صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه دوم): خصوصیات فردی امام عصر علیه السلام

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه اول): امام مهدی علیه السلام در یک نگاه
شهریور ۲, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه سوم): طول عمر امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 6.65 مگابایت

سؤال: آیا پرداختن به این موضوع که امام زمان علیه السلام ازدواج کرده‌اند و فرزند دارند یا نه لزومی دارد؟ و یا بهتر است به مباحث اصلی مهدویت پرداخته شود؟ جواب: این سؤال از جمله سؤالات فرعی است و نباید ذهن را بیش از حد معمول به این نوع مباحث مشغول کرد اما در جواب می‌توان گفت: ما نمی‌دانیم چون روایت صریح از ائمه در این مورد نداریم و این مطلب را به این می‌توان توضیح داد که اگر امام ازدواج نکرده باشند و صاحب فرزند نباشند با توجه به اینکه ازدواج سنت پیامبر است و امام زمان علیه السلامهم سنت‌های پیامبر را به جا می‌آورند پس چطور است که امام این سنّت را ترک کرده‌اند؟ و در جواب می‌توان گفت:

همانطور که امام به اقتضای غیبت که امری الهی است مأمور هستند به اینکه در نماز جمعه و اجتماعات شرکت نکنند و یا مثلاً فعلاٌ امر جهاد از امام برداشته شده و اما در حال حاضر مأمور به جهاد نیستند. همانگونه که این تکالیف از ایشان برداشته شده همینگونه امر ازدواج و استحباب آن در زمان غیبت از ایشان برداشته شده و ممکن است ایشان در زمان ظهور ازدواج کنند همچنین برخی معتقدند ممکن است امام زمان علیه السلام در زمان غیبت صغری که ۶۹ سال به طول کشیده ازدواج کرده باشند و اگر این موضوع صحیح باشد و امام ازدواج کرده باشند پس فرزندان زیادی خواهند داشت و این فرزندان در کجا زندگی می‌کنند و عده‌ای می‌گویند که فرزندان امام در جزیره خضراء زندگی می‌کنند که البته این مطالب صرف گفتن حدس و گمان است و ظن و گمان کافی نیست پس بهتر است در یک کلمه بگوییم نمی‌دانیم چون کسی نمی‌تواند وجود جزیره خضرائ را ثابت کند و فقط ادعا است که البته با این مباحث یک سری مباحث خرافی دیگر مثل مثلث برمودا مطرح می‌شود که محل اسرار آمیز و غریبی است و باید جلوی این خرافات گرفته شود. چون در اسناد دینی و روایات چیزی به اسم جزیره خضراء نداریم و اینکه ایشان ازدواج کرده‌اند و فرزند دارد نداریم فقط روایتی از امام حسن عسکری علیه السلام است که می‌فرمایند: همیشه سی نفر با امام زمان۷در طول غیبت کبری همراه هستند که این سی نفر چه کسانی هستند مشخص نشده است. با توجه به این سؤال اینکه امام در حال حاضر حدود ۱۱۸۰ سال دارند این سؤال مطرح می‌شود که چطور امکان دارد یک نفر عمری به این طولانی داشته باشد؟

اولین چیزی که مطرح می‌شود ۱٫ مؤمن به قدرت خداوند و اراده و حکمت خداوند معتقد است. گر نگهدار من آن است که من می‌دانم شیشه را در بغل سنگ نگه می‌دارد. خدایی که حضرت ابراهیم را در آتش سالم نگه داشت خدایی که حضرت موسی را از رود نیل به سلامت عبور داد و خدایی که پیامبران و اولیای الهی را با امداد الهی خود یاری می‌رساند اراده اون بر این تعلق گرفته که آخرین ذخیره الهی دارای عمر طولانی و سلامت کامل باشد اما چگونگی تحلیل این عمر طولانی: ۱٫ بررسی از لحاظ علمی: دانشمندان علوم پزشکی معتقد هستند که عمر طولانی برای انسان محال نیست و شاهد آن دانشمندان علوم پزشکی که همیشه به دنبال تغذیه سالم و برنامه‌ای هستند که بتوان عمر انسان را طولانی کرد و این امر اگر امکان پذیر نبود به آن هرگز پرداخته نمی‌شد .

  1. از لحاظ عقلی نیز طول عمر افراد مال نیست خارق العاده است. تفاوت بین امر محال و امر خارق العاده وجود دارد. طول عمر امام امری محال نیست اما امری خارق العاده است. یعنی بواسطه علل و شرایطی خداوند یک سری اقتضایی دارد که امام زمان علیه السلام عمر طولانی داشته باشد. ۳٫ شواهد عینی: حضرت نوح که ۲۵۰۰ سال عمر کردند و در طول تاریخ انبیاء و اولیاء نمونه‌هایی داریم که به خواست خداوند عمر طولانی دارند. حضرت خضر۷ از جمله این افراد هستند که الان در خدمت امام زمان علیه السلام هستند. و یا شیطان که از خداوند خواسته به او عمر طولانی داده شود و او عمر طولانی دارد.

آیا کتابی در این زمینه وجود دارد که بتوان با شواهد عینی افرادی را مثال زد که مانند امام زمان علیه السلام عمر طولانی داشته باشند؟

آیات و روایات در این زمینه وجود دارد که افرادی را بیان می‌کند مثل حضرت عیسی بن مریم که در قرآن آمده: و ما قتلوه و ما صلبوه  او ( حضرت عیسی کشته نشد و به صلیب کشیده نشد) بلکه خداوند ایشان را به آسمان‌ها برد. خدای متعال در قرآن داستانی از حضرت یونس بیان می‌کند. وقتی حضرت در شکم ماهی قرار گرفت حضرت یونس می‌فرماید: لا اله الا انت سبحانک انّی کنت من الظالمین در قرآن خدای متعال در سوره صافات آیه ۱۴۳ و ۱۴۴ می‌فرمایند:

اگر حضرت یونس در شکم ماهی تسبیح خدا را نمی‌گفت ما او را تا روز قیامت د شکم ماهی زنده نگه می‌داشتیم و خدایی که در قرآن اینگونه می‌فرماید من می‌توانم یونس را در شرایط محیط شکم ماهی زنده نگه دارم بسیار طبیعی‌ترو آسان‌تر است که امام زمان۷ در شرایط عادی بتوانند عمری طولانی داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *