (عج) از شناخت هایی است که باید من به آن برسم و ما باید توجه داشته باشیم که با این دو شناخت در ما موتور حرکت ایجاد نمی شود بلکه یک پایه است برای شناخت های بعدی و زیرساخت انجام وظایف نسبت به امام این دو شناخت است.

برای اینکه از صراط مستقیم خارج نشویم باید یک امامی باشد تا با تبعیت و اطاعت از آن در این مسیر گام برداریم، وقتی صفات حضرت (عج) را خوب بشناسیم امام (عج) را آینه در مقابل خود قرار می دهیم و خود را مرتب با صفات امام (ع) می سنجیم، بنابراین، یکی از وظایف ما در مقابل امام این است که مواسات با امام برقرار کنیم و فاصله ویژگی های خود را با ویژگی های امام اندازه بگیریم.

در این اندازه گیری ها مرتب در این سنجش هستم که این ویژگی امام (عج) با ویژگی من چقدر فاصله  دارد و وقتی این فاصله را درک کردم، برای کم کردن آن سرعت می گیرم، در این صورت امام زمان (عج) در متن زندگی من قرار می گیرد، زیرا میزان دارایی هایم را با امام (عج) می سنجم و سعی در کم کردن فاصله ها دارم و این من را آماده یاری می کند.

اینطور نیست که ما در عصر غیبت امکان دسترسی به صفات و ویژگی های امام (ع) را نداشته باشیم؛ زیرا در منابع روایی که از ائمه (ع) به ما رسیده، گویا یکی از ماموریت های جدی ائمه (ع) و رسول خدا (ص)‌این بود که این صفات را برای ما بیان کنند، ما گنجینه ارزشمندی از روایات داریم که تمام ویژگی های ظاهری و فیزیکی حضرت را برای ما بیان کرده است و اگر ما این مجموعه روایات را مطالعه کنیم منبع خوبی برای شناخت شخصیت حضرت است در حالی که ما باید از خود خدا بخواهیم که امام زمان را به ما بشناساند و آن زمانی است که باب های معرفتی برای ما باز می شود و خدا حجت خود را به ما معرفی می کند.

مرجع : خبرگزاری شبستان

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz