شباهت های بقیه الله(عج) به حضرت زهرا(س)

پیام قدردانی جبهه مردمی انقلاب در پی حماسه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن
بهمن ۲۳, ۱۳۹۵
معرفی سیره فاطمی توسط امام زمان(عج) به عنوان نقشه راه منتظران!
بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

خبرگزاری شبستان: در رابطه با همانندی های میان حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه و ارتباط میان آن دو بزرگوار، قرآن و روایات تصریحاتی دارند.

به گزارش خبرگزاری شبستان: در رابطه با همانندی های میان حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه و ارتباط میان آن دو بزرگوار، مطالبی از قرآن و روایات استفاده می شود که در این نوشتار، به چند نکته از آن اشاره می شود:

حضرت زهرا سلام الله علیها نور اهل آسمان و حضرت مهدی عجل الله فرجه نور اهل زمین است

حضرت زهرا سلام الله علیها نور اهل آسمان است. پیامبر اسلام صل الله علیه وآله در بخشی از یک حدیث طولانی و زیبا فرمودند: «ثم أظلمت المشارق و المغارب، فشکت الملائکه إلی الله تعالی أنْ یکشف عنهم تلک الظلمه. فتکلم الله جلّ جلالُه کلمهً فخلق منها روحا ثُمّ تکلَّم بکلمهٍ فخلق من تلک الکلمه نورا، فأضاءت النور إلی تلک الروح و أقامها مقامَ العرش فزهرت المشارق و المغارب فهی فاطمه الزهراء و لذالک سمیت الزهراء لأنَّ نورها زهرت به السماوات      (۱)

حضرت مهدی عجل الله فرجه نور اهل زمین است. مفضل بن عمر می گوید: «از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: «ربّ الأرض» در آیه «وأشرقت الأرض بنور ربّها(۲)  منظور از امام الارض، امام زمین است. پرسیدم: « وقتی حضرت(عج) خروج کند چه می شود؟» فرمودند: «در آن روز، مردم از نور خورشید و ماه، بی نیاز می شوند و به نور امام اکتفا می کنند.(۳)

دلیل این مطلب، روایتی است که باز خود مفضل بن عمر از امام صادق علیه السلام نقل می کند که فرمود:ند «إذا قائمنا قام، أشرقت الأرض بنور ربّها و استغنی العباد عن ضوء الشمس و ذهبت الظلمه(۴) چون قائم ما قیام کند زمین به نور پروردگار روشن شود و مردمان از خورشید بی نیاز می شوند و ظلمت به طور کلی از بین می رود.»

حضرت زهرا سلام الله علیها  خیره الأحرار و سیده النساء، مادر حضرت مهدی عجل الله فرجه خیره الإماء

جابر جعفی می گوید: از امام باقر علیه السلام شنیدم که فرمودند: کسی به امیرالمؤمنین علیه السلام عرض کرد: اسم مهدی علیه السلام چیست؟ حضرت(ع) فرمودند: «رسول خدا صل الله علیه وآله از من تعهّد گرفت که نام او را بیان نکنم تا خداوند، به او، اجازه قیام بدهد.»

او گفت: پس اوصاف او را بگو. حضرت(ع) فرمودند: «او، جوانی است میانه، صورتش بسیار زیبا، با موهای زیبایی که بر شانه هایش می رسد و نور صورتش بر سیاهی محاسن و موهای سرش غلبه دارد» آن گاه حضرت(ع) فرمود: «پدرم فدای فرزند بهترین کنیزان(۶)».

عبدالرحیم قیصر می گوید به امام باقر علیه السلام عرض کردم: «این جمله امیرمؤمنان: “بأبی ابن خیره الإماء” آیا منظور، فاطمه است؟» حضرت(ع) فرمود: «همانا فاطمه بهترین و برگزیده زنان آزاده است(۷) . یخفی علی الناس ولادته ۸) آن، فرزند سرور کنیزان است که تولدش بر مردم مخفی می ماند.»

امام صادق علیه اسلام با معرفی حضرت مهدی عجل الله فرجه می فرمایند: «هو الخامس من ولد ابنی موسی ذالک ابن سیده الإماء….(۹)او، پنجمین امام پس از پسرم موسی کاظم است. او، فرزند سرور کنیزان است.»

بنابرآن چه گفتیم، حضرت زهرا سلام الله علیها خیره الأحرار و حضرت نرجس خاتون خیره الإماء و سیده الإماء است.

هر دو شفیع مؤمنان در قیامتند

حضرت زهرا سلام الله علیها شفیع روز قیامت است؛ روایات دلالت کننده بر مقام شفاعت زهرا سلام الله علیها متعدد هستند(۱۲).  در این جا، به برخی از آن ها اشاره می شود.

پیامبر اکرم صل الله علیه وآله فرمودند :«ای فاطمه! بشارت باد بر تو! نزد خداوند مقام محمودی داری. در آن مقام، برای دوستداران و شیعیان خودت، شفاعت می کنی و شفاعت تو پذیرفته می شود.(۱۳) »

بلال بن حمامه می گوید: «یک روز پیامبر صل الله علیه وآله بر ما وارد شد در حالی که نور صورتش مثل ماه درخشان و خوش حال بود. عبدالرحمان بن عوف عرض کرد: «ای رسول خدا! این نور چیست!؟» فرمود: «از طرف خداوند، بشارتی در مورد برادرم و پسر عمویم (علی) و دخترم آمد که به واسطه آن دو، مردان و زنان امّتم از آتش جهنم نجات پیدا می کنند (۱۴) »

حضرت مهدی عجل الله فرجه هم شفیع روز قیامت است: در حدیثی، امیرمومنان علی علیه السلام و جابر بن عبدالله انصاری از رسول خداصل الله علیه وآله نقل می کنند که حضرت مقامات ائمه علیهم السلام را در روز قیامت بیان فرمود. مقام حضرت مهدی عجل الله فرجه را این گونه بیان می فرمایند: «امام مهدی عجل الله تعالی فرجه، شفیع مؤمنان در روز قیامت است؛ چرا که اذن شفاعت، از طرف خداوند داده نمی شود مگر به کسی که خداوند بخواهد و به آن راضی باشد.(۱۶)»

مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت مهدی علیه السلام

ستمدیدگی حضرت زهراسلام الله علیها را در زیارت آن حضرت(س) می خوانیم: «السلام علیک أیتها المعصومه المظلومه(۱۷)؛ سلام بر تو ای پاک ستمدیده» و«اللهم صل… و صلّ علی البتول….المظلومه المقهوره»(۱۸).

امیرالمومنین علی علیه السلام در ترسیم مظلومیّت همسرشان می فرمایند: «إنَّ فاطمه بنت رسول الله صل الله علیه وآله لم تزل مظلومه، من حقها ممنوعه….(۱۹) فاطمه، دختر پیامبر همواره ستم دیده بوده و از حق خود محروم شد«.

حضرت حجت(عج) نیز ستمدیده است: امیر مؤمنان علی علیه السلام  در ترسیم مظلومیت و غربت فرزندش مهدی عجل الله فرجه می فرماید: «صاحب هذا الأمر الشریدُ الطریدُ الفریدُ الوحید(۲۰)؛ صاحب این امر، همان رانده شده دور شده یگانه و تنها است» در حدیث دیگری حضرت علی علیه السلام  تصریح می کند به این که او غریب است: سیأتی الله بقوم یُحِبُّهُم و یُحِبُّونَهُ و یَملِکُ مَن هو بینهم غریب۲)) کسی که در میان آنان غریب است، بر آنان حکومت می کند.

امام کاظم علیه السلام می فرماید: «هو الطرید الوحید الغریب(۲۲)؛ او، همان رانده شده یکه و تنهای غریب است».

 

علاقه پیامبر(ص) به حضرت زهرا و حضرت مهدی سلام الله علیهما 

علاقه و محبّت رسول خدا صل الله علیه وآله به حضرت زهرا سلام الله علیها  را در این نوشتار نمی توان بیان کرد و فقط به ذکر چند روایت بسنده می کنیم:

حضرت رسول اکرم صل الله علیه وآله در حدیثی، خطاب به امیرمؤمنان علیه السلام فرمودند: «سفارش هایی به دخترم فاطمه کردم و به او گفتم آن ها را به شما بگوید. آن ها را حتمی بدان؛ چرا که او شدیدا راستگوست».

سپس پیامبر صل الله علیه وآله او را به نزدیک خود خواند و سر او را بوسید و فرمود: «ای فاطمه! پدرت، فدای تو باد»!(۲۸)

در حدیث دیگر فرمودند: «پدر و مادرم فدای تو باد»(۲۹

پیامبر خدا صل الله علیه وآله با معرفی حضرت مهدی عجل الله فرجه می فرمایند: «بأَبی و أُمّی سَمِیِّی و شبیهی و شبیهِ موسی بن عمران، علیه جُیُوبُ النُّورِ یَتَوقَّدُ من شُعاعِ القُدسِ«.(۳۱)

و در حدیثی دیگر می فرمایند: «طوبی لمَنْ لقیه و طوبی لمَنْ أحبّه و طوبی لمَنْ قائل به.(۳۳) خوشا به حال کسی که به او معتقد باشد»!

آن قدر او محبوب پیامبر صل الله علیه وآله است که در دعای عهد بعد از دعاهای متعدد برای وجود مقدس او و برای فرجش، می خوانیم: «اللّهُمَّ و سُرَّ نبیَّکَ محمّداً بِرُؤیَتِه(۳۴)؛ خدایا! خوشحال کن پیامبرت محمد را به واسطه دیدار وجود مقدس حضرت مهدی».

پی نوشت ها:

۱- بحار الانوار، ج ۴۰، ص ۴۴؛ فاطمه الزهراء بهجه قلب المصطفی صل الله علیه وآله، ص ۱۷۷.

۲- زمر: ۶۹٫ (زمین (در آن روز) به نور پروردگارش روشن می شود

۳- تفسیر نورالثقلین، ذیل آیه، ح ۱۲۱٫ (محدث نوری (ره) چند روایت از تفسیر علی بن ابراهیم و ارشاد مفید و غیبت طوسی و کمال الدین صدوق و کفایه الاثر شیخ خرّاز و غیبت فضل بن شاذان نقل می کند و می گوید به قرینه حدیث اول، معلوم می شود مراد، نور ظاهری است وگرنه ممکن است گفته شود مراد نور معنوی است که نور علم و حکمت و عدل باشد؛ نجم الثاقب، جمکران، خصلت بیست و نهم، ص ۱۶۸.)

۴- البته ممکن است این روایت، یک تفسیر باطنی هم داشته باشد که تمام ظلمت ها می رود حتّی ظلمت های نورانی یا پیشرفت های علمی می شود که به نور خورشید و ماه نیاز نباشد. (باید تأمل کرد).

۵-شیخ طوسی، الغیبه، ح ۴۸۴، ص ۴۶۷؛ المحجه فیما نزل فی القائم عجل الله فرجه   ، ذیل آیه، ص ۷۴۸؛ تفسیر نورالثقلین، ج ۴، ذیل آیه، ح ۱۲۲.

۶-همان، موسسه معارف اسلامی، ح ۴۸۷، ص ۴۷۰؛ کشف الغمه، ج ۳، ص ۲۶۳؛ عزیز آل یاسینعلیه السلام ، ص ۴۸ (به نقل از مهدی منتظر در نهج البلاغه، ص ۱۱۴).

۷- نعمانی، الغیبه، عربی، ص ۱۵۱، و نشر صدوق، ص ۳۲۳.

۸- منتخب الاثر، باب، أنّه ابن سیّد الإماء، (به نقل از کفایه الاثر و کمال الدین).

۹-همان، باب أنّه ابن سید الإماء، (به نقل از کمال الدین) ر.ک: معجم احادیث إلامام المهدیعجل الله فرجه   ، ج ۳، ح ۶۹۱، ص ۱۶۵.

۱۰- امالی صدوق، مجلس ۸۷، ح ۹۴۷/۱٫ بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۲۵٫ فاطمه الزهراءسلام الله علیها  بهجه قلب المصطفیصل الله علیه وآله، ص ۱۲۹ به نقل از عامه و خاصه.

۱۱- کمال الدین، ب ۴۲، ح ۲؛ نجم الثاقب، ط جمکران، باب اول، ص ۳۹؛ اثبات الوصیه، ص ۲۴۹؛ تفسیر نورالثقلین، ج ۵، ذیل سوره قدر، ح ۱۹، ص ۶۱۶.

۱۲- ر.ک: به بحارالانوار، ج ۴۳، صص ۶۲، ۶۴ و ۲۲۵ و ج ۸، ص ۵۳.

۱۳- فاطمه الزهراءسلام الله علیها  بهجه قلب المصطفی صل الله علیه وآله، ص ۷۴۳ (به نقل از کنزالفوائد، ح ۱، ص ۱۵۰).

۱۴- مقتل خوارزمی، چاپ انوارالهدی، ج ۱، ح ۲۵، ص ۱۰۱.

۱۵- فاطمه الزهراءسلام الله علیها  بهجه قلب المصطفیصل الله علیه وآله، ص ۱۰ (به نقل از کشف الغمه، ج ۱، ص ۵۰۶).

۱۶- مناقب ابن شهر آشوب، چاپ دارالاضواء، ج ۱، ص ۳۵۵.

۱۷- سید بن طاووس، اقبال، عمل روز بیستم جمادی الاخره؛ در مفاتیح الجنان: «السلام علیک أیتها المظلومه المغصوبه».

۱۸- همان، عمل روز بیستم جمادی الاخره؛ مفاتیح الجنان، زیارت دوم حضرت زهراسلام الله علیها .

۱۹ – شیخ طوسی، امالی، ص ۱۵۶، ضمن ح ۲۵۸.

۲۰- معجم احادیث الامام المهدیعجل الله فرجه   ، ج ۳، ح ۵۹۵، ص ۴۳.

۲۱- روزگار رهایی، ج ۲، ص ۶۰۸ (به نقل از ینابیع الموده، ج ۳، ص ۱۳۱).

۲۲- کمال الدین، باب ۳۴.

۲۳-  معجم أحادیث الإمام المهدیعجل الله فرجه   ، ج ۳، ح ۷۵۲، ص ۲۲۹.

۲۴- همان، ج ۳، ح ۸۳۳، ص ۲۹۷، و ح ۱۰۷۲، ص ۵۰۰.

۲۵- همان، ج ۴، ح ۱۰۹۸، ص ۲۰؛ و کمال الدین، باب ۵۸، ح ۲۵.

۲۶- عنایات حضرت مهدیعجل الله فرجه    به علما و طلاب، ص ۱۷۶، (پاورقی).

۲۷- همان (به نقل از: شیفتگان حضرت مهدیعجل الله فرجه   ، ج ۳، ص ۱۶۰).

۲۸- فاطمه الزهراء سلام الله علیها  بهجه قلب المصطفی صل الله علیه وآله، ص ۱۹۸، (به نقل از بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۴۹۱).

۲۹-همان، ح ۶، ص ۱۰۹ (به نقل از احقاق الحق، ح ۱۰، ص ۱۸۵) و ر.ک: بحارالانوار، ج ۳۶، ح ۱۱۰، ص ۲۸۸.

۳۰- مفاتیح الجنان، زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ، مقتل خوارزمی، ج ۱، ح ۲۱، ص ۹۹.

۳۱-چهل حدیث پیرامون نور یزدان، ص ۱۴ (به نقل از: کفایه الأثر، ص ۱۵۹).

۳۲- نغمه های فاطمیهسلام الله علیها ، ص ۲۴.

۳۳- با دعای ندبه در پگاه جمعه، ص ۱۶ (به نقل از عیون أخبار الرضاعلیه السلام ، ج ۱، ص ۴۷؛ کمال الدین، ج ۱، ص ۲۶۸).

۳۴- مفاتیح الجنان، دعای عهد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه؛ www.hawzah.ne

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz