امام مهدى(علیه السلام) از دیدگاه روایات اهل بیت(علیه السلام) چه خصوصیّات و اوصافى دارد؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: ویژگی های امام زمانامام مهدى(علیه السلام) از دیدگاه روایات اهل بیت(علیه السلام) چه خصوصیّات و اوصافى دارد؟
ashkankazemi عضو سایت asked 3 سال ago

احادیث و روایاتى که از اهل بیت(علیهم السلام) به دست ما رسیده، از حیث سند و دلالت، مختلف هستند. برخى از آن ها، متواتر و برخى، مستفیض یا خبر واحد هستند و از جهتى، برخى، صحیح و برخى دیگر، حسن به شمار مى آیند و برخى نیز به دلیل مجهول بودن رواى حدیث یا غیر موثق بودن راوى، ضعیف شمرده مى شوند.
احادیث مربوط به امام مهدى(علیه السلام) نیز از این قاعده مستثنا نیستند و از دیدگاه علم حدیث، هر یک از جایگاه جداگانه اى برخوردار هستند، ولى با این همه، برخى از مطالب، در بیش تر این احادیث، مشترک هستند و در اکثر احادیث به این مطالب اشاره شده، به همین دلیل مى توان ادعا کرد که این مطالب مشترک اگر چه متواتر لفظى نباشند، متواتر معنوى هستند. بنابراین، بدون کم ترین شبهه اى، مى توان به این مطالب استناد کرد.
چون در فصل هاى آینده به تفصیل، به اوصاف و خصوصیّات امام مهدى(علیه السلام) اشاره خواهد شد، در این قسمت، تنها، به همین مطالب مشترک اشاره مى شود و براى هر یک از این مطالب، یک حدیث به عنوان شاهد آورده مى شود:
۱٫ امام مهدى(علیه السلام) هم نام رسول خدا(صلى الله علیه وآله) است:
قال النبى(صلى الله علیه وآله): اسمه کاسمى و اسم أبیه کاسم ابنى و هومن ولد بنتى یظهر الله الحق بهم و یخمد الباطل باسیافهم…؛[۱] اسم او، مانند اسم من است و اسم پدرش، مانند اسم فرزندم است. او، از فرزندان دخترم است. خداوند، به دست آنان، حق را آشکار مى کند و با شمشیرهاى آنان، باطل را فرسوده مى کند….
۲٫ او از اهل بیت پیامبر(صلى الله علیه وآله) و از فرزندان امام حسین(علیه السلام) است:
قال النبى(صلى الله علیه وآله): لاتذهب الدنیا حتّى یقومَ بأمر أُمّتى رجل من ولدالحسین یملأها عدلا کما ملئت ظلماً و جوراً؛[۲] دنیا به پایان نمى رسد، مگر این که مردى از فرزندان حسین(علیه السلام) براى اصلاح امر امّت من، قیام کند و جهان را پر از عدل کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود.
۳٫ امام مهدى(علیه السلام) فرزند امام حسن عسکرى(علیه السلام) است:
امام حسن عسکرى (علیه السلام) به نرجس خاتون فرمود:
ستحملین ذکراً و اسمه م ح م د و هو القائم من بعدى؛ به زودى پسرى به دنیا خواهى آورد که اسمش م ح م د است و او بعد از من قائم و امام است.[۳]
۴٫ آن حضرت قبل از ظهور به غیبت طولانى مى روند:
پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: المهدی من ولدى. اسمه اسمى و کنیته کنیتى أَشبه الناس بی خَلْقاً و خُلْقاً. تکون له غیبه و…؛[۴] مهدى، از فرزندان من است. اسمش، اسم من و کنیه اش، کنیه ى من است. از حیث خلق و خوى و شکل و صورت، شبیه ترین مردم به من است. براى او غیبتى است….
۵٫ به هنگام ظهور، زمین را پر از عدل و داد مى کند و حضرت عیسى(علیه السلام)پشت آن حضرت نماز مى گذارد:
ابن عباس، از رسول خدا نقل مى کند که آن حضرت فرمود: «جانشینان و اوصیاى من و حجّت هاى خداوند بر خلق، بعد از من، دوازده نفرند. اولشان برادرم و آخرشان فرزندم است.»
گفته شد: «یا رسول الله! برادر تو کیست؟». فرمود: «على بن ابى طالب.» گفته شده: «فرزندت کیست؟». فرمود: «مهدى است که جهان را پر از قسط و عدل مى کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شود. قسم به آن که مرا مبعوث کرد! اگر از دنیا، فقط یک روز بماند، خداوند آن روز را طولانى کند تا این که در آن روز، فرزندم مهدى ظهور کند و روح الله عیسى بن مریم نزول کند و پشت سر او نماز بگزارد، و زمین به نور پروردگار او روشن شود و حکومتش شرق و غرب را فراگیرد.[۵]
البته موارد و مطالب مشترک احادیث مربوط به امام مهدى(علیه السلام) بیش تر از موارد مذکور است، ولى به دلیل طولانى نشدن این بخش و عدم تکرار، به همین اندازه اکتفا مى شود.
پی نوشتها:
[۱]. همان، ص ۶۷٫
[۲]. همان، ص ۶۶٫
[۳]. همان، ص ۱۶۱٫
[۴]. همان، ص ۷۲٫
[۵]. همان، ص ۷۱٫
منبع: امام مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رسول رضوى، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه (۱۳۸۴).