صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه پنجم): امام مهدی علیه السلام در قرآن

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه چهارم): ارتباط و ملاقات با امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه ششم): برکات وجود امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 7.95 مگابایت

امام مهدی علیه السلام در قرآن

اصالت مباحث مهدویت به استناد قرآن و روایات و عقل است واز اصیل ترین منابع مسلمانان قرآن است.مسأله ی مهدویت در قرآن در آیات مختلف که دربعضی کتب ۱۴۲ آیه تا ۸۰۰ آیه به طور عام و خاص در رابطه با امامت  ویا حضرت مهدی علیه السلام بیان شده است. کتاب “سیمای امام مهدی در قرآن” نوشته سیدجواد رضوی کتابی است که در این زمینه معرفی می شود. قبل از پرداخت به این موضوع سوالی مطرح است اینکه چرا اسامی ائمه به خصوص امام زمان علیه السلام به طور مستقیم   در قرآن نیامده است؟

علامه طباطبایی چند وجه را برای این موضوع بیان کرده اند: ۱:حفظ قرآن از تحریف کسانیکه  در کربلا  جرأت پیدا کردند بعداز ۵۰ سال از فوت پیامبر نوه ی ایشان را با قساوت قلب به شهادت برسانند و سر از ایشان جدا کنند این دشمنی را هم می توانستند با قرآن انجام دهند یعنی اگر نام اهل بیت | در قرآن آمده بود به طور خاص اسم ایشان را با افراد مورد نظر خود عوض می کردند لذا برای حفظ تحریف قرآن اهل بیت را با صفات و ویژگی ها بیان کردند۲٫خدای متعال در آیه ۴۴ سوره ی نحل آورده اند: ما قرآن را بر تو (رسول) نازل کردیم  تا تو برای امت بیان کنی یعنی قرآن نیاز به بیان دارد در آیه (اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم …) شخصی به نام جابر بن عبد الله انصاری از پیامبر? می پرسدمنظور از اولی الامر جه کسانی هستند؟ و پیامبر ?در رابطه با اولی الامر توضیح می دهند ویک یک اسامی اولی الامررا از حضرت علی C تا امام زمانC بیان می کنند. همچنان پیامبر در جاهای مختلف مثل غدیر خم یا لوح فاطمیه و یا در بیان همین آیه نام دوازده امام بعد از خود را به طور واضح بیان می کند. ۳٫(الکنایه ابلغ من التصریح) گاهی با کنایه طوری فرد را معرفی می کنیم که بسیار بلیغ تر و رساتر و آشکارتر است از اینکه نام او را واضح بیان کنیم مثل آیه ای که در شأن حضرت علیP آمده است (انما ولیکم الله و رسوله و المومنون الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه و هم راکعون) شیعه و سنی هردو اتفاق نظر دارند که تنها کسی که انگشتر را خود را در حال رکوع به سائل می بخشد امام علی علیه السلام هستند.

یکی از آیاتی که هم شیعه وهم سنی در مصداق آن اتفاق نظر دارند آیه ۳۳سوره ی توبه می باشد (هوالذی بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون) در آیه مورد نظر شیعه وسنی اتفاق نظر دارند که خداوند متعال به واسطه وجود حضرت مهدی علیه السلام اسلام را بر بقیه ی ادیان ظاهر می گرداند و غلبه می دهد هرچند این موضوع علیرغم میل مشرکان است. در کتاب درّالمنصور از (سعید بن منصور) تفسیر این آیه را آورده است همینطور ابن منظر و بیهقی در کتاب سنن خود از جابر ابن عبدالله انصاری روایت کرده که در زمان ظهور امام زمان   علیه السلاماین آیه به وقوع می پیوندد و دین اسلام بر تمام بر تمام ادیان ظهور می کند و هیج یهودی و مسیحی نمی ماند مگر اینکه اسلام را بپذیرد. در کتب شیعه مثل کمال الدین شیخ صدوق در جلد ۲ صفحه ۱۷۰  هم امام صادق روایتی دارند : بخدا قسم تأویل این آیه در زمانی است که مهدی علیه السلام ظهور کند. با توجه به اینکه اسم حضرت به طور خاص در قرآن نیامده چگونه می توان با استفاده از قرآن ایشان را بشناسیم؟ به سه روش می توان امام زمان  علیه السلام را از لابلای آیات قرآن بشناسیم: ۱)روش تفسیری : آیاتی در قرآن هست که اگر کسی با قواعد تفسیر آشنا باشد می تواند امام را بشناسد. یکی از آیات تفسیری  آیه ۱۰۵ انبیاء همانا مادر زبور حضرت داوود نوشتیم بعد از ذکر (که اینجا منظور از ذکر تورات حضرت موسی است) که زمین را بندگان شایسته ما  به ارث خواهند برد. یعنی هم در تورات حضرت موسی و هم در زبور حضرت داوود آمد ه که الارض یعنی کل کره ی زمین را بندگان شایسته ی خداوند به ارث خواهند برد. ۲)روش تأویل: تأویل یعنی بازگشت به اصل . بعضی آیات قرآن دارای تأویل است ،یعنی این آیه را ائمه با روایات خود اصل آن و مصداق اصلی آن را بیان می کند. مثل آیه ۵ سوره ی قصص …. وما اراده کردیم به کسانی که در سرزمین خودشان دچار ضعف شدند منت بر آنها گذاردیم و آنها را وارثان و پیشوایان زمین قرار دهیم در تفسیر این آیه مربوط به قوم حضرت موسی و بنی اسرائیل است اما در تأویل آیه یعنی مصداق اصلی توسط روایت مثل روایتی که در نهج البلاغه حضرت علی  { درباره ی این آیه می فرمایند: دنیا از ما اهل بیت روی برگرداندولی در آخرالزمان به طرف ما روی می آورد. حضرت علی{  همین آیه را تلاوت فرمودند و گفتند:هم آل محمد یبعث الله مهدیهم بعد جحدهم و یعزهم و یذل عدوهم . خدا وند اراده کرده  و بر شیعیان این منت را می گذارد که در آخرالزمان مهدی را امام بر کل زمین گرداند و آنها وارثان کل زمین هستند.

روش سوم روش تطبیق است. بعضی آیات را از روش تطبیق استفاده می کنیم ممکن است یک آیه مصادیق مختلفی داشته باشد مثل آیه ۸۶ سوره ی هود( بقیه الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین و ما انا علیکم بحفیظ )  این آیه درباره ی قوم شعیب است و راجع به مسائل مالی که می فرماید : حرام خواری نکنید و آنچه از مال حلال برای شما باقی می ماند بهتر است  اما از نظر روایات این آیه تطبیق بر وجود امام زمان  علیه السلام  دارد  که ایشان ذخیره ی خداوند هستند و حکومت ایشان برای مردم بهتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *