اعلام فراخوان دوره آموزشی «آینده پژوهی راهبردی در حوزه های علمیه»

کتاب «فرهنگ نامه مهدویت» به چاپ نهم رسید
شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
ویژه نامه غدیر و مهدویت منتشر شد
شهریور ۱۵, ۱۳۹۶

?اعلام فراخوان دوره آموزشی «آینده پژوهی راهبردی در حوزه های علمیه» ?

مسوول دبیرخانه راهبردی مهدویت مرکز تخصصی مهدویت از برگزاری دوره آموزشی «آینده پژوهی راهبردی در حوزه های علمیه» به همت این مرکز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تخصصی مهدویت، حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر در گفت وگویی تصریح کرد: از نظر آینده پژوهی مردم از هم‌اکنون باید بدانند که آینده ممکن است آبستن چه پیشامدهایی باشد؛ کدام پیشامدها احتمال وقوع بیشتری دارند؛ و در میان آن‌ها کدام‌یک از مطلوبیت بیشتری برخوردار است.

وی افزود: بر همین اساس، سه رویکرد به مطالعه آینده وجود دارد: آینده‌پژوهی تحلیلی، که گاه آینده‌پژوهی اکتشافی نیز نامیده می‌شود؛ آینده‌پژوهی‌ تصویرپرداز؛ و آینده‌پژوهی هنجاری، که گاه آینده‌پژوهی مشارکتی نیز نامیده می‌شود.

مسوول دبیرخانه راهبردی مهدویت مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: روش های مورد استفاده در آینده پژوهی فراوان است از جمله: دیده بانی آینده، دلفی، تجزیه و تحلیل روند ها، تجزیه و تحلیل پیشران ها، سناریو پردازی، چشم انداز سازی، نقشه راه، پس نگری، مدلینگ، شبیه سازی و ترکیبی از روش های فوق.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از آینده پژوهان سواد آینده یا همان هوشیاری محیطی را مهمترین ابزار برای ساختن آینده می دانند و در حقیقت بدون پایش محیطی بهره برداری از تکنیک ها و روش هایی که برای آگاهی از شرایط آینده به کار می روند، میسر نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین کارگر اظهارداشت: یک آینده پژوه همواره شرایط پیرامونی خود را زیر نظر می گیرد و نشانه های تغییر را شناسایی می کند و آگاهی از شرایط محیطی از آن جهت حایز اهمیت است که برنامه ریزی های واقع بینانه در هماهنگی با تغییرات محیطی رشد یافته و تغییر می کنند.

وی بیان داشت: از دیدگاه دانش آینده پژوهی کمک به برنامه ریزی بهتر در شرایطی امکان پذیر خواهد بود که آگاهی مناسبی از متغیرهای محیطی و تاثیرات آنها بر تصمیم ها و انتخاب های خود داشته باشیم.

مسوول دبیرخانه راهبردی مهدویت مرکز تخصصی مهدویت اضافه کرد: به این سبب مجموعه ای از هوشیاری های فنی، تجاری، سیاسی و اجتماعی ضرورت می یابند.

وی با اشاره به ضروت آینده پژوهی راهبردی در حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: دوره ای با همین موضوع و با تاکید بر مطالعات دینی و مهدویت پژوهی از سوی دبیرخانه مطالعات راهبردی مرکز تخصصی مهدویت برگزار می گردد.

حجت الاسلام والمسلمین کارگر بیان داشت: مدت این دوره یکسال، شامل دو نیم سال تحصیلی می باشد و دوره شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی به صورت کارگاهی است.

وی با بیان اینکه به فارغ التحصیلانی که این دوره را به اتمام برسانند گواهی اعطا خواهد شد گفت: فارغ التحصیلان با گذراندن این دوره در اولویت جذب و بهره گیری در مراکز علمی خواهند بود.

مسوول دبیرخانه راهبردی مهدویت مرکز تخصصی مهدویت در خصوص شرایط ثبت نام و پذیرش در این دوره خاطرنشان کرد: قبولی در امتحان کتبی و مصاحبه، فارغ التحصیلی سطح ۳ و بالاتر، تعهد به اتمام دوره، ارائه تلخیص دو کتاب در زمینه آینده پژوهی و مدیریت استراتژیک از جمله شرایط پذیرش در این دوره است، ضمن آنکه اولویت با فارغ التحصیلان مرکز تخصصی مهدویت می باشد.

وی خاطرنشان کرد: این دوره از روز ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶ برگزار می شود و علاقه مندان جهت ثبت نام تا تاریخ ۲۲ شهریورماه ۹۶ فرصت دارند همه روزه، غیر از ایام تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۱۴ به نشانی قم، خیابان شهدا، کوچه آمار، بن بست شهید علیان، مرکز تخصصی مهدویت، دبیرخانه مطالعات راهبردی مراجعه کنند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

Notify of
avatar
wpDiscuz