چه لزومی دارد مصلح جهان همان فرزند امام یازدهم باشد؟ مگر خداوند قادر نیست هر وقت اراده کند مصلحی می آفریند؟ چرا خداوند فردی را هزار سال یا دوهزار سال نگهداری می کند تا در موقع لزوم از آن استفاده کند تا افرادی که منتظر فرصت می باشند بهانه گیری کنند؟

پرسمان مهدویتدسته بندی: وجود و بقا امام زمان علیه السلامچه لزومی دارد مصلح جهان همان فرزند امام یازدهم باشد؟ مگر خداوند قادر نیست هر وقت اراده کند مصلحی می آفریند؟ چرا خداوند فردی را هزار سال یا دوهزار سال نگهداری می کند تا در موقع لزوم از آن استفاده کند تا افرادی که منتظر فرصت می باشند بهانه گیری کنند؟
ashkankazemi عضو سایت asked 3 سال ago

اولاً اعتقاد به امامت از دید اسلام پس از اعتقاد به علم گسترده و غیر محدود حکمت خداوند است و خداوند براساس حکمتی که دارد امام زمان(عج) را زنده نگاه داشته است هر موقع صلاح بداند وی را ظاهر می سازد و حکومت عدل جهانی را به دست وی در جهان مستقر می سازد ثانیاً اگر ظهور مصلح به گونه ای دیگر انجام شود چون ما احاطه در راه به حکمت و مصلحت الهی نداریم باز ممکن است گفته شود چرا به این گونه است به صورت دیگری نیست. ثالثاً: امام(عج) تنها برای این زنده نیست که زمانی خداوند وی را ظاهر سازد و جهان را پر عدل و داد کند بل که در حال حاضر (حال غیبت) نیز امام نقش بزرگی را در جهان از نظر تکوینی از نظر تربیتها معنوی نسبت به افراد مستعد و لایق به عهده دارد چه اینکه او واسطه ی فیض در جهان است و اگر گفته شود چرا خداوند با این روش به افرادی که منتظر فرصت هستند میدان داده است یادآور می شویم که خداوند این جهان را اصولاً وسیله ی تکامل و آزمایش انسانها قرار داده است و تکامل انسانها از این طریق به وجود می آید بنابراین غیبت امام(عج) چنانکه در احادیث آمده وسیله ای برای امتحان و آزمایش الهی می باشد.
منبع: موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر علیه السلام