نقشه راه انسان از آدم تا ملک مهدوی
مهر ۱۴, ۱۳۹۳
بازگشت بهشت زمینی آدم در دولت موعود
مهر ۱۵, ۱۳۹۳

به گزارش ملیحه پژمان خبرنگار قدس آنلاین غدیر، تنها نام یک سرزمین نیست، یک تفکر است؛ نشانه‌اى است از تداوم خط نبوت؛ چشمه‌اى است که تا پایان هستى مى‌جوشد؛ …

غدیر، روز اکمال دین، اتمام نعمت و موجب خشنودى خداست؛ روز بزرگ، روز گشایش و روز تکامل است؛غدیر، نه تاریخ است، نه جغرافیا و نه روایت، بلکه ولایت است؛ پیشوند غدیر، رسالت است و پسوند آن، ولایت و امامت. همزمان با فرا رسیدن روز غدیر خم، عید اکمال دین و اتمام نعمت خداوندی فرازهای حیات بخش این روز بزرگ را در گفت وگو با آیت ا… ناصر مکارم شیرازی مورد بررسی قرار داده ایم که درپی می‌آید.
* درباب بزرگداشت شخصیت مولای متقیان علی (ع) بارها به محبت و ولایت ایشان تاکید شده، چه سری در این مساله نهفته است؟
– من برای پاسخ به این سوال به حدیث کوتاهی درباره مولا علی (ع) استناد می‌کنم که همین حدیث کوتاه برای شناخت مولا کافی است، حدیث مرکب از چند کلمه است و آن حدیث این است که «عنوان صحیفه المومن حب علی بن ابی طالب». این حدیث را نخستین بار در کتاب شریف الغدیر از قول پیغمبر اکرم (ص) خواندم.
عنوان آن چیزی است که در بالا می‌نویسند و از همه مطالب و تالیفات حساس تر است؛ صحیفه هم همان نامه اعمال انسان است که در روز قیامت به دست انسان می‌دهند و نیکوکاران در دست راست و بدکاران در دست چپ، نیکوکاران به آن افتخار می‌کنند و خوشحال و بدکاران ناراحت هستند.
پیغمبر اکرم (ص) می‌فرمایند:« آنچه در سرلوحه نامه اعمال افراد با ایمان می‌نویسند محبت علی بن ابی طالب(ع) است؛ همین یک جمله کافی است که بدانیم نماز، روزه و جهاد و.. همه اینها خوب، اما باز هم عنوان صحیفه مومن، حب علی بن ابی طالب(ع) است.
* واقعه تاریخی غدیر خم چه ویژگی منحصر به فردی را در خود دارد که تا این حد عظمت و افتخار برای این روز تاریخی مفروض است؟
– روشن بودن واقعه غدیر و امامت حضرت علی (ع) مسأله ولایت، مسأله پیچیده و دشواری نیست، ولی متأسفانه حرکتهای سیاسی پس از رحلت پیامبر (ص) به خاطر حب و بغض‌ها مسیر آن را تغییر داد. ضمن اینکه به استناد تاریخ و روایات موکد تشیع و تسنن،غدیرخم را روز نصب امامت ائمه اطهار (ع) خوانده اند و افزون بر آن، بخشی از روایات غدیر مربوط به قیام حضرت مهدی(عج) است که توجه کمتری به آن شده است. به استناد این روایات گره زدن مهدویت به غدیر خم ابتکار خوبی است و از این امر معلوم می‌شود که غدیر سرمایه کل امامت و ولایت است.
غدیر به مهدویت و ظهور امام زمان(عج) هویت می‌دهد. مساله مهدویت از مسلمات دین است، چنانکه در روایات دینی از فروع مهدویت مانند مشخصات ظاهری حضرت مهدی (عج) و چگونگی قیام آن حضرت سخن گفته شده، که این نشانه مسلم بودن اصل مهدویت است.
در حال حاضر گوش شنوا برای شنیدن احکام تشیع بیش از هر زمان دیگری است که اگر ما شیعیان در این امر کوتاهی کنیم در برابر خداوند مسؤولیم.
* در خطبه ارزشمند غدیر چه مواردی به مساله مهدویت اختصاص دارد؟
– بیش از ۲۵ جمله از خطبه غدیر درباره حضرت مهدی (عج) است. پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیریه فرمودند: ای مردم! من نبی هستم و پس از من اوصیاء هستند. آخرین امام حضرت مهدی (عج) است. کسی که دین را در همه زمین منتشر می‌کند. او قلعه‌های کفر و ظلم را ویران می‌کند. او کمک‌کار دین خداست. او غرفه‌های فراوان از علم الهی در اختیار دارد. هنگامی که ظهور کند، صفوف از هم جدا شده عالمان از جاهلان مشخص می‌شوند. او وارث همه علوم انبیاء و پیامبران پیشین و احاطه دارنده به علم آنان است.
* در مکتب اهل بیت(ع) چه جایگاهی برای تبیین ولایت مولای متقیان تعریف شده است؟
– ولایت در مکتب اهل بیت (ع) به دلایل عقلی از جایگاه ممتازی برخوردار است و به وحدت جامعه اسلام می‌اندیشد و دست دوستی به همه مذاهب دراز می‌کند. از سویی پیروان اهل بیت (ع) ثابت کرده‌اند مدافعان اصلی اسلام هستند. چنانکه در کتاب گرانسنگ الغدیر دوستداری علی(ع) تأکید موکد است و افزون براین، محبت ودوستی ایشان و امامان(ع) خواسته پیامبر اعظم (ص) توصیف شده است.
*با اینکه خیل حجاج شاهد و ناظر بر انتخاب مولای متقیان از سوی حضرت رسول(ص) در هنگامه غدیر خم بودند، چرا باب مخالفت با ولایت علی بن ابیطالب(ع) باز شد؟
– مخالفان حدیث غدیر عقیده دارند حدیث غدیر محتوای چندانی را فراروی مخاطب نمی نهد! و این در حالی است که آیه شریفه «یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک و ان لم تفعل فما بلغت رسالتک و ا… یعصمک من الناس» مخاطبان را به دو پرسش مهم و اساسی زیر رهنمون می‌شود: چه برنامه تبلیغی بود که تا آخر عمر پیامبر(ص) زمین مانده و لازم بود ابلاغ گردد؟ چه برنامه ای بوده که ابلاغ آن وحشت آفرین بوده که خداوند برای زدودن غم حضرت رسول اکرم(ص) «… وا… یعصمک من الناس» را قید می‌کند؟ قطعا برنامه رسالت پیامبر(ص) با انتخاب ولی و حجت خدا در زمین تکمیل می‌شد و در غیر این صورت بخشی از رسالت نبوی بر زمین می‌ماند. ایشان درباره اهمیت قضیه ولایت علی بن ابی طالب(ع) به خطبه نورانی حضرت رسول (ص) اشاره کردند.
به باور من از اینکه حضرت رسول(ع) پس از اعتراف گرفتن از مردم با این جمله که «الست اولی بکم من انفسکم» جمله «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را گوشزد کردند، چنین بر می‌آید که ولایت حضرت علی(ع) امری مهم بوده است. ضمن اینکه علی(ع) محب ومحبوب خداست و هر کس محب و محبوب خدا باشد ذات اقدس ا… مجاری ادراکی و تحریکی او را تأمین می‌کند. وقتی علی(ع) را به عنوان معصوم کامل شناختیم معنای حقیقی خطبه حضرت رسول(ص) «علی مع الحق یدور معه حیث ما دار» مشخص می‌شود. بنابراین دوری جستن از ولایت امیرمؤمنان (ع) خروج از ایمان است.
* حضرتعالی به استناد خطبه غدیر «حق» را «علی مدار» معرفی کردید، برای تبیین بیشتر این مساله چه نکاتی قابل طرح است؟
– در توضیح این مطلب که چگونه «حق» علی مدار است نه علی «حق مدار»، باید بگویم، اگر حدیث پیامبر(ص) (لاعطین الرایه غداً رجلا…) را صغرای قیاس و حدیث، قرب النوافل را کبرای قیاس قرار دهیم و علی(ع) را طبق قول حضرت رسول(ص) محب ا… و محبوب خدا بشناسیم، در نتیجه می‌توانیم بگوییم هر کس محبوب خدا باشد، خداوند مجاری ادراکی وتحریکی او را در مقام فعل کاملا بر عهده می‌گیرد. پس خداوند اندیشه و انگیزه علوی(ع) را در مقام فعل به عهده گرفته و اگر خداوند علم و عمل فردی را، در مقام فعل، به عهده گیرد، آن فرد معصوم مطلق است.
نکته دیگر اینکه لفظ ولایت به معنای اولی و سرپرست است وبرای این مدعا سه دلیل قابل طرح است؛ معقول نیست که رسول اکرم(ص) سه روز مردم را از حرکت نگه دارد و فقط به دوستداری علی(ع) تأکید ورزد. افزون بر اینکه پیش از این در سوره توبه (والمؤمنون والمؤمنات بعضهم اولیاء بعض) این مطلب یادآوری شده بود؛ اگر منظور حضرت صرفاً محبت نسبت به علی(ع) بود دیگر ذکر «بعد از من» معنا نداشت. ضمن اینکه شعرای زمان مانند حسان بن ثابت انصاری «ولی» را به معنای امام تلقی کرده اند.
*به عنوان حسن ختام این گفت وگو بفرمایید، چه مواردی در تبیین فرهنگ غدیر و جریان یافتن این حقیقت در تمام ابعاد زندگی تاثیر گذارند؟
– پیگیری گفتمانهای دینی میان علمای اسلام به صورت منطقی و دوستانه، امری ضروری است، ضمن اینکه نگارش فشرده ای از حدیث غدیر، همراه با منابع دست اول از مرحوم علامه امینی، میرحامد حسین هندی و… به جاری شدن فرهنگ غدیر در جامعه کمک می‌کند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz