صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه اول): امام مهدی علیه السلام در یک نگاه

جلسه اول: معرفت امام
مرداد ۳۱, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه دوم): خصوصیات فردی امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 5.96 مگابایت

سطح دوم، جلسه اول: امام مهدی علیه السلام در یک نگاه

خصوصات فردی : نسب امام: پدر ایشان امام حسن عسکری علیه السلام و مادر ایشان حضرت نرجس خاتون هستند. ازدواج امام حسن عسکری و حضرت نرجس خاتون قضیه مفصلی دارد اما نکته قابل توجه این است که حضرت نرجس خاتون نوه یشوعا، که وصی حضرت عیسیعلیه السلام بودند هستند یعنی از نسل یشوعا هستند و این اشاره به این موضوع دارد که امام از طرف مادر غربی و اهل روم هستند و از طرف پدر ایشان اهل شرق هستند و این نکته برداشت می‌شود که امام متعلق به مکان خاصی نیستند و ایشان جهانی هستند.

اسم و لقب و کنیه امام: سؤال: چرا ما اسم امام زمان علیه السلام را نمی‌بریم؟

نام امام زمان علیه السلام همان نام پیغمبر است و مهدی لقب ایشان است و ما اسم ایشان را همان اسم پیامبر است بر زبان نمی‌آوریم همانطور که البته مراجع تقلید بردن نام ایشان را حرام نمی‌دانند. ولی به خاطر تعظیم و احترام به ایشان با نام ایشان را بر زبان نمی‌آوریم همانطور که پیامبر خدا را با لقب رسول الله خطاب می‌کنیم امام زمان را هم با لقب مهدی خطاب می‌کنیم. البته وجوه دیگری نیز دارد و آن تقیه است. چون خانه امام حسن عسکریعلیه السلام

در زمان حیات ایشان به شدت تحت نظر بود امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: نام فرزندم را جلوی دشمنان نبرید چون هرکس نام مهدی علیه السلام را به صورت مشخص که همان نام پیامبر است جلوی دشمنان ببرد دشمنان از وجود ایشان مطلع می‌شوند و جان ایشان به خطر می‌افتد و هرکس جان امام را به خطر بیندازد از دین خارج است. لذا در زمان تقیه به خاطر تقیه اسم ایشان برده نمیشد. اما در زمان غیبت کبری به بعد نام ایشان برده نمی‌شود و این به خاطر تعظیم و تکریم است.

روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم:  اِسمُه اسمی و کنیته کنیتی . نام او نام من و کنیه او کنیه من است.

سؤال: تفاوت لقب و کنیه در چیست؟

در قدیم که نام خانوادگی و به عبارتی فامیل وجود نداشته افراد را با کنیه صدا می‌کردند و ویژگی کنیه این است که اول آن را با «اب » یا «اُم» شروع می‌شود مثل ابالقاسم یا ابالحسن و کنیه حضرت زهرا ام الحسنین و یا ام الائمه است. اما لقب با توجه به خصوصیات فرد و ویژگی‌های اخلاقی خصوصیتی را به او نسبت می‌دادند، با این توضیح که کنیه امام زمان علیه السلام همان کنیه پیامبر است یعنی اباالقاسم، البته اباصالح نیز مشهور است و القاب امام زمان علیه السلام بسیار است. حجت خدا مظهر صفات عالیه انسانی و ویژگی‌های عالی معنوی است. القابی مانند بقیه الله- قائم- حجت- صاحب العصر،  در مورد لقب قائم مرسوم است که به هنگام شنیدن این لقب می‌ایستیم ادای احترام می‌کنیم دست بر سر گذاشته و می‌گوییم اللهم عجل فرجه و دلیل این است که: در بین اهل بیت ما دو امام قائم داریم یکی امام حسین علیه السلام که قیام ایشان منحصر بفرد بوده و یکی امام زمان که این دو امام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و اینکه ما به هنگام شنیدن لقب قائم می‌ایستیم به خاطر این است که ما توجه به قیام امام داریم و اعلام می‌کنیم اگر در زمان ظهور ایشان من زنده بودم و قیام ایشان را درک کردم همراه شما قیام خواهم کرد و این ایستادن نماد همراهی ما با امام برای قیام است. بهترین حالت انسان برای انجام کاری حالت ایستادن است و ایستادن نماد آمادگی است و دست گذاشتن روی سر دو اشاره دارد. ۱) اینکه من مطیع امر شما هستم و دیگر اینکه ما به وجود امام زمان مضطر هستیم و به قیام ایشان نیازمندیم.

امام زمان علیه السلام قیام کننده بر ضد ظلم و جور هستند و با هیچ قدرت ظالمی صلح و مدارا نمی‌کنند حضرت حجت هستند یعنی برای معرفی خود دارای دلائل متعددی هستند مثل نزول حضرت عیسی از آسمان و اینکه ایشان پشت سر امام زمان علیه السلام نماز می‌خوانند خود حجت است. و همینطور امام زمان علیه السلام هنگام ظهور تورات اصلی و تحریف نشده یهودی‌ها را نشان می‌دهند و با آن‌ها اتمام حجت می‌کنند امام حجت هستند از این به بعد که خداوند با ملائکه و معجزات مختلف امام زمان علیه السلام را تأیید و یاری می‌کنند و لقب مهدی لقبی است بسیار عام و مشهور. از امام صادق علیه السلام سؤال شد چرا به امام زمان علیه السلام مهدی گفته می‌شود؟ امام فرمودند: لانّه یهدی الی کل امر خَفی وقتی امام زمان علیه السلام ظهور می‌کنند تمام اسرار آفرینش و علوم مخفی را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *