آیا زن امام زمان(عج) هم طول عمر دارد؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: وجود و بقا امام زمان علیه السلامآیا زن امام زمان(عج) هم طول عمر دارد؟
modir عضو سایت asked 3 سال ago

در مورد زن و فرزند داشتن امام زمان(عج) نظر قاطعی نمی توان داد، زیرا منبع اثبات این گونه مسایل یا نقل است،یعنی روایات معتبر از امامان معصوم (ع) که در اثبات مانعی مسئله به ما رسیده باشد، که چنین روایاتی در خصوص ازدواج حضرت ولی عصر(ع) نرسیده است؛ یا تشرف به حضور حضرت و سؤال از آن وجود مبارک درباره ازدواج حضرتش، که در این خصوص چیزی نقل نشده است. بنابراین به طور صددرصد نمی توان گفت حضرت ازدواج کرده و زن و فرزند دارد، نیز نمی توان گفت زن و فرزند ندارد. می ماند احتمالات ذیل:
۱_ احتمال دارد حضرت فقط در دوره غیبت صغری ازدواج کرده و زن و اولادش (اگر بوده باشد) از دنیا رفته اند، زیرا لازم نیست حکم طول عمر حضرت درباره خانواده اش اجرا شود.
۲_ ازدواج کرده ولی اولاد ندارد.
۳_ ازدواج نکرده، زیرا حکمت الهی مقتضی است که امام عصر (ع) مخفیانه زندگی نماید و داشتن زن و فزند باعث می شود که مکان حضرت معلوم باشد و این با حکمت غیبت منافات دارد و مسئله غیبت مهم تر از ازدواج است. حضرت به خاط رمصلحت مهم تر ازدواج را ترک کرده اند.
به هر ترتیب در صورتی که حضرت ازدواج کرده باشد، حکم حضرت در طول عمر و غیر آن برای خانواده اش جاری نیست. هیچ اشکالی ندارد که قانون زندگی طبیعی و مرگ طبیعی بر خانواده حضرت جاری شود.(۱)ضمناً باید توجه داشت که دانستن این گونه مسایل بر ما ضرورت ندارد.
پی نوشت:
[۱]مجله حوزه، سال ۷۰ _۷۱ (مهر _ دی) ص ۵۴؛ گفتمان مهدویت (مؤسسه فرهنگیانتظار نور)، ج ۱، ص ۱۱۸٫
منبع: موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر علیه السلام