پای حرف رهبر

    عبرت های عاشورا

درس های عاشوراست که یک بحث زنده و جاودانه و همیشگی است و مخصوص زمان معیّنی نیست.

درس عاشورا، درس فداکاری و دینداری و شجاعت و مواسات و درس قیام للَّه و درس محبّت و عشق است.

یکی از درسهای عاشورا، همین انقلاب عظیم و کبیری است که شما ملت ایران پشت سر حسین زمان و فرزند ابی عبداللَّه الحسین علیه‌السّلام انجام دادید. خود این، یکی از درسهای عاشورا بود. در این زمینه هم من امروز هیچ بحثی نمی کنم.عبرتهای عاشورا مخصوص زمانی است که اسلام حاکمیت داشته باشد. حداقل این است که بگوییم عمده این بحث، مخصوص به این زمان است؛ یعنی زمان ما و کشور ما، که عبرت بگیریم.

شام سوم روضه حضرت رقیه (س)

شام سوم : حضرت رقیه (سلام الله علیها)

آه مهدی جان! نام رقیه، قرارم از دل می برد بیا گوش کن:

در خرابه صدای تازیانه را به جای لالایی برای خواب دختری سه ساله در گوش شب می نوازند!

آه مهدی جان! چه بگویم از دل آتش گرفته ی رقیه، نور چشم بابا و گل نیلوفری زینب خودش هم مثل نامش لطیف است و مهربان.

بیا ببین به جای غذا برای دختری سه ساله، سر بریده بابا را می برند و همان جا جان میدهد این یعنی عدالت.

بیا مهدی جان، عدالتت را به رخ جهانیان بکش تا بدانند دختری سه ساله در هر کجای دنیا که باشد شب که می شود آغوش مهربان می خواهد و رویایی شیرین نه سر بریده و تازیانه.

یاران امام حسین علیه السلام اصحاب فداکارى بودند که در رأس اصحاب و یاران تمام انبیا و اولیا بوده و هستند؛ همان طورى که امام خود فرمود:

«انى لا اعلم اوفى و لا خیراً من اصحابى: من یارانى باوفاتر و بهتر از اصحاب خود سراغ ندارم.»

امام‌زمان(عج) بر یاران پاکباز و سربازان مخلص، سلامهایى می‌کند که مانند سلام بر مولایشان است، تا زائران بیاموزند براى یاورى ولى زمان چگونه باید بود:
ـ «السلام على النفوس المصطلمات: سلام بر بدنهاى به زنجیر کشیده شده».
ـ «السلام على الارواح المختلسات: سلام بر روحهاى به پنهانى برده شده».
ـ «السلام على الاجساد العاریات: سلام بر پیکرهاى عریان».
ـ «السلام على الجسوم الشاحبات: سلام بر جسمهاى نحیف و رنگ باخته».
ـ «السلام على الابدان السلیبه: سلام بر بدنهاى جامه ربوده».
ـ «السلام على المجدلین فى الفلوات: سلام بر جنگاوران بیابان».
ـ «السلام على النازحین عن الاوطان: سلام بر دورافتادگان از وطن».

تفسیر سوره مبارکه و الفجر (سوره سید الشهدا)

سوره فجر سوره امام حسین (علیه السلام) می باشد آیات بسیاری از قرآن کریم در رابطه با امام حسین (علیه السلام) است که بعضی از این آیات بر شخصیت آن بزرگوار دلالت دارند و برخی راجع به قیام سیدالشهدا (علیه السلام) و بعضی نیز راجع به امام زمان می باشند . از جمله آیه ۳۳ سوره اسراء که می فرماید:

مَن قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا

و در فرازی از دعای ندبه می خوانیم أین المنصور

از ویژگی سوره فجر این است که از ابتدا تا انتهای سوره در رابطه با امام حسین علیه السلام است که راجع به این موضوع روایات بسیاری نقل شده است.

مقدماً عرض می کنم که چگونه می توان هم زمان با اینکه قرآن در رابطه با موضوعی خاص مطلبی بیان کرده آن را بر ائمه (علیهم السلام) تطبیق بدهیم.

البته همان طور که می دانید قرآن یک ظاهر و هفت باطن دارد (بطناً فی بطن) تشبیه آیت الله جوادی آملی در این رابطه بسیار جالب و شیوا است ایشان می فرمایند: قرآن همانند گردو می ماند که پوست و مغز دارد پوست آن را باید جدا کرد در واقع پوست باید باشد مغز سالم بماند که پوست و مغز دارد پوست آن را نباید جدا کرد در واقع پوست باید باشد که مغز سالم بماند اگر انسان بخواهد درون چیزی را نگاه کند باید پوست آن را برگرداند بعضی چیزهاست که قشرآن ها مهم است اگر پوست آن ها برداشته شود کار خراب می شود.

تفسیر باطنی آن است بدون اینکه رعایت ظاهر را بکند فقط به دنبال باطن برود حال از طریق ائمه (علیهم السلام) با استفاده از روایات ایشان از آیه ای برداشتی بکنیم به این روش تأولی می گویند تأویل یعنی چه؟

یعنی چیزی که به این مطلب بر می گردد و ارتباط بین قشر و باطن است من یک نمونه بیان می کنم در سوره یوسف آیه ۱۷

قَالُواْ یَا أَبَانَا إِنَّا ذَهَبْنَا نَسْتَبِقُ وَتَرَکْنَا یُوسُفَ عِندَ مَتَاعِنَا فَأَکَلَهُ الذِّئْبُ وَمَا أَنتَ بِمُؤْمِنٍ لِّنَا وَلَوْ کُنَّا صَادِقِینَ ﴿۱۷﴾

دقت کنید زمانی که می گوییم سوره فجر مربوط به سید الشهدا است تعجب نکنید بسم الله الرحمن و الفجر قسم به فجر : فجر یعنی انفجار نور

انفجار نور یعنی چه؟

امام خمینی نیز می فرمایند انقلاب ما انفجار نور بود در واقع نور وقتی منفجر می شود نمی توان جلوی آن را گرفت.

قسم به فجر فجر که می گویم به یکباره نور در می آید (نور همه جا را فرا می گیرد) اگر فجر را به معنای انفجار نور بگوئیم مشخص می شود که چه انسان هایی معمولی و چه کسانی منتظرند و الفجر و لیال عشر

علامه می فرمایند: لیال عشر همان ده شب اول محرم (از شب اول تا شب دهم) و فجر هم یوم الله عاشورا است که آن روز انفجار نور شد و نی امیر همان صبح روز عاشورا متنبح شدند

حال شفع چیست؟

وتر چیست؟

عدد پاسخ صحیح را به سامانه پیام کوتاه بنیاد به شماره ۳۰۰۰۷۶۵۳۱۳ ارسال نمایید

کدام سوره در قرآن کریم اختصاس به امام حسین دارد؟الف) ضحیب) طه

ج) انسان

د) فجر

آیت الله جوادی آملی چه چیز را به مغز گردو تشبیه می کند؟

الف) ظاهر قرآن

ب) باطن قرآن

ج) تفسیر قرآن

د) تأویل قرآن

پذیرایی روضه

دانلود کتاب الکترونیکی امشب
در آستانه‌ی ماه محرم، نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.
کتاب «آفتاب در مصاف» یکی از تازه‌ترین آثار درباره‌ی علل و ابعاد حادثه‌ی عاشورا برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار معظم‌له انتشار یافته است.
امام حسین با فطرت ها حرف می زند

باید به امام حسین علیه السلام پرداخت … خدا از امام حسین علیه السلام نمی گذارد … جهان را در کربلا متوقف نگه داشته است … چرخه حیات در عالم دوباره از کربلا ایجاد می شود … همه باید به کربلا برگردیم … حیات از کربلا دوباره آغاز خواهد شد

 السَّلامُ عَلَی المَظلومِ بِلا ناصِرٍ
  • سلام بر مظلوم بدون یاور

در یکى از قسمت‏هاى زیارت عاشورا چنین آمده است: ان یرزقنى طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد صلى الله علیه و آله; همانا از خداوند مى‏خواهم خون خواهى تو را در کنار امام یارى شده از خاندان پیامبر صلى الله علیه و آله روزیم گرداند زائر در این فقره، مشارکت در خون‏خواهى امام حسین علیه السلام به وسیله امام زمان علیه السلام را طلب مى‏کند، چرا که مقصود از امام منصور، دوازدهمین پیشواى شیعیان حضرت ولى عصر (عج) مى‏باشد و علت این که او را منصور نامیده‏اند، این است که ایشان در طلب خون جدشان یارى مى‏شوند

نرم افزار برای گوشی های هوشمند
متن و ترجمه زیارت عاشورا به همراه صدای دلنشین جناب اقای سماواتی
قابلیت ها:
– طراحی ساده و زیبا
– حجم کم نرم افزار
– حرکت خودکار متن با صوت
– تغییر اندازه متن عربی و ترجمه
– حذف و اضافه ترجمه