صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه اول): ضرورت طرح مباحث مهدویت

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه دهم): مهدی ستیزی۲
شهریور ۷, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه دوم): معرفت امام
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 6.36 مگابایت

باوجود اینهمه شاخه های مختلف چرا باید مهدویت و مباحث مهدویت مطرح شود؟ و چرا باید روی مباحث مهدویت تمرکز کرد؟ در مباحث اعتقادی در زمینه شناخت خداوند مباحثی مثل توحید، عدل الهی، در مباحث اعتقادی راجع به پیامبران و راجع خود امام مباحثی مطرح می شود و چرا قصد داریم در مورد شناخت مهدویت بحث کنیم؟

از ابعاد مختلف میتوان ضرورت بحث معارف مهدویت را بررسی کرد. یکی از مهمترین ابعاد این معارف نورانی بعد اعتقادی آن است. بدون شک اعتقاد رکن اصلی اعتقاد ما آدمهاست که اعمال و رفتارها را شکل میدهد. برای همین است که پیامبران الهی همیشه عقاید آدمها را اصلاح میکنند. در اسلام هم، مردم به اعتقاد به خدا، اعتقاد به پیامبران و جانشینان پیامبر دعوت شده اند. امام مهدی علیه السلام هم آخرین جانشین پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم است. در بحث اعتقادی ما مرتب مطالبی را میشنویم که واجب است و تکلیف است که امام زمان علیه السلام را بشناسیم. روایت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را زیاد شنیده ایم که میفرمایند:

هرکس بمیرد درحالیکه امام زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است.

در خصوص امام زمان علیه السلام هم پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم فرمودند: «من انکرالقائم من ولدی فقد انکرنی» و انکار یعنی چه؟ انکار یعنی وقتی ما یک واقعیتی را نمیشناسیم انکار میکنیم. در بعد اعتقادی امام زمان علیه السلام جزء واجبات اعتقادی است و به دلیل همین مطلب است که در بعد از هر نماز واجب معرفت را از خدا طلب کنید. در زمان غیبت این دعا زیاد خوانده میشود: «اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم….لم اعرف حجتک ، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ظللت عن دینی»

از ابعاد دیگر طرح معارف مهدویت بعد اخلاقی و تربیتی است…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *