سؤالی در مورد امام زمان(عج) داشتم، در روایات و احادیث همه جا صحبت از ۱۴ معصوم است و حتی ما شیعه ۱۲ امامی هستیم. این به چه معناست؟ یعنی امام زمان(عج) فرزندی نخواهند داشت که معصوم ۱۵ و امام ۱۳ ام ما باشند؟ یعنی بعد از آقا امام زمان(عج) معصوم دیگری نداریم؟ اصلا ایشان به خواست خدا دارای فرزند خواهند بود یا نه و اگر دارند، عبارت شیعه ۱۲ امامی و یا ۱۴ معصوم، به این معناست که فرزندان ایشان (استغفرالله) معصوم نیستند؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: ویژگی های امام زمانسؤالی در مورد امام زمان(عج) داشتم، در روایات و احادیث همه جا صحبت از ۱۴ معصوم است و حتی ما شیعه ۱۲ امامی هستیم. این به چه معناست؟ یعنی امام زمان(عج) فرزندی نخواهند داشت که معصوم ۱۵ و امام ۱۳ ام ما باشند؟ یعنی بعد از آقا امام زمان(عج) معصوم دیگری نداریم؟ اصلا ایشان به خواست خدا دارای فرزند خواهند بود یا نه و اگر دارند، عبارت شیعه ۱۲ امامی و یا ۱۴ معصوم، به این معناست که فرزندان ایشان (استغفرالله) معصوم نیستند؟
ashkankazemi عضو سایت asked 3 سال ago

پاسخ این سوال در چند محور ارائه می شود:
۱٫ تعبیر۱۴معصوم و۱۲ امام:
تعبیر ۱۴ معصوم به معنای انحصار معصومین در عدد ۱۴ نیست؛ بلکه دقیقا به جهت همین که معصومین منحصر در این تعداد نبوده و تمام پیامبران الهی معصومند، با عدد ۱۴ اشاره به گروه خاصی از آنان داریم و مقصود از آن پیامبر اکرم(ص)، فاطمه زهرا(س) و دوازده امام(ع) می باشد. در واقع تعبیر ۱۴ معصوم، اسم خاص برای این بزرگواران می باشد. ۱۲ امام نیز اشاره به انحصار اوصیای پیامبر اسلام در دوازده تن است واین تعداد تغییر نمی کند.این امر دارای علل واسراری است؛ از جمله: ۱٫ تعداد خلفای انبیاء گذشته نیز دوازده نفر بوده اند. در روایات آمده که چون اوصیاء و جانشینان پیامبران گذشته دوازده نفر بودند خلفا و جانشینان پیامبر خاتم نیز دوازده نفرند.مردی از عبدالله بن مسعود پرسید: آیا از رسول خدا(ص) پرسیدید که چند نفر بر این امت خلافت خواهند کرد؟ عبدالله در جواب گفت: بلی ما پرسیدیم فرمود: «اثنا عشر بعدد نقباء بنی اسرائیل؛ دوازده نفر به تعداد پیشوایان بنی اسرائیل.(مسند احمد حنبل، مؤسسه الرساله، ج۶، ص۳۲۱؛ مجمع الزوائد، هیثمی، بیروت، ج۵، ص۱۹۰) ۲٫ به تعداد برجها و ماه هاست. گاه حکمت اینکه ائمه(ع) دوازده نفرند، این دانسته شده که به تعداد ماه های سال دوازده امام تعیین شده است.جابربن عبدالله انصاری می گوید: از پیامبر(ص) پرسیدیم امامان بعد از شما چند نفرند؟ فرمود: جابر! خدایت رحمت کند از تمام اسلام از من سؤال نمودی، تعداد آنان به تعداد ماهها(دوازده نفر) است.»(ابن میثم، بحرانی، غایدالمرام، چاپ دوم، المقصد الاول، باب۲، ص۲۴۴، ح۲) جالب است بدانید روایات زیادی از منابع معتبر اهل سنت نقل شده که خلفای پیامبر دوازده نفرند که جز بر مذهب شیعه منطبق نمی شود.یکی از دانشمندان اهل سنت سخنی در این زمینه دارد که خلاصه آن چنین است:روایاتی که حاکی از آن است که جانشینان پیامبر پس از او دوازده نفرند و از طرق و توسط روایاتی فراوان وارد شده است. گذشت زمان و آشنایی انسان با جهان روشن ساخته است که مقصود پیامبر از این دوازده خلیفه، همان امامان دوازده گانه از اهل بیت اوست.

۲٫ فرزندان امام:
درباره اینکه امام زمان دارای فرزندانی است ؛ اختلاف نظر وجود دارد؛ با توجه به اینکه بعضی از روایات مربوطه اشکال سندى دارند و بعضى از نظر دلالت مبهم مى‏باشند، نمى‏شود بطور قاطع در مورد ازدواج آن حضرت و داشتن فرزند نظر داد . پس اصل سوال شما محل بحث است.اما اگر هم بپذیریم امام زمان دارای فرزند است وتا الان زنده هستند یا در عصر ظهور به دنیا می آیند,باید دید چه ضرورتی هست که آنان هم باید معصوم باشند؟؟ آیا فرزندان دیگر ائمه معصومین(ع) همگی معصوم بودند که فرزندان امام زمان هم معصوم باشند؟! قطعا چنین نیست و عصمت مختص امامان است.
البته عموم فرزندان معصومین(ع)- به غیر از یک یا دو مورد- انسان های وارسته، متدین، عالم و پرهیزگار بودند و سیره و زندگی آنها، نشان از یک زندگی پاک و متناسب با شأن فرزند یک معصوم دارد. بزرگوارانی چون حضرت زینب، حضرت علی اکبر، حضرت معصومه، شاهچراغ، شاه عبدالعظیم حسنی و … نمونه واضح این پاکان و صالحان هستند. اما این مستلزم آن نیست که حتما امام و معصوم باشند؛ (و این موجب نقص یا عیب باشد)؛ چون این یک امر الهی و آسمانی است و تعیین و نصب امام و تعداد ائمه، در دست خداوند متعال است.

۳٫ وقایع بعد از امام زمان(عج) :
شیعه معتقد به رجعت و بازگشتن ائمه(ع) به دنیاست که هنگام رحلت امام زمان(یا بعد از آن) اتفاق می افتد. اولین امامی که با رجعت ایشان، رجعت ائمه(ع) آغاز می شود، امام حسین(ع) است. بنابراین روایات، هنگام رحلت امام زمان(عج)، امام حسین(ع) به اذن و قدرت الهی زنده می شود و مراسم نماز و خاکسپاری امام زمان(عج) را عهده دار می شود. سپس حکومت را رهبری می کند و مدت طولانی نیز حکومت می فرماید.(مختصر بصائرالدرجات، ص۴۸) آن گاه ائمه(ع) حکومت جهانی را که امام مهدی(عج) ایجاد می کند، به مدت طولانی اداره و ادامه می دهند. امام صادق(ع) می فرماید: « ما من امام الا و یکرُّ فی قرنه؛ امام نیست، مگر آنکه در زمان خود، رجعت می کند.(الایقاظ من الهجمه، ص۳۶۱) پس مشکلی در تداوم امامت بعد از حضرت مهدی(عج) نیست و نیازی هم نیست که فرزندان امام زمان(عج) معصوم باشند.
porseman.org