صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه چهارم): فلسفه غیبت

صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه سوم): غیبت امام زمان علیه السلام
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح۱، جلسه پنجم): انتظار
مهر ۱۳, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 6 مگابایت

فلسفه غیبت و نهان زیستی امام زمان علیه السلام

غیبت: بخش دوم

زمانیکه از زبان معصومین علیهم السلام راجع به غیبت صحبت میشد یاران و اصحاب ائمه علیهم السلام کنجکاوی میکردند که بدانند علت پدیده غیبت چیست و امروزه این سوال نیز مطرح است که امامی که برای هدایت مردم است چرا از میان مردم غایب است و چرا این غیبت اینقدر به درازا کشیده شده است. علل و عوامل مختلفی برای پدیده غیبت مطرح شده است که در یک حد هستند و بعضی از اهمیت بیشتری برخوردار نیست. یکی از مهمترین عواملی که راجع به علل پدیده مطرح شده این است که:

۱- حفظ جان امام زمان علیه السلام: امام زمان علیه السلام در فضایی متولد می شده اند که خلفای جور تصمیم جدی برای این داشتند که امام را در همان لحظه ولادت از بین ببرند چون همه آنها شنیده بودند که حجت آخر و امام دوازدهم علیه السلام که فرزند همان امام حسن عسگری علیه السلام هستند کسی نیست جز حضرت مهدی علیه السلام که او ماموریت دارد از نا حیه پروردگار با همه ظالمان و ستمگران بجنگد. خلفای جور از وجود چنین فردی بر خود میترسیدند لذا تصمیم داشتند که به محض تولد ایشان را از بین ببرند….

آیا این امکان نبود که بدون غیبت جان امام علیه السلام محفوظ بماند؟

بله این امکان وجود دارد. اما با وقوع معجزه. امام هر روز از سمت دشمنان مورد حمله قرار میگرفتند. اگر همیشه با اعجاز الهی جان امام حفظ شود درواقع شکل طبیعی عالم به هم میریزد و خداوند اراده کرده که روال عادی عالم به شکل طبیعی پیش رود. لذا براینکه امام را در پس پرده غیبت قرار میدهد تا جان امام را حفظ کند.

یکی دیگر از دلایل غیبت امام زمان علیه السلام این است که امام از تبعیت با طاغوت های زمان به دور باشند و وقتی که به زندگی ائمه علیهم السلام نگاه میکنیم ایشان یاران کافی نداشتند لذا خداوند مقرر کرده است که امام زمان علیه السلام که قرار است با ظلم جهانی مبارزه کند در زیر سایه تبعیت هیچکدام از خلفای جور نباشد و مجبور باشد با این طاغوت ها زندگی کند و ظلم آنها را تحمل کند و این پدیده غیبت راهی است برای اینکه امام با خلفای جور در تبعیت نباشد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *