چه کسانی امام مهدی(عج) را یاری می کنند؟

مهدویت، قدرت نرم اسلام در جبهه تمدن سازی است
اسفند ۳, ۱۳۹۵
شگرد مدعیان کذّاب ارتباط با امام عصر(عج)!
اسفند ۵, ۱۳۹۵

خبرگزاری شبستان: امام زمان(عج) بخش بزرگی از جامعه انسانی را همراه خواهد داشت که گروهی از آنها وی را تا پای جان همراهی خواهند کرد و دسته دوم که همانا بیشترین جمعیت از جامعه انسانی زمان را به خود اختصاص می دهند، توده مردم هستند.

به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در کتاب «نقش مردم در انقلاب جهانی حضرت مهدی علیه السلام» می‌نویسد:

انقلاب‌های اجتماعی دگرگون‌ساز و تحول آفرین هر چه بزرگ تر، موافقان و مخالفان آن افزون ترند. نهضت های یکتاپرستانه، باشکوه ترین حرکت های تاریخ هستند که جریان های همسو و مخالف فراوانی را در پی داشته‌اند.

نهضت جهانی مهدی موعود(عج) ـ در مقایسه با همه انقلاب های رهایی بخش پیش از خود ـ در همه سویه‌های ممکن، دارای برجستگی و ویژگی های خاص است.آرمان های بلند شرک ستیزی و عدالت گستریِ بی مرز و جهان شمول آن، هم شور و اشتیاق در دل مردمان فرودست خواهد آفرید و هم دشمنانِ ستیزه جوی با یگانه پرستی و عدالت خواهی را برخواهد انگیخت.

آن واپسین نجات بخش ستم دیدگان، بخش بزرگی از جامعه انسانی را همراه خواهد داشت که گروهی از آن ها وی را تا پای جان همراهی خواهند کرد و از هیچ کوششی فروگذار نخواهند بود؛ یاران و یاورانی یک دل و باصفا که در روایات از آنان به نیکی و بزرگی یاد شده است. و دسته دوم که همانا بیشترین جمعیت از جامعه انسانی زمان را به خود اختصاص می دهند، توده مردم هستند؛ که با پذیرش موعود منجی همسویی خود را نشان داده، البته در شرایط مناسب او را یاری خواهند کرد.

یاران و یاوران (برخی مردم)

هـر رهبری پـیـروانی دارد که هم از راهبری او راه می پویند و هم در راهنمایی، او را در رسیدن به اهدافش یاری می نمایند. خداوند در برخی آیات به این یاری، اشاره کرده است. در آنجا که مؤمنان را به یاری خود، که همانا یاری دین و پیامبران اوست، فرا خوانده است و می‌فرماید:

«یا أَیهَا الَّذِینَ آَمَنُوا کونوا أَنصَارَ اللَّهِ« … ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، یاران خدا باشید، همان‌گونه که عیسی بن مریم به حواریون گفت: «یاران من در راه خدا چه کسانی‌اند؟» حواریون گفتند: «ما یاران خداییم» پس طایفه‌ای از بنی‌اسرائیل ایمان آوردند و طایفه‌ای کفر ورزیدند، و کسانی را که گرویده بودند، بر دشمنانشان یاری کردیم تا چیره شدند.

پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله با همراهی مهاجران و انصار، پیام‌آوری شکوهمندش را به انجام رساند و امیرالمومنین علی علیه السلام با تلاش‌های خستگی‌ناپذیر،یارانش حماسه‌های شکوهمندی آفرید. حضرت مهدی علیه السلام نیز با همراهی انسان های نمونه و خودساخته، عدالت را در زمین گسترش خواهد داد. که یکی از عوامل مهم پیروزی آن حضرت هنگام قیام جهانی، برخی مردم هستند که از آنها با عنوان “یاران” و “یاوران” یاد شده است.

شمار مناسبی از فرمانبرداران و یاوران آگاه و کارآمد، برای کمک‌رسانی به رهبری و برپایی و اداره هسته مرکزی حکومت، از شرایط این انقلاب جهانی است. با توجه به گستره انقلاب مهدوی، این گروه باید انسان‌های توانمندی باشند که رهبر انقلاب را در رسیدن به هدف یاری کنند؛ آنان که در بلندای پرهیزگاری به سر می‏برند و برای دفاع فراگیر و همه‌جانبه از برنامه های آن حضرت، آمادگی کامل دارند؛ چرا که بنای خداوند بر آن است که ـ به جز مواردی که خود شایسته می‌داند ـ امور در مسیر طبیعی جریان یابد.

به عبارت روشن‌تر: از سنت‌های خداوند است که همواره مردم را در یاری رهبران و پیامبران خود همراه و هماهنگ کند؛ از این رو، پیام‌آوران بزرگ پروردگار علیهم السلام در رساندن پیام خویش به مردم، از یارانی یاری گرفته‌اند. در آیات قرآن به نمونه‌های فراوانی از این یاری‌گری اشاره شده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz