از دیدگاه اهل سنّت امام مهدى(علیه السلام) چه اوصافى دارد؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: ویژگی های امام زماناز دیدگاه اهل سنّت امام مهدى(علیه السلام) چه اوصافى دارد؟
ashkankazemi عضو سایت asked 3 سال ago

اوصافى که در کتاب هاى اهل سنّت براى امام مهدى(علیه السلام) ذکر شده، بر گرفته از احادیثى است که آنان از پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) نقل مى کنند و در کلیات، با اوصاف ذکر شده در کتاب هاى علماى شیعه، فرقى ندارد.
برخى از روایت هایى که در کتاب هاى حدیثى اهل سنت، آمده عبارت اند از:
۱٫ عن النبى(صلى الله علیه وآله) أَنّه قال: «لا تذهب الدنیا حتّى یملک العرب رجلٌ من أهل بیتى یواطىء اسمه اسمی؛[۱] دنیا به پایان نمى رسد، مگر آن که مردى از اهل بیت من که اسمش اسم من است، مالک عرب شود».
۲٫ عن النبى(صلى الله علیه وآله): «لا تقوم الساعهُ حتّى تملا الأرض ظلماً و جوراً و عدواناً ثم یخرج من أهل بیتى مَن یملاها قسطاً وعدلا کما ملئت ظلماً و جوراً؛[۲]قیامت بر پا نمى شود تا این که زمین پر از ظلم و جور و دشمنى شود و سپس از اهل بیت من، شخصى ظهور مى کند که زمین را پر از عدل و قسط مى کند همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود».
۳٫ عبدالله بن مسعود از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل مى کند که آن حضرت فرمود:
«لو لم یبق من الدنیا یوم لطول الله ذلک الیوم حتّى یبعثَ فیه رجلا منّى أوْ من أهل بیتی یملا الارض قسطاً وعدلا کما ملئت ظلماً و جوراً؛[۳] اگر از دنیا، فقط یک روز باقى بماند، خداوند، آن روز را طولانى مى کند تا در آن روز، مردى از من یا از اهل بیت من، مبعوث شود و زمین را پر از قسط و عدل کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود».
پی نوشتها:
[۱]. مسند احمد، ج ۱، ص ۳۷۷، ح ۳۵۶۳؛ ابن حجر هیثمى، الصواعق المحرقه، ص ۲۴۹٫
[۲]. مسند احمد، ج ۳، ص ۳۶، ح ۱۰۹۲۰؛ المتقى الهندى، کنزالعمال، ج ۱۴، ص ۲۷۱، ح ۳۸۶۹۱٫
[۳]. سنن ابى داود، ج ۴، ص ۱۰۶ ـ ۱۰۷، ح ۴۲۸۲٫
منبع: امام مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رسول رضوى، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه (۱۳۸۴).