چه دلایل علمی، حدیثی و قرآنی بر طول عمر حضرت ولی عصر(عج) وجود دارد؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: وجود و بقا امام زمان علیه السلامچه دلایل علمی، حدیثی و قرآنی بر طول عمر حضرت ولی عصر(عج) وجود دارد؟
ashkankazemi عضو سایت asked 3 سال ago

بیش از هزار سال است که طول عمر حضرت امام زمان(عج) یکی از پرسشهای پر مشتری هر مسلمانی است. از همان روزگاران که حضرت هنوز ۸۰ سال بیش نداشتند زندگی نامه نویسان آن حضرت، در کتابهای خود، فصلی را با عنوان طول عمر و معمّرین گشوده اند. نعمانی در کتاب غیبت و شیخ صدوق در کتاب اکمال الدین و اتمام النعمه از این افرادند.

بررسی همه جانبه ادله طول عمر آن حضرت با توجه به اختصار چنین پاسخنامه هاو محدوده مسئولیت این واحد در زمینه پاسخهای قرآنی، خارج از حوصله این پاسخ است از این رو، ابتدا به اختصار به امکان طول عمر حضرت از نظر علمی اشاره کرده و سپس کمی درباره طولانی بودن عمر از نظر قرآن می پردازیم:

عمر طولانی و علم

از نظر علمی، در دو بعد، درباره عمر طولانی داشتن می توان بحث کرد: امکان داشتن عمر طولانی و وقوع آن در خارج.

محدود نبودن عمر:

همه دانشمندان زیستشناس تصریح کرده اند که عمر انسان، حد و مرزی ندارد بلکه آن نیز مانند سایر معلولها و بیماریها علت خاص خود را دارد که با کشف آنها می توان عمر انسانی را طولانی کرد.

خوشبختانه در زمان ما، به روشنی به اثبات رسیده است که عمر هیچ جانداری آن چنان محدودیت ندارد که با رسیدن به آن، وقت مرگ او به صورت قطعی فرا رسیده باشد و در علم پزشکی و زیستشناسی برای عمر انسان و یا هر جاندار دیگر حدّی تعیین نشده است که تجاوز از آن محال باشد.

مطالعه میانگین عمر انسان از گذشته که هیچ گونه بهداشتی در جوامع حاکم نبود و اکنون که میانگین سن آدمی را روز به روز با پیشگیریها و درمانها بالا می برند، مؤید آن نکته است.(ر.ک: طول عمر امام زمان از دیدگاه علوم و ادیان، علی اکبر مهدوی پور، انتشارات کعبه / دادگستر جهان، آیت اللّه ابراهیم امینی، ص ۱۷۵ـ۲۰۱، انتشارات شفق.)

دراز عمران

با گشت و گذاری در اخبار و نوشته های رسانه ها به هزاران مورد از موجوداتی که عمرهای طولانی داشته و دارند بر می خوریم. عجیب است که مطالعه این خبرها، آدمی را چندان شگفتزده نمی کند امّا هنگامی که از راههای موثق می شنود فردی، عمری طولانی دارد، قبول آن برایش مشکل است.

در زندگی زنبور عسل عمر کارگران بطور متوسط از چهل روز تا پنجاه روز است در صورتی که عمر ملکه هر کندو به طور متوسط چهار تا شش سال است و شما می توانید با مقایسه عمر این دو زنبور که از یک جنس می باشند نسبت عمر حضرت ولی عصر را به انسانهای عادی بسنجید یعنی آن حضرت می تواند ۴۵ تا ۵۰ برابر عمر متوسط انسانها عمر طبیعی داشته باشد.

قرآن و طول عمر

در آموزه های همه ادیان آسمانی، به امکان طول عمر انسانها اشاره شده است. از جمله تورات در بخش سفر پیدایش ۱۰ نفر را نام میبرد که میانگین عمر آنها ۹۰۰ سال است.

ادیان الهی با اعتقاد به قدرت مطلق خداوند، إِنَّ اللَّهَ عَلَیَ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بقره،۱۴۸) دادن عمر طولانی را به افراد چندان بعید نمی دانند و معجزهها را نمونه ای از ظهور این قدرت دانسته و برآنند که خداوندی که کهکشانهای با این عظمت را آفریده و نگه داشته، نگهداری حجتی از حجتهای خویش، برایش چندان دشوار نیست.

خدایی کین جهان پاینده داردتواند حجتی را زنده دارد

آیاتی از قرآن کریم از عمر طولانی درامتهای پیشین خبر میدهد بَلْ مَتَّعْنَا هَـََّؤُلاَ َّءِ وَ ءَابَآءَهُمْ حَتَّیَ طَالَ عَلَیْهِمُ الْعُمُر(انبیأ،۴۴) ]نه[ بلکه اینها و پدرانشان را برخوردار کردیم تا عمرشان به درازا کشید.

افزون بر امکان طولانی بودن عمر از نظر قرآن کریم، مصداقهای متعددی از این افراد در قرآن کریم نام برده شده است:

۱٫ حضرت نوح (عنکبوت،۱۴)

۲٫ حضرت عیسی (نسأ،۱۵۷)

۳٫ حضرت خضر بر اساس روایتهای فراوانی که اطمینان آور است، هنوز زنده است و تا ظهور حضرت مهدی(عج) زنده خواهند ماند. هماکنون عمر ایشان بالغ بر ۶۰۰۰ سال می باشد. در آیات ۶۰ـ۸۲ سوره کهف داستان این پیامبر گرانقدر با حضرت موسی(ع) آمده است.

منبع: موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر علیه السلام