به چه دلیل این زمان، آخرالزمان است؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: آخر الزمانبه چه دلیل این زمان، آخرالزمان است؟
modir عضو سایت asked 2 سال ago

در روایات اسلامى براى دوره آخرالزمان علائم و نشانه‌هایى ذکر شده که با تحقق این علایم و نشانه‌ها پى مى‌بریم که هم اکنون در دوره آخرالزمان قرار داریم. اینک به برخى از این علائم و نشانه‌ها اشاره مى‌کنیم:

۱- گسترش ترس و ناامنى
امام باقر علیه السلام مى‌فرمایند: «لا یقوم القائم الا على خوف شدید …(۱)؛ حضرت قائم علیه السلام قیام نمى‌کند مگر در دورانى پر از بیم و هراس.»
و نیز فرمودند: «مهدى علیه السلام هنگامى قیام مى‌کند که زمام کارهاى جامعه در دست ستمکاران باشد.»(۲)

۲- تهى شدن مساجد از هدایت
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله درباره وضعیت مساجد در آخرالزمان مى‌فرمایند: «مساجدهم عامره و هى خراب من الهوى(۳)؛ مسجدهاى آن زمان آباد و زیباست ولى از هدایت و ارشاد در آن خبرى نیست.»

۳- سردى عواطف انسانى
رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله در این باره مى فرمایند: «فلا الکبیر یرحم الصغیر و لا القوى یرحم الضعیف و حینئذ یاءذن الله له بالخروج(۴)؛ در آن روزگار بزرگ‌ترها به زیردستان و کوچک‌ترها ترحم نمى‌کنند و قوى بر ضعیف ترحم نمى‌نماید. در آن هنگام خداوند به او [مهدى علیه السلام ] اذن قیام و ظهور مى‌دهد.»

۴- گسترش فساد اخلاقى
رسول خدا صلى الله علیه و آله مى‌فرمایند: «قیامت برپا نمى‌شود تا آن که زنى را در روز روشن و به طور آشکار گرفته در وسط راه به او تعدى مى‌کنند و هیچ کس این کار را نکوهش نمى‌کند.»
محمد بن مسلم مى‌گوید: به امام باقر علیه السلام عرض کردم: اى فرزند رسول خدا، قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد؟ امام فرمودند: «اذا تشبه الرجال بالنساء و النساء بالرجال و اکتفى الرجال بالرجال و النساء بالنساء(۵)؛ هنگامى که مردها خود را شبیه زنان و زنان خود را شبیه مردان کنند. آن گاه که مردان به مردان اکتفا کرده و زنان به زنان اکتفا کنند.»

۵- آرزوى کمى فرزند
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله فرمودند: «رستاخیز بر پا نمى‌شود تا آن که که کسى پنج فرزند دارد و آرزوى چهار فرزند کند و آن که چهار فرزند دارد مى‌گوید کاش سه فرزند داشتم و صاحب سه فرزند آرزوى دو فرزند دارد و آن که دو فرزند دارد آرزوى یک فرزند بنماید. و کسى که یک فرزند دارد آرزو کند که کاش ‍ فرزندى نداشت.»(۶)

۶- مرگ‌هاى ناگهانى
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمودند: «قیامت برپا نمى‌گردد تا این که مرگ سفید ظاهر شود. گفتند: اى رسول خدا مرگ سفید چیست؟ حضرت فرمودند: مرگ ناگهانى.»(۷)

۷- جنگ و کشتار
امام رضا علیه السلام فرمودند: «پیش از ظهور امام زمان علیه السلام، کشتارهاى پیاپى و بى وقفه رخ خواهد داد.»(۸)

پی‌نوشت‌ها:
۱- الغیبه، نعمانى، ص ۲۳۵٫
۲- ملاحم، ابن طاووس، ص ۷۷٫
۳- بحارالانوار، ج ۲، ص ۱۹۰٫
۴- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۸۰٫
۵- کمال الدین، ج ۱، ص ۳۳۱٫
۶- فردوس الاخبار، ج ۵، ص ۲۲۷٫
۷- الفائق، ج ۱، ص ۱۴۱
۸- الغیبه، نعمانى، ص ۲۷۱٫

منبع: موعود شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران