پاسخ امام خمینی(ره) به شبهه افکنی ها درباره قیام های قبل از ظهور

دستاوردهای جهانی و آینده ساز امام(ره) و انقلاب برای مهدی باوران
بهمن ۱۷, ۱۳۹۵
حتی ۲۵ درصد بودجه های مهدوی هم تامین نمی شود!/انتظار زمینه ساز حمایت می خواهد
بهمن ۱۹, ۱۳۹۵

خبرگزاری شبستان: ضرورت اسلام و قرآن است که تکلیفمان کرده است. ما باید برویم همه کار را بکنیم. ما باید فراهم کنیم کار را، فراهم کردن اسباب این است که کار را نزدیک بکنیم، کار را همچو بکنیم که مهیا بشود عالم برای آمدن حضرت(عج).

به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کتاب «نقش مردم در انقلاب جهانی حضرت مهدی علیه السلام» می‌نویسد:

یکی از پژوهشگران در بررسی دلالت روایت؛ کُلُّ رایَهٍ تُرْفَعُ او قال تخرج قَبْلَ قِیامِ القائِمِ صاحِبُها طاغُوتٌ؛ هر پرچمی پیش از به‌پاخاستن قائم بر افراشته شود، صاحب آن طاغوت است، “دعوت” را به دو گونه دانسته است:

۱- دعوت حق؛ یعنی، فراخواندن مردم، برای به‌پاداشتن حق و بازگردانیدن زمام کارهای حکومت به دست اهل ‌بیت علیهم السلام که چنین دعوتی مورد تأیید امامان معصوم علیهم السلام است.

۲- دعوت باطل؛ یعنی، فراخواندن مردم برای مطرح‌کردن خود و مقصود از «کلُّ رایه»، همین بخش دوم در برابر بخش نخست است؛ یعنی دعوت، در عرض و مقابلِ دعوتِ اهل ‌بیت علیهم السلام باشد، نه در طول و مسیر آن. بنابراین، قیام‌هایی که بر مبنای دفاع از حریم اهل ‌بیت علیهم السلام و دعوت مردم به سوی آنان، صورت گرفته است، به‌طور کلّی، از دایره مصادیق این روایت، خارج‌اند.

آنگاه این احتمال را مطرح کرده است که ممکن است، گفته شود:

«این حدیث، در بطلان تمام قیام‌های پیش از قیام قائم عجل ‌الله فرجه، ظهور دارد؛ یعنی، ملاک بطلان، این نیست که دعوت برای خود و در عرض نهضت امامان معصوم علیهم السلام صورت بگیرد؛ بلکه ملاک، پیشی گرفتن آن، بر قیام حضرت مهدی عجل ‌الله فرجه است؛ خواه دعوتِ حق باشد و یا دعوتِ باطل!»

و در ادامه پاسخ داده است:

«اوّلا، به احتمال قوی، این روایت، ناظر به بعضی از قیام‌های آن زمان است و به اصطلاح، «قضیه خارجیه» است، نه حقیقی. و ناظر به تمام قیام‌ها نیست و ملاک حق و باطل بودن، همان دعوت به راه راست است.

ثانیاً، روایات بسیاری از امامان معصوم علیهم ‌السلام وارد شده است که برخی از قیام‌هایی را که بعدها و پیش از ظهور امام زمان اتّفاق می‌افتد، کاملا تأیید کرده‌ و مردم را برای پیوستن به آنان تشویق نموده‌اند؛ همانند «رایه الیمانی» و اگر آن روایت را قضیه خارجیه ندانیم، با این روایات، در تعارض خواهد بود».

البته با توجه به عنوانی که مرحوم نعمانی به باب این روایات داده؛ یعنی «باب ما روی فیمن ادعی الامامه و من زعم أنه إمام و لیس بإمام و أن کل رایه ترفع قبل قیام القائم فصاحبها طاغوت» می‌توان گفت: او در جایگاه نخستین نقل‌کننده این روایات، چنین فهمیده که مقصود از صاحب پرچم، کسی است که خود را به عنوان امام و یا قائم معرفی کند. و در زمره مدعیان دروغین، بر باطل باشد.

افزون بر آنچه درباره سند روایات گفته شد، اگر با استناد به این روایات، هرگونه قیام و نهضتی را محکوم و غیر مشروع بدانیم، این‌گونه برداشت، با آیات و روایت‏های جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و نیز با سیره پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و ائمه معصومین علیهم ‌السلام تعارض دارد و در مقام تعارض، باید از این روایات صرف نظر کرد.

امام خمینی رضوان الله علیه، معمار بزرگ انقلاب اسلامی در برابر کسانی که با تمسّک به روایت‌های یادشده به بهانه‌جویی می‌پردازند، می‌نویسد:

این احادیث، هیچ مربوط به تشکیل حکومت خدایی عادلانه ـ که هر خردمند لازم می‌داند ـ نیست؛ بلکه در روایت اول، دو احتمال است: یکی آنکه راجع به خبرهای ظهور ولی عصر عجل الله  فرجه باشد و مربوط به علامات ظهور باشد و بخواهد بگوید، علم‌هایی که به عنوان امامت قبل از قیام قائم بر پا می‌شود، باطل است ـ چنان چه در ضمن همین روایات، علامت‌های ظهور هم یادآوری شده است ـ و احتمال دیگر آنکه از قبیل پیشگویی باشد؛ از این حکومت‌هایی که در جهان تشکیل می‌شود تا زمان ظهور که هیچ‌کدام به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و همین طور هم تا کنون بوده…

وی در جای دیگر می نویسد:

آن روایات [اشاره دارد] که هر کس عَلَم بلند کند با عَلَم مهدی، به عنوان «مهدویت» بلند کند [باطل است] و به بیانی روشن تر با ابلهانه خواندن ادعای مخالفان برپایی حکومت در عصر غیبت، آنان را افرادی غافل و فریب‌خورده سیاسی و آن ادعا را مخالف نص آیات الهی ‌دانسته فرمود :«اگر فرض کنیم دویست تا روایت هم در این باب داشتند، همه را به دیوار می‌زدیم، برای این‌که خلاف آیات قرآن است. اگر هر روایتی بیاید که نهی از منکر را بگوید نباید کرد! این را باید به دیوار زد، این گونه روایت قابل عمل نیست و این نفهم‌ها نمی‌دانند چه می‌گویند. هر حکومتی باشد، حکومت باطل است… الان عالم پر از ظلم است، ما اگر بتوانیم جلو ظلم را بگیریم باید بگیریم، تکلیفمان است. ضرورت اسلام و قرآن است که تکلیفمان کرده است. ما باید برویم همه کار را بکنیم. ما باید فراهم کنیم کار را، فراهم کردن اسباب این است که کار را نزدیک بکنیم، کار را همچو بکنیم که مهیا بشود عالم برای آمدن حضرت(عج)».

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz