صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه سوم): غیبت امام زمان علیه السلام

صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه دوم): معرفت امام
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه چهارم): فلسفه غیبت
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 6 مگابایت

غیبت: بخش اول

از سال ۲۶۰ ه.ق امام زمان علیه السلام در سن ۵ سالگی به اذن خداوند غایب شدند که تاکنون غیبت ایشان به درازا کشیده شده است. معنای کلمه غیبت به معنای پنهانی است. در زبان عرب زمانیکه خورشید پشت ابر پنهان میشود به آن غیبت گفته میشود. وقتی کسی در برابر دیدگان افراد پنهان میشود به او غایب گفته میشود. غیبت امام به معنای غیبت شخصیت به این معنا که ایشان در کوچه و بازار با مردم ارتباط دارند چه بسا ممکن است مردم ایشان را ببیند اما مردم نمیتوانند ایشان را بشناسند. پس شخصیت ایشان پنهان است.

نکته دیگر اینکه ائمه معصومین علیهم السلام و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم از غیبت ایشان خبر داده اند چون ممکن بود غیبت امام مردم را دچار حیرت کند. در روایتی از امیرالمومنین علیه السلام آمده است که یازدهمین نفر از فرزندان من «مهدی» است که زمین را پر از عدل وداد میکند همانگونه که از ظلم پر شده است. این مطلب از زبان همه معصومین علیهم السلام پیشگویی شده است.

غیبت امام زمان علیه السلام در دو مرحله اتفاق افتاده است: غیبت صغری و غیبت کبری

غیبت کوتاه مدت که از سال ۲۶۰ ه.ق شروع و به مدت ۷۰ سال طول کشیده است. در آن دوره گرچه امام در رابطه مستقیم با مردم نبوده اند ولی امام ۴ نواب خاص داشتند. یعنی در ۴ دوره زمانی این ۴ نفر که از بهترین شیعیان و یاران بوده اند. اسامی آنها: عثمان بن سعید، محمدبن عثمان، حسین بن الروح نوبختی و علی بن محمد سمری.

بعد از غیبت صغری این سوال مطرح شد که آیا امام فکری به حال مردم نکردند و آنها در زمان طولانی مدت غیبت به چه کسی مراجعه کنند؟ در پاسخ آمده است در نامه هایی که در زمان غیبت صغری از ناحیه شیعیان توسط نائبان خاص به امام زمان علیه السلام میرسید وقتی این سوال مطرح شد که ما دوران طولانی مدت غیبت چه کنم حضرت فرمودند: «الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله»

این افراد در واقع کسانی هستند که ما امروزه آن را به عنوان تقلید میشناسید و کسانی که فقاهت دارند.

در دوره غیبت کبری همچنین بحث نیابت هم مطرح هست و کسانی هستند که نایب امام هستند و به سوالات مردم پاسخ میدهند و اما این نیابت در دوران غیبت کبری شبیه نیابت در زمان غیبت صغری نیست و نیابت عامه است…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *