شب نهم : امام حسین (علیه السلام)

شب هشتم: حضرت اباالفضل
آبان ۱۱, ۱۳۹۳
شب دهم : حضرت زینب (سلام الله علیها)
آبان ۱۳, ۱۳۹۳
[layerslider id=”6″]


agha2بیانات مقام معظم رهبری در رابطه حرکت با اباعبد الله الحسین

 هیچ وقت نباید امت اسلامی و جامعه‌ی اسلامی ماجرای عاشورا را به عنوان یک درس، به عنوان یک عبرت، به عنوان یک پرچم هدایت از نظر دور بدارد. قطعاً اسلام، زنده‌ی به عاشورا و به حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) است. همان طور که فرمود: «و انا من حسین»؛ بنا بر این معنا، یعنی دین من، ادامه‌ی راه من، به وسیله‌ی حسین (علیه‌السّلام) است. اگر حادثه‌ی عاشورا نبود، اگر این فداکاری عظیم در تاریخ اسلام پیش نمی‌آمد، این تجربه، این درس عملی، به امت اسلامی داده نمیشد و یقیناً اسلام دچار انحرافی میشد از قبیل آنچه که ادیان قبل از اسلام دچار آن شدند و چیزی از حقیقت اسلام، از نورانیت اسلام باقی نمیماند. عظمت عاشورا به این است. البته مصیبت در عاشورا سنگین است، خسارت بزرگ است، جان کسی مثل حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) به همه‌ی آسمان و زمین می‌ارزد، جانهای پاک و طیب و طاهر آن اصحاب، آن جوانان، آن اهل‌بیت، قابل مقایسه‌ی با جان هیچ کسْ دیگر نیست؛ اینها در این میدان به خاک و خون غلتیدند، فداکاری کردند، فدا شدند، حرم معزز پیغمبر و امیرالمؤمنین به اسارت افتادند؛ این حوادث خیلی سنگین است، خیلی تلخ است، خیلی سخت است، اما آنچه که بر تحمل این حوادث تلخ و سخت مترتب شد، آنچنان بزرگ است، آنچنان باعظمت و ماندگار است که تحمل این حوادث سخت را بر کسی مثل حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) و یاران او و خانواده‌ی او آسان میکند. این را بزرگان نقل کرده‌اند، مرحوم حاج میرزا جواد آقای ملکی (رضوان الله علیه) در مراقبات – که حرف ایشان سند است، حجت است – تأکید میکنند که در روز عاشورا هرچه مصیبتها سنگین‌تر میشد، چهره‌ی حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) برافروخته‌تر، آثار شکفتگی در آن بزرگوار بیشتر آشکار میشد. این حقایق پرمغز، پر راز و رمز، اینها باید دائماً در مقابل چشم ما باشد.

متن سخنرانی

آخرالزمان فقط دوران اوج گرفتن ظلم و سیاهی نیست/ آخرالزمان زمانۀ پیدایش خوبی‌هایی است که در مقام و رتبه در طول تاریخ نظیرش نبوده است

 • همۀ اخبار مربوط به آخرالزمان، اخبار بدی نیستند. اگر ظهور و فرج بعد از پر شدن زمین از ظلم و جور محقق می‌شود، معنایش این نیست که در میان این فساد و تباهی هیچ خوبی‌ای وجود ندارد. هم از نظر جامعه‌شناسی، هم از نظر برخی قواعد دینی و هم از نظر برخی اخبار آخرالزمان، اگر دقت کنیم می‌بینیم که اتفاقاً آخرالزمان، زمانۀ پدیداری خوبی‌هایی است که در مقام و رتبه در طول تاریخ نظیرش نبوده است.
 • این‌طور نیست که همۀ آنچه در آخرالزمان است، سیاهی و تباهی باشد و در آن هیچ نوری وجود نداشته باشد. وقتی بدی‌ها اوج می‌گیرد، لابد در کنارش خوبی‌هایی نیز شکل می‌گیرد و آن خوبی‌ها نیز اوج می‌گیرد. بدی‌ها وقتی به اوج خود می‌رسند که یک‌عده‌ای در مقابل بدی‌ها خیلی ایستادگی کنند.

در نتیجۀ جنایت تکفیری‌ها، جوانان عراقی به عناصری مجاهد و شهادت‌طلب با معرفت تبدیل شدند

 • الان اتفاقی که دارد در منطقه می‌افتد این است که دشمنان ما به این نتیجه رسیده‌اند که تنها راهی که برای از بین بردن اسلام اباعبدالله(ع) وجود دارد این است که یک‌عده تروریست تکفیری درست کنند و آنها نیز با رعب و وحشت کار خودشان را پیش ببرند. چون می‌بینند که هر روز عمق نفوذ امام حسین(ع) در جهان بیشتر می‌شود و دوستان حسین(ع) دارند عالم را می‌گیرند.
 • نتیجۀ جنایت این تکفیری‌ها در عراق این شده است که جوانان عراقی مانند جوانان ما در دوران دفاع مقدس، سلاح برداشته‌اند و به مقاومت مشغول شده‌اند. چون می‌بینند که دشمن تا پشت دروازه‌های شهر آنها جلو آمده است. لذا چاره‌ای جز مقاومت ندارند. «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» لذا این جوانان عراقی به عناصر مجاهد و شهادت‌طلب و بامعرفت تبدیل شده‌اند که با توسل به ابالفضل‌العباس(ع) به میدان می‌روند. شبیه همان اتفاقی که برای جوانان ما رخ داد که امام آن را از برکات جنگ دانست.

مراقب باشید از قافلۀ خوبان آخرالزمان عقب نمانید/ در مقابل سیاهی و تباهی آخرالزمان، عده‌ای از خوبان هم دارند تربیت می‌شوند و رشد می‌کنند

 • وقتی در آخرالزمان، بدی‌ها زیاد می‌شود، خوبی‌ها نیز زیاد می‌شود. باید هر دو وجه این ماجرا دیده شود نه اینکه فقط بدی‌ها را ببینیم. فرموده‌اند: ظهور بعد از اینکه جهان پر از ظلم جور می‌شود، رخ خواهد داد (پیامبر(ص): …کَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛ کفایه الأثر/ص۶۷) و ما نتیجه می‌گیریم که در آخرالزمان، جهان پر از ظلم و جور خواهد شد. ولی لازمه‌اش این است که یک عده‌ای هم در مقابل این ظلم و جور، پیدا شوند که در اوج قلۀ صلابت و سلامت هستند. مراقب باشید که از این قافلۀ خوبان آخرالزمان عقب نمانید.
 • درست است که در آخرالزمان، خباثت و تباهی خیلی زیاد می‌شود. اما در مقابل این سیاهی و تباهی یک عده‌ای بلند می‌شوند تا لااقل از خودشان دفاع کنند. یعنی در مقابل آنها یک عده‌ای از خوبان هم دارند تربیت می‌شوند و رشد می‌کنند.
 • اخبار بد دربارۀ آخرالزمان زیاد است ولی اخبار خوب هم هست. مثلاً اینکه پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «مردمى از مشرق قیام مى‌کنند و زمینه حاکمیت مهدى را فراهم مى‌آورند؛ یَخْرُجُ نَاسٌ مِنَ الْمَشْرِقِ فَیُوَطِّئُونَ‏ لِلْمَهْدِیِّ یَعْنِی سُلْطَانَهُ(کشف الغمه/۲/۴۷۷) یک عده‌ای می‌آیند و مقدمات امر فرج را فراهم می‌کنند.

امروز جوانان عالم اسلام از رخوت و سستی در آمده‌اند/ به یمن نگاه کنید ببینید چه خبر شده است؟

 • امروز می‌بینید که جوانان عالم اسلام از رخوت و سستی در آمده‌اند. اینها قبلاً کجا بودند؟ در سوریه چه کسی احتمال می‌داد این‌ تعداد محبین اهل‌بیت(ع) وجود داشته باشد؟ آنها در خیلی از زمینه‌ها از ما هم جلو زده‌اند. الان شما به یمن نگاه کنید ببینید چه خبر شده است؟
 • دشمنان ما آمدند و یک دشمنی از درون ما درست کردند و یک فتنه‌ای در منطقه ایجاد کردند و ظلم و جور را افزایش دادند، سر بریدن‌ها و جنایت‌های دیگری راه انداختند، اما در مقابلش ببینید چه نیروهای مخلصی تربیت شده‌اند! نکند ما از این خوبان آخرالزمان جا بمانیم.

رسول خدا(ص): عجیب‌ترین و پرثواب‌ترین قوم، قوم آخرالزمان است

 • پیامبر اکرم(ص) دربارۀ خوبان آخرالزمان می‌فرماید: «عجیب‌ترین مردم در ایمان و باعظمت‌ترین مردم از نظر ثواب، قومی هستند که در آخرالزمان هستند، آنها پیامبر را ندیده‌اند و حجت را نمی‌بینند و امام زمان‌شان پشت پرده غیبت است و آنها به نوشته‌ای ایمان می‌آورند؛ یَا عَلِیُ‏ أَعْجَبُ‏ النَّاسِ‏ إِیمَاناً وَ أَعْظَمُهُمْ ثَوَاباً قَوْمٌ یَکُونُونَ فِی آخِرِ الزَّمَانِ لَمْ یَلْحَقُوا النَّبِیَّ وَ حُجِبَ عَنْهُمُ الْحُجَّهُ فَآمَنُوا بِسَوَادٍ عَلَى بَیَاض»(جامع‌الاخبار/۱۸۰) یعنی اینها پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع)‏ را ندیده‌اند و ایمان‌شان از روی نوشته‌هایی است که به آنها رسیده است. چه می‌شود که ایمان آنها در آخرالزمان عجیب‌ترین ایمان‌ها می‌شود و ثواب‌شان باعظمت‌ترین ثواب‌ها می‌شود؟ معلوم می‌شود که کار آنها ساده نیست و آنها در شرایط خاصی که شرایط سیاهی و ظلمت و کفر است، به این‌همه مقام می‌رسند.

مسابقه شبانه

سوالات مسابقه شبانه

عدد پاسخ صحیح خود را به همراه نام و نام خانوادگی و عنوان سخنرانی را به سامانه پیام کوتاه بنیاد به شماره ۳۰۰۰۷۶۵۳۱۳ ارسال نمایید

به طور مثال: آخرین مراحل انتظار/علی حسینی/۱۱

کدامیک از دوران زیر از نظر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) عجیب ترین مردم از لحاظ ایمان می باشند؟

 • ۱- آخر الزمان
 • ۲- دوران ظهور
 • ۳- سال ۶۱ هجری
 • ۴- زمان خلافت امیرالمؤمنین

از نتایج جنایت های تکفیری در عراق کدام یک از موارد زیر نمی باشد؟

 • ۱- مجاهد بودن جوانان
 • ۲- شهادت طالب بودن جوانان
 • ۳-افسردگی و ناامیدی در جوانان
 • ۴- ایجاد معرفت در جوانان


یارَبَّ الحُسَینِ ، بِحَقِّ الحُسَینِ ، اشفِ صَدرَالحُسَینِ ، بظُهورِالحُجَّهیکى از جلوه‏هاى روشن ارتباط بین این دو اختر تابناک آسمان ولایت و امامت‏یارى نمودن امام حسین علیه السلام است که در حقیقت این یارى، نصرت امام عصر (عج) مى‏باشد. امام حسین علیه السلام در این زمینه در شب عاشورا به اصحاب خود فرمود: و قد قال جدى رسول الله صلى الله علیه و آله: ولدى حسین یقتل بطف کربلا، غریبا وحیدا عطشانا فریدا. فمن نصره فقد نصرنى و نصر ولده الحجه همانا جدم رسول خدا [ صلى الله علیه و آله] فرمودند: فرزند من حسین [ علیه السلام] در زمین کربلا، غریب و تنها، عطشان و بى‏کس، کشته مى‏شود، کسى که او را یارى کند مرا یارى نموده و فرزندش مهدى [ علیه السلام] را یارى نموده است.طوفان واژه ها (شعر خوانی عاشورایی)

شعر خوانی عاشورایی شاعران مطرح کشور، پخش شده از رادیو معارف قابل استفاده برای علاقمندان به شعر و ادبیات آیینی، شامل ۵۶ شعر خوانی عاشورایی با صدای شاعرانی چون (مرحوم استاد شهریار، استاد حسان، سید حمید رضا برقعی، سعید بیابانکی، علیرضا قزوه، سید محمد جواد شرافت و … ) با قابلیت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و ارسال از طریق بلوتوث تمامی قطعات از لحاظ زیبایی و کیفیت توسط کمیته تخصصی میان برنامه های رادیو معارف نظارت و تایید شده اند. این نرم افزار دارای مجوز کتبی از رادیو معارف برای انتشار محتوای صوتی می باشد.امام حسین (علیه السلام)

میان روزگار من و امام حسین هزاران سال فاصله افتاده ولی عشق حسین جاودانه مانده تا امروز من و روزگار آمدنت. مهدی جان، جد بزرگوارت آن چنان شیفته ی معبود بود که حج مقبولش را نیمه کاره رها کرد و به کرب و بلا آمد. آن چنان بی قرار وصل بود که تمام اهل بیتش را برای عشقبازی در محضر معشوقش با خود همراه کرد. زمین شگفت آوری است کربلا، که برای به تصویر کشیدن عشق، عاشق را سر می برند و کسی اعتراضی نمی کند طنین رِضاً به رِضاک حسین لب ها را به هم دوخته که شکایتی نباشد، اما خودش بر سر نیزه آیات عشق می خواند. مهدی جان تنها تو که امام زمانِ زمانی می دانی قرآن بر نیزه خواندن نشانه ی چیست؟ بیا شرح عشق کن مولای من.سایت جامع فرهنگی و مذهبی شهید آوینی در ایام محرم سال ۹۳، ۱۰ کلیپ کوتاه با نوای ماداحان اهل بیت حاج میثم مطیعی و حاج امیر عباسی را به عزاداران حسینی تقدیم می کند. برای مشاهده کلیپ ها و دانلود کلیپ با کیفیت بهتر به روی عبارت اینجا کلیک نمایید.۷ کتاب الکترونیکی از امام حسین (علیه السلام)

امشب برای کاربران عزیز بسته ویژه ای در نظر گرفته شده است که ان شاءالله با دانلود و مطالعه آن بتوان قدمی هر چند کوچک در شناخت سید الشهدا برداشته شود از جمله عناوین این بسته کتاب الکترونیکی می توان به عاشورا و قیام امام حسین از فاروق صفی زاده / کرامات و مقامات عرفانی امام حسین از علی حسین فانی/ مقتل از مدینه تا مدینه از سید محمد جواد ذهنی تهرانی/ هفت شهر عشق از مهدی خدامیان اشاره نمود.

2 دیدگاه ها

 1. سمیه زینلی گفت:

  سلام خدمت شما وهمکاران محترمتون . یه سوال داشتم من تازه سخنرانی ومسابقه ساییتون رو دیدم میتونم تو مسابقات شبهای دیگه هم شرکت کنم یا نه فقط مال همون شب رو میتونم جواب بدم منتظر پاسختون هستم با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *