صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه سوم): طول عمر امام عصر علیه السلام

صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه دوم): خصوصیات فردی امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
صحیفه مهدویت (سطح ۲، جلسه چهارم): ارتباط و ملاقات با امام عصر علیه السلام
شهریور ۲, ۱۳۹۵
توضیحات فایل 7.22 مگابایت

امام زمان علیه السلام دارای چهار مرحله زندگی هستند:

مرحله۱  پنج سال که با پدر بزرگوار خویش به سر بردند. مرحله ۲ شصت و نه سال  که امام در غیبت صغری به سر برده‌اند و مرحله ۳ که مرحله غیبت کبری است و مرحله ۴ مرحله زمان ظهور که نورانی‌ترین و بهترین مرحله‌ی زندگی برای همگان است . که البته در مدت حکومت امام زمان علیه السلام در روایات اختلاف وجود دارد. اینکه ایشان دارای یک حکومت طولانی خواهند بود. در مورد سال‌های ظهور اختلاف وجود دارد.

سؤال: آیا امام زمان علیه السلام به دست کسی شهید می‌شوند و یا به مرگ طبیعی از دنیا می‌روند؟

جواب این سؤال مبهم است و نیاز به شرح و بسط دارد. یک حدیث از امام حسن مجتبی علیه السلام نقل شده که حضرت فرمودند: ما منّا الا مسمومٌ اَو مقتولٌ) هیچکدام از ما اهل بیت نیستند مگر اینکه یا مسموم می‌شوند یا مقتول.

(به دست افراد ظالم کشته و از دنیا می‌روند.) به این دلیل بعضی از بزرگان معتقدند امام زمان علیه السلام نیز شهید می‌شوند. و یک عقیده خرافی در این مسأله راه پیدا کرده که حدیث ضعیف و بدون سندی است که: زنی دارای یک چشم و ریش و یهودی از قوم بنی تمیم در کوفه زندگی می‌کند وقتی امام زمان علیه السلام به مسجد کوفه برای نماز جمعه می‌روند  او بر سر راه امام سنگ بزرگی می‌زند و ایشان را می‌کشد. محققین با قاطعیت معتقدند که این حدیث ساختگی است. و این سؤال مطرح است که آیا زمانیکه امام زمان علیه السلام ظهور کرده‌اند و عدالت همه جا حکم فرما شده آیا هنوز زمینه امام کشی هست و این بعید به نظر می‌رسد لذا  اکثر کارشناسان معارف مهدویت این گونه بیان می‌کنند که آن حدیث که مربوط به امام حسن مجتبی علیه السلام است مربوط به زمان قبل از ظهور می‌باشد و در زمان ظهور زمینه امام کشی وجود ندارد. و امام زمان علیه السلام بعد از ظهور و ایجاد حکومت به مرگ طبیعی از دنیا می‌روند. و البته محل قبر امام کربلا می‌باشد. اولین کسی‌که از میان اهل بیت رجوع می‌کند امام حسین علیه السلام هستند که امام حسین علیه السلام به اراده الهی زنده می‌شوند و از قبر خارج می‌شوند و حضرت مهدی علیه السلام را غسل و کفن می‌دهند و در قبر خود به خاک می‌سپارند که قبر امام حسین بعد از رجعت محل قبر آقا امام زمان علیه السلام است.

چند نکته راجع به مسجد جمکران:

داستان مسجد جمکران داستانی است که توسط شیخ صدوق بیان شده و برگرفته از کتاب مونس الحزین است و علمای دیگر نیز به این داستان اشاره کرده‌اند و داستان از این قرار است که جناب «حسن بن مصلح جمکرانی» که یک فرد سرشناس در روستای جمکران نزدیک شهر قم بوده شب سه شنبه ۱۷ ماه رمضان سال ۲۷۳ه. ق بیان می‌کند که در این تاریخ در منزل بودم که دیدم چند نفر مرا صدا زدند و به من گفتند امام زمان علیه السلام تو را خوانده‌اند و تو را دعوت کرده‌اند، دعوت ایشان را اجابت کن. من به همراه آن چند نفر آمدم و رسیدم به همان مکانی که الان مسجد جمکران ساخته شده. دیدم که امام بر تختی نشسته‌اند سلام کردم امام مرا با اسم صدا کردند و فرمودند من تو را مأمور می‌کنم به اینکه این مکان را به مسجد تبدیل کنی و به شیعیان بگویی که به این مسجد رو بیاورند و در این مسجد عبادت کنند. و هر کس در این مسجد دو رکعت نماز تحیّت مسجد و دو رکعت نماز امام زمان علیه السلام بخواندمثل این است که در کعبه نماز خوانده است. حسن بن مصلح جمکرانی به امام زمان علیه السلام عرض می‌کند آیا می‌شود برای من نشانه‌ای قرار دهید که شیعیان کمک کنند تا بتوانیم مسجد را بسازیم و حضرت فرمودند: جعفر کاشانی فردی است چوپان که گله گوسفند خود را به اینجا می‌آورد و در میان گله او یک بز هست که آن بز متعلق به من است و خودش می‌داند که آن بز مال او نیست آن بز را ذبح کنید و گوشت آن را به هر بیماری که بیماری صعب العلاج دارد بدهید. خداوند او را شفا می‌دهد و بعد حضرت فرمودند: نشانه دیگری نیز هست و آن‌ اینکه من حدود مسجد را با میخ و زنجیرهایی مشخص می‌کنم و تو به نزد جناب سید ابوالحسن رضا می‌روی که یکی از علمای مشهور قم بودند و ایشان دستورات لازم را برای ساخت مسد جمکران به تو می‌دهند و به ایشان بگو: از آنچه از منافع زمین‌های «رهق» که نام روستایی است که در نزدیکیقم می باشد از آن منافع و موقوفات خرج ساخت مسجد جمکران شود که جناب حسن بن مثله جمکرانی می گوید: من  این کار را کردم و به نزد آن عالم بزرگوار رفتم و سیدابوالحسن رضا آن محل را دید و خرج مسجد را پرداختند و مسجد جمکران ساخته شد. همچنین آ بز را ذبح کردند و به هر مریض صعب العلاج داده شد او شفا یافت.

سؤال: فلسفه چاه جمکران  و عریضه نویسی در مسجد جمکران چیست؟

عریضه نویسی یک نوع دعاست و همانطور که مشخص است عرض حاجت به محضر امام است ما معتقدیم جناب عثمان بن سعید و بقیه نواب اربعه آنقدر روح با عظمتی دارند که المان هم بواسطه‌ی عریضه نویسی ما می‌توانیم حاجات خود را به این بزرگواران عرض کنیم و آن‌ها به دست امام برسانند.

البته چاه جمکران فلسفه خاصی ندارد. وقتی انسان عریضه نوشت و عرض حاجت خدمت امام زمان علیه السلام کرد این عریضه را در چاه و یا درآب روان ریخته می‌شود.

حس ظهور و معنویتی که در این مسجد حاکم است علاه بر مستند به داستان ذکر شده و همچنین چون این داستان شب چهارشنبه اتفاق افتاده از آن به بعد مردم شب‌های چهارشنبه به این مسجد روی می‌آورند و همچنین علمای زیادی در این مسجد حضور پیدا کردند و مراجع شیعیان را تشویق می‌کنند به اینکه به این مسجد بیایند و مسجد جمکران امروزه پایگاه فرهنگی شیعیان مبدل شده. همچنین مسجد جمکران محل شفای بسیاری از بیماران و برآورده شدن حاجات شیعیان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *