صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه ششم): برکات وجود امام عصر علیه السلام

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه پنجم): امام مهدی علیه السلام در قرآن
شهریور ۲, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه هفتم): حکومت مهدوی
شهریور ۷, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 8.75 مگابایت

فواید امام غائب و چگونگی بهره‌مند شدن از امام زمان علیه السلام در دوران غیبت کبری

ما چگونه می‌توانیم از وجود امامی که چشمان ما از دیدن او محروم است بهره ببریم؟

غیبت امام زمان علیه السلام را به غیبت حضرت یوسف تشبیه می‌کنیم، همانطوریکه حضرت یوسف دیده نمی‌شود و در پنهان زیستی خود خیلی از مراحل هدایت اهل مصر را به عهده گرفت امام زمان علیه السلام هم در زمان غیبت به همین صورت جامعه شیعه و جامعه انسانی را هدایت می‌کند ولی به طور نامحسوس امام مهدی علیه السلام آرام آرام یک حرکت انسانی را به طرف توحید هدایت می‌کند وقتی پیامبر، ائمه بعد از خود را معرفی می‌کنند این مسأله را مطرح می‌کردند که وصی دوازدهم  دارای یک غیبت طولانی خواهد بود و جابر بن عبدالله انصاری پرسید یا رسول الله چگونه می‌شود از امام زمانو زمان غیبت بهره برد؟ پیامبر  فرمودند: مثل خورشید پشت ابر همانطور که مردم از خورشید پشت ابر بهره می‌برند مردم در زمان غیبت از مهدی علیه السلام بهره می‌برند.

زمانیکه خورشید پشت ابر است مردم دست از زندگی برنمی‌دارند و از خورشید بهره می‌برند- زمانیکه خورشید پشت ابر است مردم به انتظار کنار رفتن ابرها از روی خورشید هستند و این تعبیر به انتظار مردم است برای ظهور حضرت مهدی علیه السلام.

در روایتی امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: وقتی خداوند بر قومی غضب می‌کند ما اهل بیت را از همجواری با آن‌ها نهی می‌کند. لذا با توبه از گناهان و فاصله گرفتن از گناهان ابرهای گناه را کنار بزنیم و نکته ای دیگر مطرح است همانطور که خورشید پشت ابر است و زمین از گردش به دور خورشید دست بر نمی‌دارد و در مدار خود در حال حرکت است ما شیعیان نیز نباید به بهانه ندیدن امام دست از اطاعت اهل بیت برداریم و زندگی ما در محور محبت خورشید عالم وجود یعنی حضرت مهدی علیه السلام باشد.

وجود امام زمان این فواید را دارد:

  1. امام زمان علیه السلام آرامش بخش مؤمنین و نعمت باطنی خداوند برای مؤمنین است. همه امید ما به ظهور ایشان و وجود ایشان به عنوان یک حامی مطرح است.
  2. هدایت باطنی ایشان: امام زمان علیه السلام شیعیان خود را به صورت باطنی و معنوی هدایت می‌کند و آن‌ها را از پرتاب شدن در راههای انحراف و گناه حفظ می‌کند.
  3. امام زمان علیه السلام تقوا و حس تقوا پیشگی را در شیعیان تقویت می‌کند و هرچه ما به یاد امام باشیم به خاطر رضایت امام زمان علیه السلام از گناهان بیشتر فاصله می‌گیریم.
  4. امداد رسانی امام به مؤمنین: در لحظاتی که شیعیان در خطرات و بحران‌ها هستند امام زمان علیه السلام آن‌ها را یاری کرده و کمک می‌کند. یکی دیگر از موارد تشرفاتی است که شیعیان و پاکان عالم ایشان را زیارت کرده اند.
  5. امام زمان علیه السلام برای شیعیان از خداوند طلب بخشش می‌کنند مثل حضرت یعقوب که برای فرزندان خویش طلب استغفار می‌کند «یا ابانا استغفر لنا خطایانا». امام زمان علیه السلام  هم پدری مهربان هستند برای فرزندان.
  6. امام زمان علیه السلام در عالم برزخ، قبر و قیامت کمک کار شیعه است امام زمان علیه السلام در تشییع جنازه شیعیان و مسائل برزخ کمک کار شیعیان هستند به هنگام مرگ دوستی با امام زمان علیه السلام بسیار نافع خواهد بود.
  7. امام زمان علیه السلام برای عالم انسانیت امنیت به همراه دارند. خود حضرت مهدی علیه السلام می‌فرمایند: «انّی امان اهل الارض» خداوند به وسیله‌ی من بلاها را از زمین دور می‌گرداند.
  8. صاحب شب قدر هستند. ما معتقدیم همه مقدرات در یکسال بواسطه امام مقدّر می‌شود و امام واسطه ما و خداوند هستند.
  9. یکی دیگر از فوائد اینکه امام نقطه هراس دشمن و ستمکاران هستند. دشمنان اسلام از جمله وهابیت و صهیونیزم در عین انکار امام زمان علیه السلام از وجود ایشان در هول و هراس هستند. البته فوائد فراتر از این موارد است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *