صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه هفتم): حکومت مهدوی

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه ششم): برکات وجود امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه هشتم): ولادت امام عصر علیه السلام
شهریور ۷, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 6.49 مگابایت

حکومت حضرت مهدی علیه السلام

در دعای افتتاح می‌خوانیم و از خداوند می‌خواهیم اللهم انا نرغب الیک فی دوله کریمه تعز بها الاسلام و اهله تذل بها النفاق و اهله و این یک وعده حتمی خداوند است که در آیات مختلف قرآن به این وعده الهی اشاره شده است. در آیه ۵۵ سوره نور « وعدالله الذین امنوا منکم و عملوالصالحات یستخلفهم فی الارض»

اهداف حکومت امام زمان علیه السلام چیست؟

دو دسته اهداف مطرح است: اهداف متوسط حکومت که به دو دسته تقسیم می‌شود.

  1. اهداف اولیه و اهداف عالیه که اهداف اولیه مقدمه‌ای برای اهداف عالیه است. اهداف عالیه عبارتند از: ایجاد امنیت جهانی در زمان حکومت حضرت مهدی  علیه السلامدر زمان حکومت حضرت شاهد قتل و کشتار و ظلم و نا امنی نخواهیم بود.
  2. حاکمیت صالحان است. انسان‌هایی که بنده خداوند و متدین هستند در زمان حکومت امام زمان علیه السلام به عزت و شوکت می‌رسند این معزالاولیاء و مذل الاعداء.
  3. ذلت کفار: خداوند در زمان ظهور امام کافرین را حقیر و ذلیل و بی آبرو می‌کند –نزول برکات آسمانی- اقتدار دین و آخرین مورد از اهداف اولیه نجات مستضعفین از چنگال مستکبرین است.

اهداف عالیه ظهور در یک کلمه «عبودیت» و بزرگی خداوند و زنده شدن دین و پیروزی دینداران روی کره‌ی زمین است. که این مورد کمال انسانیت است که در آخر آیه ۵۵ سوره‌ی نور خداوند به آن اشاره دارد.

(یعبدوننی ولما یشرکون بی شیئا) که هدف از خلقت نیز همین است «و ما خلقت الجن و الانس و لما یعبدون» که همه انسان‌ها به درجه و والای خلوص می‌رسند« لما یشرکون بی شیئا»

خصوصیات دولت کریمه امام زمان:  علیه السلام

اول اینکه امام زمان علیه السلام از مکه ظهور می‌کنند و ۳۱۳ نفر یاران مخلص امام زمان علیه السلام هستند و۰۰۰/۱۰ نفر و بعد ۰۰۰/ علیه السلام۰ از یاران مخلص با امام بیعت می‌کنند و کم کم از دور و نزدیک به امام می‌پیوندند. حتی آنانیکه مسلمان نیستند فطرت آنان آن‌ها را به سوی امام می‌کشاند. امام زمان علیه السلام از مکه به سمت مرکز حکومت یعنی کوفه حرکت می‌کنند. همان شهری که حضرت علی علیه السلام در آنجا حکومت کردند و امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: مهدی، حکومت او در کوفه خواهد بود و خانواده ایشان در مسجد سهله قرار می‌گیرند.کارگزاران امام افرادی مثل اصحاب کهف- یوشع وحی حضرت موسی – مومن آل فرعون- سلمان فارسی- ابودجانه انصاری- مالک اشتر نخعی و انسان‌های زبده ای هستند که در طول تاریخ انبیاء و اولیاء را یاری داده اند و آخرین چیزی که از حکومت می‌گوییم؛ کارگزاران حکومت ۳۱۳ نفر هستند که ۵۰ نفر از آنان زنان صالحه و بقیه جوانان هستند و در بین یاران امام افراد مسن بسیار کم هستند.

دستاوردهای حکومت امام زمان علیه السلام

وقتی‌که حکومت امام زمان علیه السلام با عافیت برقرار گردید با کمترین کشتار انشاالله دستاوردهایی برای مردم دارد:

  1. رضایت عمومی مردم است. حکومت امام زمان علیه السلام حکومت مردمی است.
  2. امید به زندگی و موفقیت امید به رشد. وقتی امام ظهور می‌کنند مرده‌ها آرزو می‌کنند ای کاش زنده بودیم و در این زمان زندگی می‌کردیم چون رشد و موفقیت انسان‌ها قابل مقایسه با بقیه دوران نیست.
  3. شکوفایی علم و دانش: علم و دانش امروزی با علم و دانش زمان ظهور قابل قیاس نیست. امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: علم و دانش ۲ علیه السلام حرف است. هرآنچه که پیامبران آورده اند فقط ۲ حرف است ولی امام زمان علیه السلام۲۵ حرف بقیه را نشر و گسترش می‌دهند و در پرتو علم و دانش انسان‌ها به سعادت می‌رسند.
  4. کامل شدن عقول: وقتی انسان‌ها دارای عقل کامل شوند اخلاق آن‌ها حسنه می‌شود و ریشه اخلاق حسنه عقل کامل است.
  5. شکوفایی اقتصادی: بیت المال به طور یکسان بین مردم تقسیم می‌شود و ثروت‌های روی زمین مثل خمس و زکات و ثروت‌های زمین مثل معادن نزد امام زمان  علیه السلامآورده می‌شود و حضرت خطاب به مردم می‌فرمایند: این پول و مال و ثروت که به خاطر آن دست به گناه می‌زدید و خونریزی می‌کردید بردارید و حضرت مهدی علیه السلام مردم را از لحاظ مال و اقتصاد بی نیاز می‌کنند.

سیستم قضایی عادلانه، فقاهت دینی، معنویت در حکومت حضرت مهدی علیه السلام، مسجد محوری، قرآن محوری حتی طبیعت نیز شکوفا می‌شود و سیل و زلزله ویرانگر نخواهد بود.

  1. آخرین دستاورد تحول تربیتی و عقلانی در افراد بشریت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *