صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه دهم): مهدی ستیزی۲

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه نهم): مهدی ستیزی
شهریور ۷, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه اول): ضرورت طرح مباحث مهدویت
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 8.33 مگابایت

عوامل حساسیت غرب پیرامون مهدی ستیزی

امروزه یک نگاه دینی از فضای الهی بین پروتستان‌ها نیز وجود دارد که گروهی از آنان اعتقادی دارند که  پیرامون مباحث آخر الزمان است و بدین نحو است: که او را به عنوان نماد شر و نماد ضد مسیح معرفی می‌کنند.

با توجه به حساسیت غرب راجع به حضرت مهدی علیه السلام کتابها و سایت‌هایی که در این زمینه وجود دارد چیست؟

یک سایت به نام آمازون وجود دارد که کافی است کلیه واژه‌هایی مثل اینتر ترایس مصل dial mahdi اگر جستجو شود شاید بالغ بر صد کتاب متعدد و متنوع راجع به حضرت مهدی علیه السلام  می‌توان جستجو کرد اعم از کتابهایی است به صورت تحقیقی نوشته شده و از طرف افرادی نوشته شده که در محیط‌های علمی هستند. و مواردی را معرفی و پروژه‌هایی را تعریف کرده‌اند تا برسیم به افرادی‌که مطالبی را تحت عنوان رمان و داستان مطالبی را نسبت به حضرت مهدی علیه السلام  نوشته‌اند موافق مطالبی که فعلاً در حال حاضر در غرب سیاسی وجود دارد.

چند نمونه کلی اگر بخواهیم مطرح کنیم: از فاصله بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ کتاب‌های پرفروش که در این زمیه معرفی شده مثل کتاب سه گانه‌هایی از فردی به نام جن زن برگ که این فرد رُزِن بِرگ سه گانه ایس راجع به حضرت مهدی علیه السلام  دارد که اختصاصا یکی از این کتاب‌ها به نام امام دوازدهم است. و در قالب داستان و رمان بیان می‌کند که حضرت مهدی علیه السلام  قرار است با بمب اتم به دنیا حمله کند و فرد دیگری به نام …… کتاب‌هایی راجع به اسلام و مهدویت دارد که یکی از کتابهای او اختصاصاً به نام ضد مسیح اسلامی است و فصل توضیح داده به زعم خود قصد دارد اثبات کند که مهدی همان آغازگر نبرد اتمی است در پایان دوران و او همان ضد مسیح است که در کتاب به آن اشاره شده و شبیه او فردی دیگری به نام اسمیت کتاب دارد مشابه به این افراد نیز افراد بسیار دیگری هستند.

در فضای سایت‌ها نیز یک کیش بسیار معروف به نام هالی تسی و یک فرد دیگر به نام پری استون و افرادی مانند پت رابینسون سایت‌های خود را اختصاص به این موضوع داده‌اند.

یک زمانی یک ستند انحرافی که تطبیق نشانه‌های ظهور را با بعضی از آقایان مسدولین در ایران نشان داده شد بلافاله بعد از پخش این مستند انحرافی در سایت پت رابرسون قطعه ای با این عنوان بارگذاری شد. یک ویدئویی یک ایرانی است که می‌کوید ظهور نزدیک است و یک مقاله نویس خود ذکر می‌کند که خود آن‌ها نیز منتظر ظهور هستند و او همان مهدی است و او همان فردی است که قرار است با بمب اتم به دنیا حمله کند.

بخش دوم

نگاه صهیونیزم

در بین سه گانه‌های مسیحیت یعنی پروتستا، کاتولیک، ارتودکس. در بین پروتستان که خودشان بیش از ۱۰۰۰ فرقه هستند گروهی هستند که به آن‌ها هزاره گرایان می‌گویند که مباحث آخر الزمانی بین آ‌ن‌ها رشد ویژه‌ای دارد. از دل این پروتستان‌های هزاره گرا گروه‌هایی منشعب شده‌اند که اصطلاحاً به آن‌ها گروه‌های بنیادگرای پروتستان گفته می‌شود. یعنی اگر بخواهیم تشبیه کنیم و تعبیر خود آن‌ها به این صورت است (که ما چگونه می‌گوییم مسلمان سنی و وهابی) یعنی ….. مسلمانان هستند که می‌توانند شیعه باد و می‌تواند سنی باشد.

در بین اهل سنت نیز فرقی وجود دارد مثل وهابیت یعنی فردی که معیاری مثل تروریسم تعصب‌های خشک منطقی دارد و ما از او به وهابیت یاد می‌کنیم. همین نگاه را در بین جامعه کاتولیک در بین جامعه ارتودکس و در بین جامعه پروتستان‌ها عموماً به یک گروهی دارد. در واقع وهابی پروتستان همین گروهی هستند که به آن‌ها بنیاد گرایان پروتستان گفته می‌شود و گروهی هستند که البته تعداد آن‌ها کم نیست و حدود  علیه السلام ۰ میلیون نفر جمعیت دارند. کشیشان متعددی دارد که بعد از قرن ۱۶ میلادی که جریان بنیاد گرایی پروتستانی شکل گرفت که در خود الهیات مسیحی هم با عبارتی از آن یاد می‌کند هیونیزم مسیحیت یعنی مسیحیان پروتستانی که نگاه ویژه‌ای به تفکر صهیونیزم دارد. به همین خاطر به آنان صهیونیزم مسیحی نیز گفته می‌شود. کشیشان آ‌ها افرادی مثل جری فالدر، پت رابرسون … که بنابر نگاه خودشان از کتاب‌های زکریا رساله اول در عهد جدید تعبیرها و تحلیل‌هایی دارند. مثلاض جایی در کتاب ….. داریم که می‌گوید: و ملخ‌ها حمله خواهند کرد. آقای کشیش این طور تعبیر می‌کند ملخ‌ها مراد هلکوپترهای مسلمانان است و مورد نقد نیز هست و برداشت خود را از کتاب‌ مقدس اینطور تنظیم می‌کند که در آخر الزمان جنگی اتفاق می‌افتد. جنگ اول به صورت اتمی است .

دوم) بین عیسی مسیح و ضد مسیح است. ضد مسیح در اینجا مهدی است .

یاران او هم که مسلمانان هستند و جنگ در منطقه‌ای به نام …… اتفاق می‌افتد و به تعبیر این افراد در پایان جنگ عیسی مسیح همه مسلمانان را از بین می‌برد. در پایان جنگ عیسی مسیح مهدی و همه مسلمانان را از بین می‌برد و یک حکومت برای مسیحیان فراهم می‌آورد و این نوع تعبیر کاملاً با تعبیر و تفکر سیاسی غرب موافق است.

تمام کاتولیک‌ها و تمام ارتودکس‌ها این تفکرات را قبول ندارد. گروه زیادی از پروتستان‌ها نیز این دیدگاه را مورد نقد قرار می‌دهند اما خود این بنیاد گرایان پروتستانی وقتی ما به ادلّه و برداشت آن‌ها از کتاب مقدس نگاه می‌کنیم ضعف ویژه ‌ای در این برداشت‌ها مشاهده می‌شود. یک نمونه آن‌ وقتی از واژه‌ی ملخ‌ها و هلکوپترهای مسلمانان تعبیر می‌شود یا به عنوان نمونه دیگر برداشت فردی از باب ۶ مکاشفه یوضا: ۴ نفر سوار بر اسب حرکت خواهند کرد یک نفر سوار بر اسب سیاه و یک نفر سوار بر اسب زرد و یک نفر سوار بر اسب سرخ و یک نفر سوار بر اسب سفید.

برداشت این فرد به این صورت است که می‌گوید چه کشورهایی با آمریکا مشکل دارند آن‌هم مشکل مربوط به اتم و بمب اتم و با این معیارها شروع به تفسیر می‌کند: اسب سفید کویا مراد مهی است که از ایران می‌آید و ایرانی‌ها با غرب مشکل دارند. مراد از اسب سرخ کشور چین است که پرچم او قرمز است.

اسب سیاه کشور سودان و لیبی است و اسب زرد به کره شمالی.

اولاً هیچ مبنایی برای تفسیر وجود ندارد. دوم اینکه این فرد از این آیه تفاسیر دیگری ارائه می‌دهد. یا در باب ۳۸ کتاب کلمه‌ی جُمر را ذکر می‌کند تا دیروز این کلمه را به ژرمن در آلمان تفسیر می‌کنند و امروز که دوره هیتلر گذشته باید مطابق با مذاق سیاسی آمریکا تعبیر شود. کلمه جمر را به کشورهایی مثل سودان و لیبی اختصاص می‌دهند. این موضوع مشخص می‌شود که این تفاسیر بدون مبنا است و بر اساس نگاه سلیقه‌ای است که در فضای غرب سیاسی حاکم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *