آیا نیازهای فیزیولوژیک امام زمان(علیه السلام) نظیر خواب، مانع از فیض بخشی ایشان نمی شود؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: ویژگی های امام زمانآیا نیازهای فیزیولوژیک امام زمان(علیه السلام) نظیر خواب، مانع از فیض بخشی ایشان نمی شود؟
asked 3 سال ago

همه موجودات عالم امکان آیات و نشانه‏ های حضرت حق ‏اند. و هر کدام به قدر وسعت وجودی ایشان نشانگر اسماء و صفات خدای سبحان می‏باشند و در آئینه وجودی هر موجودی می‏توان جلال و جمال حضرت پروردگار را مشاهده نمود. هر که را حسنی بود آئینه‏ دار روی اوست اما بعضی موجودات آیت و نشانه بودنشان بسیار محدود و ضعیف و بعضی دیگر بسیار گسترده و وسیع. و حضرات معصومین(ع) چون واسطه فیض ‏اند و رابطه بین عالم غیب و شهود و لذا آئینه تمام نمای اسماء و صفات حضرت حق‏اند «من والاکم فقد والی الله و من عاداکم فقد عادی الله؛ هر که شما را دوست دارد خدا را دوست داشته و هر که با شما دشمنی ورزد با خدا دشمنی کرده»، (ر.ک: زیارت جامعه کبیره). همانگونه که در آئینه می‏توان صورت اشیاء را مشاهده نمود در آئینه وجود معصوم می‏توان جلوه اسماء و صفات خداوند متعال را نگریست. البته منظور از مشاهده حضرت حق رؤیت حسی و بصری نیست چرا که پروردگار نه جسمانی است و نه محسوس بلکه غرض این است که انسان کامل (معصوم) جلوه و مظهر جلال و جمال پروردگار است آنهم به کاملترین وجه از این رو در هیچ آینه و مرآتی بهتر از مرآت انسان کامل نمی‏توان حق را مشاهده کرد. از این رو امام علی(ع) فرمود: «برای خداوند هیچ آیت و نشانه‏ای بزرگتر از من نیست»، (ر.ک: نورالثقلین ۵/۴۹۱/۵). و چون حضرات معصومین(ع) نور واحدند و به تعبیر بلند زیارت جامعه کبیره «انّ ارواحکم و نورکم و طینتکم واحده؛ بدرستیکه ارواح شما و نور و طینت شما یکی است». این حکم حضرت امیرالمؤمنین(ع) نسبت به بقیه حضرات معصومین نیز جاری است. ازاین‏رو جود تابناک و مقدس حضرت ولی عصر(ع) عظیم‏ترین آیت و نشانه پروردگار است. ـ شخصی برای دیدار با امام باقر(ع) به منزل ایشان مراجعه کرد و پیش از اجازه ورود به کاری نامحرمانه اقدام نمود. حضرت امام باقر(ع) از درون اتاق خویش بر او بانگ زدند و با سرزنش اجازه ورودش دادند. این شخص دست و پای خود را گم کرد و در محضر امام عرضه داشت: به خدا سوگند نظر گناه آلودی نداشتم و تنها می‏خواستم بر یقین خود نسبت به علم و آگاهی شما بیفزایم. امام باقر(ع) پس از تصدیق سخن او فرمودند: آیا می‏پندارید که این دیوارها چنانکه مانع دید شماست. از مشاهده ما نیز جلوگیری می‏کند؟! اگر چنین باشد تفاوتی میان ما و شما نخواهد بود. آنگاه امام آن شخص را از تکرار چنان عملی برحذر داشتند، (ر.ک: بحارالانوار، ج ۴۶، ص ۲۴۹، ح ۴۰). امام صادق(ع) از پدران بزرگوار خویش نقل می‏کنند که امام علی(ع) فرموده‏ اند: دین و امام دو برادر و همتای هم‏ اند که هیچ یک بدون دیگری سامان نمی‏یابد. اسلام پایه و اساس نظام حکومتی و امام پاسدار آن است. پس اگر اسلام نباشد هرگونه بنیان و بنیادی از اساس ویران است و اگر اسلام باشد و نگاهبان و پاسدار نداشته باشد ضایع و نابود می‏شود. هم از این روست که وقتی آخرین حجت خدا و پاسدار دین. قائم آل محمد(ص) رحلت کرده و رخت بسوی دوست می‏کشد اثری از اسلام باقی نمی‏ماند و آنگاه که از اسلام اثری نماند بساط دنیا به کلی برچیده می‏شود، (ر.ک: منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر، فصل دوم، باب ۲۹، ص ۲۷۳).
و اصولاً امام، محوری است که حق در همه زمینه‏ ها بر مدار او می‏گردد و آن حق محوری که درباره‏ ی امام علی(ع) آمده است وصف مشترک همه انبیاء، اولیاء و اهل بیت رسول خدا(ص) است، (ر.ک: صورت و سیرت انسان در قرآن، آیت‏الله جوادی آملی، ص ۳۶۸). حال در مورد امام علی(ع) وارد شده است که: «علی عمود الدین؛ علی ستون دین است»، (ر.ک: کافی، ج ۱، ص ۲۹۴، ح ۳). و اینکه دین باقی است بدلیل این است که ستون و عمود آن زنده و حی است و هیچگونه غفلت و سهو و فراموشی برای آن وجود مبارک عارض نمی‏گردد. چرا که اضطراب و تزلزل در عمود دین مساوی است با درهم ریخته شدن شیرازه دین. ـ در زیارت روز جمعه خطاب به امام زمان(ع) می‏خوانیم «السلام علیک یا عین الحیوه؛ سلام بر تو ای چشمه حیات و زندگی». آیا ممکن است چشمه حیات همه موجودات عالم امکان بخاطر غفلت و فراموشی دچار خشکی گردد؟ ـ و باز در زیارت روز جمعه می‏خوانیم: «السلام علیک یا عین الله فی خلقه؛ سلام بر تو ای دیده‏ی الهی در میان خلق». آیا ممکن است دیده‏ ی حضرت حق را خواب فرا گیرد؟! در نهایت می‏گوییم: حقیقت ائمه همان ارواح مطهر آنان است (که حقیقت هر انسانی به روح اوست) پس کمالات مطرح شده نیز متعلق به ارواح مطهر آن حضرات است و جسم مادی هر چند به خواب می‏رود ولی روح آنان بیدار است و علم الهی به اشیاء مختلف دارند.
eporsesh.com