اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها الگوى حضرت مهدى علیه السلام است یعنى چه ؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: ویژگی های امام زماناینکه حضرت زهرا سلام الله علیها الگوى حضرت مهدى علیه السلام است یعنى چه ؟
asked 3 سال ago

امام زمان علیه السلام در توقیعى به خط مبارک خود ، بعد از دعا براى عافیت شیعیان از ضلالت و فتنه ها و درخواست روح یقین و عاقبت به خیرى آنها و تذکر به امورى چند مى فرماید:و فى ابنه رسول الله صلى الله علیه و آله لى اسوه حسنه(۱) ؛((فاطمه دختر رسول خدا صلى الله علیه و آله براى من اسوه و الگویى نیکوست .))
در اینکه حضرت مهدى علیه السلام کدام گفتار یا رفتار حضرت فاطمه سلام الله علیها را سرمشق خویش ‍ قرار داده اند ، احتمالات فراوانى بیان شده است که در این جا به سه مورد آن اشاره مى کنیم :
۱- حضرت زهرا سلام الله علیها با هیچ حاکم ظالمى بیعت نکرد. حضرت مهدى علیه السلام هم بیعت هیچ سلطان ستمگرى را بر گردن ندارد.
۲- شاءن صدور این نامه این است که برخى از شیعیان امامت ایشان را نپذیرفتند. حضرت در جواب عملکرد آنها فرمود:((اگر مى توانستم و مجاز بودم آن چنان مى کردم که حق بر شما آشکار گردد به گونه اى که هیچ شکى بر شما باقى نماند ولى مقتداى من حضرت زهرا سلام الله علیها است . ایشان با اینکه حق حکومت از حضرت على علیه السلام سلب شد هیچ گاه براى باز گرداندن خلافت ، از اسباب غیر عادى استفاده نکرد. من نیز از ایشان پیروى مى کنم و براى احقاق حقم در این دوران راه هاى غیر عادى را نمى پیمایم .))
۳- حضرت در پاسخ نامه فرموده اند:((اگر علاقه و اشتیاق ما به هدایت و دستگیرى از شما نبود به سبب ظلم هایى که دیده ایم از شما مردمان روى گردان مى شدیم))امام ، با اشاره به حضرت زهرا سلام الله علیها مى خواهد بفرماید: همان طورى که دشمنان به حضرت زهرا سلام الله علیها آزار و اذیت روا داشتند و سکوتى که مسلمانان پیشه کردند هیچ کدام سبب نشد که ایشان از دعا براى مسلمانان دست بکشند ، بلکه دیگران را بر خود مقدم مى داشتند من نیز این ظلمها و انکارها را تحمل مى کنم و از دل سوزى و دعا و راهنمایى و … براى شما چیزى فرو نمى گذارم .
پی نوشت:
۱- الغیبه ، طوسى ، ص ۲۸۶ ، ح ۲۴۵٫
منبع : موعود شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران