مشخصات ظاهرى حضرت مهدی علیه السلام چیست و آیا کسى مى تواند خودش را به صورت حضرت درآورد؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: ویژگی های امام زمانمشخصات ظاهرى حضرت مهدی علیه السلام چیست و آیا کسى مى تواند خودش را به صورت حضرت درآورد؟
asked 3 سال ago

ام زمان علیه السلام بعد از شهادت پدرش هنگامى که براى نماز بر جنازه او حاضر شد مردم او را مشاهده کردند در حالى که طفلى گندم گون بود با موهاى فرى و بین دندانهاى جلو او باز بود. (۱)
شیخ طوسى رحمه الله علیه از برخى کسانى که حضرت را در خلال غیبت صغرا مشاهده کردند نقل مى کند که آن حضرت جوانى زیبارو ، با بویى معطر ، و هیبتى عظیم بود. راوى مى گوید:((هنگامى که سخن مى گفت ، کسى را بهتر از او در سخن گفتن ندیدم)). (۲)
در روایتى دیگر مى خوانیم که راوى گفت :((حضرت جوانى گندم گون بود و هرگز کسى را به مانند او در زیبایى و اعتدال قامت ندیدم)). (۳)
و در روایتى دیگر آمده است :((قد او نه طولانى است و نه کوتاه ، بلکه معتدل القامه است . سر مبارکش گرد و پیشانى اش پهن است . بینى او کشیده و گونه هاى او صاف و بر گونه راستش خالى است)). (۴)
در مورد ذیل سؤال که آیا کسى مى تواند خودش را به شکل و شمایل حضرت علیه السلام درآورد یا خیر؟ مى گوییم : اگر چه به حسب ظاهرى کسى بتواند خودش را به مانند حضرت در اوصافى که ذکر شد درآورد ولى علائم ظهور که در جاى خود ثابت شده و نیز با اعجازى که حضرت از خود نشان مى دهند هرگز کسى در امامت او شک نخواهد کرد. و این مقتضاى لطف خداوند است . و لطف بر او واجب است ، و لذا به طور حتم کارى خواهد کرد که وجود حضرت در عصر ظهور به کسى مشتبه نخواهد شد.
پی نوشتها:
۱- تاریخ الغیبه الصغرى ، ص ۵۴۰٫
۲- الغیبه ، طوسى ، ص ۱۵۲٫
۳- الغیبه ، طوسى ، ص ۱۵۳٫
۴- الغیبه ، ص ۱۵۶٫
منبع : موعود شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران