پویایی در دوران غیبت در “یا مقلب القلوب و الابصار”

زمان آزمون نهایی پیشوای آسمانی ۸ اعلام شد.
اسفند ۲۵, ۱۳۹۲
پیام نوروزى به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۳
فروردین ۱, ۱۳۹۳

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکزتخصصی مهدویت گفت:

یا مقلب القلوب و الابصار در دعای تحویل سال یعنی تحول در احوالمان به این معنی که نباید در زندگی درجا زد و باید پویایی داشت، به خصوص در دوران غیبت.

 

 

 

حجت الاسلام محمدرضا نصوری، معاون تبلیغ و ارتباطات مرکزتخصصی مهدویت بااشاره به شباهت های بهار طبیعت و دوران ظهور، گفت: همان گونه که از اواخر زمستان به انتظار بهار می نشینیم و در تاریکی و سرمای زمستان، منتظر رسیدن بهار و سال نو هستیم تا تغییر و تحولی در احوالات طبیعت رخ دهد، یک فرد منتظر نیز می بایست همواره این دغدغه را داشته باشد که هر روز به ظهور نزدیک تر شود و تلاش کند تا بتواند خود را به زیبایی و خرمی دوران ظهور برساند.

وی با بیان اینکه بهار فصل رویش، تازگی، سرسبزی و خرمی است و چنین فضایی در روایات ما برای دوران ظهور نیز ترسیم شده است، تصریح کرد: در روایات متعددی آمده است که در زمان ظهور حضرت، برکات از آسمان نازل می شود، شادی فراوان، چشمه ها پر آب و نعمت ها گسترده می شوند، دوران ظهور نه تنها دوران جنگ و خشونت نیست بلکه به همان نسبت که بهار دوران شادی و طراوت است زمان ظهور نیز سرشار از نعمت ها، خوشی ها و طراوت هاست.

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به دعای تحویل سال جدید افزود: این که ما در دعای تحویل سال می خوانیم یا مقلب القلوب و الابصار …و تحول در حال و احوالمان را از خدا درخواست می کنیم، یعنی نباید در زندگی درجا زد، بخصوص در دوران غیبت! چرا که در این دوران باید دو چندان پویایی داشت، هر روز من باید متفاوت از روز گذشته باشد، من مدام باید در حال حرکت و رشد باشم و جهت این حرکت نیز باید رو به جلو باشد همانگونه که بهار این گونه است.

حجت الاسلام نصوری افزود: منتظر کسی است که از وضع موجود راضی نیست، او زندگی را بدون حضور امام قبول ندارد، بنابراین برای ایجاد تغییر در این وضعیت و بهبود آن باید در حد توان تلاش کرد.

وی گفت: در بهار زیبایی های طبیعت ظاهر می شود، خوبی ها آشکار می شود و حتی احساسات معنوی افراد در این فصل ارتقاء می یابد، درباره زمان ظهور نیز داریم که حضرت عقول انسان ها را کامل می کنند، بنابراین حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) یک کار و یک عمل فرهنگی انجام می دهند؛ چرا که میزان حکمت، معنویت و دیدمعرفتی ما را ارتقاء می بخشند.

این پژوهشگر عرصه مهدویت دوران غیبت را دوران تمرین برای اطاعت دانست و بیان داشت: زمان تمرین برای این رشد عقلانی، فکری و معنوی دوران غیبت است، در این زمان باید فضای معرفتی ما کامل شود یعنی عشق و علاقه ما نسبت به امام باید در این دوران شکل بگیرد و ایجاد شود، ما همانگونه که آمدن بهار را به دلیل زیبایی، رحمت و شور و نشاط آن انتظار می کشیم، این دیدگاه را می بایست در موضوع فرج و ظهور امام مان نیز حاکم کنیم.

حجت الاسلام نصوری تصریح کرد: نکته دیگری که در آغاز و زمان رسیدن بهار وجود دارد آن است که در این بازه زمانی همه افراد در خدمت به هم و یاری یگدیگر می کوشند، در زمان ظهور نیز همه چیز در خدمت حضرت است و همه دست در دست هم و متحد هستند.

وی ادامه داد: مسئله و موضوع مهدویت نباید تنها برای بخش خاصی از مردم جامعه وجود داشته باشد بلکه این موضوع می بایست فروغ و نور حاکم برجامعه باشد به عبارت دیگر تک تک ما باید به گونه ای استراتژی زندگی خود را به گونه ای طراحی و تعریف کنیم که در زمان غیبت که زمان تاریکی و ظلمت است بتوانیم خود را به سلامت از این دوران نجات داده و به عصر ظهور برسانیم.

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: گفته می شود که دعای تحویل سال را ۳۶۵ بار یعنی به تعداد روزهای سال بخوانید مفهوم این امر آن است که در لحظه تحویل سال عهد و پیمانی با خدا می بندیم که بارالها با توعهد می بندم که در سال جدید پیش رو، هیچ یک از روزهای من همچون روز گذشته نباشد.

حجت الاسلام نصوری بااشاره به بخشی از زیارتنامه حضرت مهدی در زیارت نامه آل یاسین افزود: در این زیارت می خوانیم؛ السلام علیک یا سبیل الله؛ یعنی سلام برتو ای راه و صراط خدا! اما این را بدانیم که تفکر مهدویت یک راه نیست، بلکه تنها راه نجات است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش کنیم در سال جدید عهد جدیدی با حضرت ببندیم، پالایش و تزکیه ای برای خود داشته باشیم و در کلیه کارها و امور خود، امام را شاخص قرار دهیم که آیا این عمل و کار را آیا در حضور و محضر امام نیز انجام می دهیم؟ سعی کنیم اولویت اول زندگی ما امام عصر باشد چرا که اگر حجت خدا را نشناسیم از دین گمراه می شویم، دریچه شناخت دین، شناخت امام است پس در سال جدید تلاش کنیم تا امام مان را از غربت در بیاوریم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz